Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Dovoz aut z Rakouska: Jak nakoupit a nespálit se

Dovoz aut z Rakouska: Jak nakoupit a nespálit se

Důvodů pro dovoz auta z Rakouska může být několik. V následujícím článku se dozvíte, jak dovoz aut ze zahraničí funguje a na co se připravit.

Dovoz aut z Rakouska: Jak nakoupit a nespálit se

První možností, která přijde na mysl v souvislosti s nákupem auta ze zahraničí je pravděpodobně dovoz aut z Německa. Ale rozhodně to není jediná možnost. V Rakousku si můžete pořídit vůz nový i ojetý. Vzhledem k tomu, že pořizovat si úplně nový vůz ze zahraničí momentálně není nijak zvlášť výhodné, zaměříme se především na dovoz ojetých aut

Důvodů pro dovoz aut z Rakouska je několik:

  • Bydlíte u hranic, takže to máte blízko a jednoduše si vyberete vhodný vůz osobně.
  • Rakouská ojetá auta jsou v lepším stavu než česká, protože Rakušané auta častěji garážují a mají méně rozbité silnice.
  • Díky vyšší kupní síle Rakušanů tam najdete za slušné ceny dražší modely s lepší výbavou a méně najetými kilometry.
  • Rakušané mají zálibu kabrioletech a veteránech, takže je tam s nimi větší trh.
  • V Rakousku je větší výběr užitkových, terénních a sportovních aut 

Výběr vozu a prodejce

Nákup automobilu vyžaduje větší investici, tedy i rozmýšlení než běžný nákup v supermarketu. Nejprve si dobře promyslete, jaké máte od vozu očekávání. Jaký to má být model, značka, jaký má mít motor, výbavu, počet najetých kilometrů atd. Pokud žijete v manželství, myslete i na to, že auto spadá do společného jmění manželů, tudíž byste se měli na jeho výběru se svou druhou polovičkou shodnout. 

Jakmile si ujasníte základní požadavky, můžete začít hledat. Nejprve se podívejte na internet a zkuste si vytipovat adepty na svůj nový vůz. Určitě si předem nezapomeňte prověřit prodejce vozidla

Mezi největší inzertní místa vozidel působící v Rakousku patří např.:

Autorizovaný prodejce

Jestliže kupujete od autorizovaného prodejce, přinese vám to několik výhod. 

  • Můžete prodejce upozornit, že plánujete vývoz vozidla do zahraničí, takže mu nebudete platit DPHDPH pak sice zaplatíte v ČR, ale to byste museli stejně a aspoň si ušetříte administrativu s žádostí o vrácení DPH z Rakouska.
  • Pokud kupujete ojeté auto od obchodníka, máte na něj záruku 24 měsíců, s tím, že v prvním půl roce má dokazovací povinnost prodejce. 
  • Obchodník vám může pomoct s opatřením dokumentů nutných pro převoz.

Nákup od soukromníka

Koupě auta od soukromé osoby bude vždy rizikovější, proto se nežeňte do podezřelých nabídek a nedělejte unáhlená rozhodnutí. Dohodněte si znění kupní smlouvy předem a zvlášť pokud neznáte jazyk, si ji nechte zkontrolovat. 

Postup nákupu auta v Rakousku

1.     Vyberte si vozidlo a zarezervujte si ho

V dnešní době není potřeba objíždět bazary na blind, protože skoro vše se dá dohledat na internetu. Jestli najdete svého vysněného favorita, požádejte prodejce o rezervaci. Neměl by pro něho být problém vám zodpovědět dotazy, poslat detailnější fotky a třeba na dva dny vám auto zarezervovat. Špatná komunikace může být znakem budoucích problémů

2.     Prověřte si vozidlo

Ještě než se rozhodnete pro koupi, prověřte si stav vozidla. Ideální je, když budete mít s sebou někoho, kdo se v autech vyzná. Zkontrolujte vrstvu laku, která ukáže jestli nedošlo k výměně dílů po havárii, motorpodvozek kvůli rzi a trvejte na zkušební jízdě. Při ní se zaměřte na podezřelé zvuky motoru, brzd a převodovky. 

Ověřte si, že nedošlo k přetočení tachometru. K tomu vám pomůže kontrola tachometru podle VIN. Nastudujte si, kde VIN kód najdete, a jak poznáte falešný VIN kód

3.     Podepište kupní smlouvu

Kupní smlouva na auto je začátek nového dobrodružství. Rozhodně si její podpis dobře promyslete, nenechte se do ničeho tlačit a ujistěte se, že jí dobře rozumíte. Při plánování cesty zvažte, zda nechcete alespoň jednu noc přespat, abyste měli více času na rozmyšlení a vyřízení administrativních úkonů.

