Domů » Pro řidiče » Ekologická daň 2016

Ekologická daň 2016

0

Častým terčem kritiky ze strany Evropské unie na účet českého ministerstva dopravy je stáří našeho vozového parku. Průměrný věk českého automobilu totiž přesahuje čtrnáct let, což je vysoko nad průměrem Evropské unie.

Ekologická daň 2016

Pro omezení přeprodávání ojetých vozů, které nesplňují emisní normy EURO 3, 4 nebo 5 tak české ministerstvo dopravy zavedlo tak zvanou ekologickou daň. Tedy alespoň tak vypadá aktuální znění zákona. Pro příští rok ale očekávejte razantní změny.

České ministerstvo dopravy se tak snaží udržet krok s novelami Evropské unie, která každé čtyři roky zpřísňuje emisní zákony.

Dani neunikne ani EURO 3

Od ekologické daně budou oproštěny již pouze vozy, které splňují normy EURO 4 a 5. Tato změna legislativy se tedy dotkne téměř tří milionů vozů, které splňují pouze normu EURO 1, 2 a 3.

Nejedná se ale o daň, která se platí opakovaně rok co rok. Ekologická daň má za úkol především podporu recyklace autovraků. Majitel vozidla jí tak zaplatí pouze při registraci vozidla, které nesplňuje normy 4 a 5 a nebo při převodu na jiného majitele.

Zahrnutí vozidel splňující EURO 3, ale není jedinou změnou, kterou přináší novela zákona o ekologické dani. I ostatní kategorie se dočkají zdražení.

Připlatí si i ostatní

Pokud váš vůz splňuje EURO 1 či horší, budete nuceni zaplatit při převodu vozu či jeho registraci celých deset tisíc korun. EURO 2 zdraží ze stávajících tří tisíc korun na pět a nově zpoplatněné vozy s emisemi EURO 3 vyjdu při převodu na tři tisíce korun ekologické daně.

Foto: Wikimedia.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...