Důvodů pro dovoz auta z Rakouska může být několik. V následujícím článku se dozvíte, jak dovoz aut ze zahraničí funguje a na co se připravit.
První možností, která přijde na mysl v souvislosti s nákupem auta ze zahraničí je pravděpodobně dovoz aut z Německa. Ale rozhodně to není jediná možnost. V Rakousku si můžete pořídit vůz nový i ojetý. Vzhledem k tomu, že pořizovat si úplně nový vůz ze zahraničí momentálně není nijak zvlášť výhodné, zaměříme se především na dovoz ojetých aut.
Obsah Zobrazit
Důvodů pro dovoz aut z Rakouska je několik:
Bydlíte u hranic, takže to máte blízko a jednoduše si vyberete vhodný vůz osobně.
Rakouská ojetá auta jsou v lepším stavu než česká, protože Rakušané auta častěji garážují a mají méně rozbité silnice.
Díky vyšší kupní síle Rakušanů tam najdete za slušné ceny dražší modely s lepší výbavou a méně najetými kilometry.
Rakušané mají zálibu kabrioletech a veteránech, takže je tam s nimi větší trh.
V Rakousku je větší výběr užitkových, terénních a sportovních aut
Výběr vozu a prodejce
Nákup automobilu vyžaduje větší investici, tedy i rozmýšlení než běžný nákup v supermarketu. Nejprve si dobře promyslete, jaké máte od vozu očekávání. Jaký to má být model, značka, jaký má mít motor, výbavu, počet najetých kilometrů atd. Pokud žijete v manželství, myslete i na to, že auto spadá do společného jmění manželů, tudíž byste se měli na jeho výběru se svou druhou polovičkou shodnout.
Jakmile si ujasníte základní požadavky, můžete začít hledat. Nejprve se podívejte na internet a zkuste si vytipovat adepty na svůj nový vůz. Určitě si předem nezapomeňte prověřit prodejce vozidla.
Mezi největší inzertní místa vozidel působící v Rakousku patří např.:
Jestliže kupujete od autorizovaného prodejce, přinese vám to několik výhod.
Můžete prodejce upozornit, že plánujete vývoz vozidla do zahraničí, takže mu nebudete platit DPH. DPH pak sice zaplatíte v ČR, ale to byste museli stejně a aspoň si ušetříte administrativu s žádostí o vrácení DPH z Rakouska.
Pokud kupujete ojeté auto od obchodníka, máte na něj záruku 24 měsíců, s tím, že v prvním půl roce má dokazovací povinnost prodejce.
Obchodník vám může pomoct s opatřením dokumentů nutných pro převoz.
Nákup od soukromníka
Koupě auta od soukromé osoby bude vždy rizikovější, proto se nežeňte do podezřelých nabídek a nedělejte unáhlená rozhodnutí. Dohodněte si znění kupní smlouvy předem a zvlášť pokud neznáte jazyk, si ji nechte zkontrolovat.
Postup nákupu auta v Rakousku
1. Vyberte si vozidlo a zarezervujte si ho
V dnešní době není potřeba objíždět bazary na blind, protože skoro vše se dá dohledat na internetu. Jestli najdete svého vysněného favorita, požádejte prodejce o rezervaci. Neměl by pro něho být problém vám zodpovědět dotazy, poslat detailnější fotky a třeba na dva dny vám auto zarezervovat. Špatná komunikace může být znakem budoucích problémů.
2. Prověřte si vozidlo
Ještě než se rozhodnete pro koupi, prověřte si stav vozidla. Ideální je, když budete mít s sebou někoho, kdo se v autech vyzná. Zkontrolujte vrstvu laku, která ukáže jestli nedošlo k výměně dílů po havárii, motor, podvozek kvůli rzi a trvejte na zkušební jízdě. Při ní se zaměřte na podezřelé zvuky motoru, brzd a převodovky.
Kupní smlouva na auto je začátek nového dobrodružství. Rozhodně si její podpis dobře promyslete, nenechte se do ničeho tlačit a ujistěte se, že jí dobře rozumíte. Při plánování cesty zvažte, zda nechcete alespoň jednu noc přespat, abyste měli více času na rozmyšlení a vyřízení administrativních úkonů.
Lucii předpověděli, že bude dobrá řidička už v pěti letech na pouťovém autodromu. Za opravdový volant sedla hned v 18 a od té doby se té svobody nemůže nabažit. Ráda hledá tipy pro řidiče a ještě raději o nich píše.