4.     Převezměte vozidlo

Ujistěte se, že je při nákupu vozidlo odhlášené. Prodávající vám k němu musí dát dokumenty potřebné k přihlášení, tedy Zulassungsschein.

Postup dovozu auta z Rakouska

1.     Zařiďte si převozní značky a povinné ručení

Převozní značky i dočasné povinné ručení pro cestu do zahraničí (tedy zpátky do ČR) vám vydá rakouská pojišťovna, tzv. Zulassungsstelle. K převozu a následné registraci budete potřebovat tyto dokumenty: 

  • Zulassungsschein Teil I. (Osvědčení o registraci část 1)
  • Zulassungsschein Teil II. (Osvědčení o registraci část 2) – to je obdoba Velkého technického průkazu. Můžete se setkat s problémem, že ho dostanete pouze v podobě obyčejného výpisu na papíře A4, tudíž nebude vypadat dost úředně. Proto můžete raději v rakouské pojišťovně požádat o duplikáty původních dokumentů. Nicméně změna podoby tohoto dokumentu proběhla už v roce 2007, takže za tu dobu si pravděpodobně i české úřady zvykly. Pozitivní zprávou je, že český úřad zpravidla nevyžaduje překlad dokumentů z němčiny

Zařizování převozních značek v Rakousku se můžete vyhnout, pokud si od zprostředkovatele zařídíte trvale manipulační značky. Jedná se o značky pro prodejce a výrobce aut, které jsou plechové a je možné je přendávat z auta na auto. Takový zprostředkovatel vám je dočasně za poplatek zapůjčí. Vy si je zabalíte, dojedete s nimi pro auto, namontujete a po návratu je zprostředkovateli vrátíte.  

2.     Nalepte dálniční známku

Pokud pojedete po zpoplatněných úsecích v Rakousku nebo v ČR, i s novým vozem na přepravních značkách musíte mít dálniční známku. Vzhledem k tomu, že dálniční známka v Rakousku i u nás je vázaná na registrační značku, kterou zatím nemáte, máte dvě možnosti.

  • Koupit si týdenní kupon a vyplnit tam převozní značku. Roční kupon pořídit až po registraci a tam uvést trvalou SPZ. 
  • Koupit si rovnou roční, napsat tam převozní značku a po registraci zažádat na České poště o vydání nového kuponu na znění nové registrační značky

Bodům 1 i 2 se můžete vyhnout, pokud nebudete auto zpátky domů řídit, ale povezete ho na vozíku. Vzhledem k tomu, že za převozky, pojištění a známku zaplatíte celkem cca 10 000 Kč, může to být na kratší vzdálenost i levnější varianta. 

Auto z dovozu odtah

Postup přihlášení auta z dovozu v ČR

Abyste dostali trvalou SPZ a mohli vesele jezdit, čeká vás ještě přihlášení vozu

1.     STK

Při změně majitele vozu je potřeba evidenční kontrola, kterou provádí STK zpravidla na počkání. Doložíte doklady z Rakouska a bude provedena technická kontrola a měření emisí. Protokol o technické prohlídcebudete potřebovat pro přihlášení vozidla na magistrátě.

2.     Povinné ručení

Vyberte si pojišťovnu a uzavřete povinné ručení. Dostanete dočasnou zelenou kartu. Tu budete potřebovat na magistrátě při přihlašování. Dočasná Zelená karta platí 30 dnů. 

3.     Schválení technické způsobilosti vozidla

Doklady z Rakouska a z STK doložíte na oddělení Technická způsobilost jednotlivě dovezeného vozidla na magistrátě. Jakmile schválení proběhne, zavolají vám a můžete jít na oddělení Přihlášení do rejstříku vozidel. 

4.     Přihlášení vozidla

Na registru silničních vozidel předložíte doklady z oddělení dovozu, zelenou kartu a občanský průkaz. Dostanete tam SPZ, malý a velký technický průkaz. A je to!

Odhad nákladů na samostatný dovoz auta

ÚkonCena v Kč (přibližně pro osobní automobil)
Kupní cena vozidlaZáleží na vozidle
DPHZáleží na vozidle
Ekologická daňZáleží na vozidle
Převozní značky3000
Povinné ručení 9000
Dálniční známka ČR310
Dálniční známka Rakousko240
Evidenční kontrola / technická kontrola500 – 2000
Schválení technické způsobilosti vozidla1500

Celý proces výběru a převozu auta i s registrací si můžete objednat u specializované firmy, kterých je v Česku hned několik. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně časově i finančně náročnou akci, může se vám to i vyplatit. Za předpokladu, že taková cesta a přepis auta není váš koníček. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články