Emisní zóny v Nizozemsku – koho se týkají?

Kde v Nizozemsku narazíte na nízkoemisní zóny a co musíte udělat pro to, abyste do nich směli vjet? Nizozemským ekologickým zónám se říká Milieuzone a týkají se hlavně dieselových vozidel. Poradíme, kde se zaregistrovat a jestli je to ve vašem případě nutné.

Obsah: Emisní zóny v Nizozemsku – koho se týkají? Zobrazit

    Většina západních států v Evropě zavedla nějakou formu nízkoemisních zón. Tyto zóny se týkají měst, někdy i přilehlého okolí či celých okresů. Do ekologické zóny smí vjet pouze vozidla, která k tomu mají povolení. Určité typy vozů, například staré diesely, do některých emisních zón nesmějí vůbec. A pokud do zóny vjedete bez registrace či příslušné ekologické známky, hrozí pokuta až 250 EUR.

    Tak je to například v Rakousku, Francii, Německu, Švýcarsku, ale také v Nizozemsku, kterým se budeme zabývat dnes. V článku se dozvíte, jak nízkoemisní zóny fungují, jakých oblastí se týkají a co musíte udělat pro to, abyste jimi mohli projet.

    Nízkoemisní zóny v Nizozemsku – Milieuzone

    Nízkoemisním zónám se v Nizozemsku říká milieuzone. Omezení se v případě Holandska týkají jenom vozidel na diesel, tedy těch se vznětovými motory. Všechna ostatní vozidla, která využívají jiný pohon, mají vjezd povolený.

    Zákaz vjezdu se vztahuje nejen na autobusy, nákladní auta a dalších těžká vozidla, ale i na automobily. Pravidla se mohou lišit město od města a zóna od zóny. Podmínkou pro vjezd dieselového vozidla je, aby splnilo požadovanou Euro normu.

    V Nizozemsku je trochu nešikovné právě to, že každá oblast/město má vlastní specifická pravidla. V další kapitole se na ně podíváme zblízka.

    Pravidla pro vjezd do nízkoemisních zón v Nizozemsku

    V současné době existují 4 města, která mají ekologickou zónu pro osobní automobily a dodávky, které jezdí na naftu. Jsou to:

    • Amsterdam
    • Arnhem
    • Haag
    • Maastricht
    • Eindhoven
    • Utrecht

    Do těchto měst smí vjet pouze lehká dieselová vozidla, která splňují normu Euro 4 a vyšší. Nákladní vozidla a autobusy musí splňovat Euro 6. V Amsterdamu jsou o něco přísnější. Existuje zde i omezení vjezdu taxíků, mopedů a motocyklů, opět se to týká těch na diesel, a hlavně starších modelů. Jestli je to váš případ, podívejte se na amsterdam.nl. Tam se dozvíte vše potřebné. 

    Na nízkoemisní zóny nicméně narazíte i v dalších městech a oblastech. Zde mohou být pravidla o něco méně přísná. Často je umožněn vjezd těžkým nákladním vozidlům, které splňují alespoň normu Euro 4. Výjimku představuje nízkoemisní zóna v přístavu v Rotterdamu. Tu opět u nákladních aut na naftu požadují alespoň Euro 6.

    Více detailů o konkrétních eko zónách se dozvíte na stránkách Urbanaccessregulation.eu.

    Pokud vám mapa na Urban Access přijde nepřehledná, vyzkoušejte ještě stránku milieuzones.nl. I tam najdete mapku s detaily o jednotlivých ekologických zónách a pravidlech pro vjezd. Stránky jsou v nizozemštině, ale když použijete strojový překlad v překladači, tak se bez problémů zorientujete.

    Nízkoemisní zóny Nizozemsko
    Zdroj: milieuzones.nl

    Zelená a modrá zóna

    Jezdíte osobním automobilem nebo dodávkou na benzín nebo LPG nebo elektrickým osobním automobilem či dodávkou? Poté můžete vstoupit do všech ekologických zón. Jezdíte s dieselovým osobním autem nebo dodávkou? Zásady přístupu byly od 1. ledna 2025 zpřísněny.

    Aktuálně jsou v Nizozemsku 4 města, která mají ekologickou zónu pro osobní automobily a dodávky na naftu: Amsterdam, Arnhem, Haag a Utrecht. V těchto 4 městech je možné se setkat se 2 typy ekologických zón:

    Zelená ekologická zóna:

    • Jezdíte naftovým osobním autem nebo dodávkou? Do této zóny můžete vjet pouze tehdy, pokud vaše vozidlo splňuje emisní normu Euro 4 nebo vyšší. Pokud má váš vůz emisní normu Euro 0, 1, 2 nebo 3, vjezd je zakázán. Čím vyšší emisní norma, tím čistší je váš vůz a tím menší dopad má na životní prostředí.

    Modrá ekologická zóna

    • Vaše dieselové auto nebo dodávka musí splňovat emisní normu Euro 5 nebo vyšší, abyste mohli vjet do modré ekologické zóny. Vozidla s nižší normou (Euro 0–4) sem nemají přístup. Tato zóna je určena pro ekologičtější dieselová vozidla s nižšími emisemi.

    Doporučujeme značky bedlivě sledovat. Právě kvůli tomu, jak jsou pravidla roztříštěná. Zároveň se vyplatí cestu naplánovat předem. Využijte odkazy, které jsme uvedli v předchozí kapitole.

    Od 1. ledna 2025 zavádí 14 obcí bezemisní zóny, které se týkají nákladních vozidel a dodávek. Máte dodávku? Vjezd do těchto zón je povolen pouze pro elektrická vozidla, která neprodukují žádné škodlivé emise. Naftové dodávky s emisní třídou Euro 5 a 6 mohou využít přechodné období, během kterého bude vjezd dočasně umožněn. Více inormací najdete zde.

    Auta na benzín a hybridy – od roku 2025

    Dobrou zprávou je, že pokud máte auto na benzín nebo třeba hybrida, tyhle zákazy se vás vůbec netýkají. V Nizozemsku mají políčeno opravdu jenom na nafťáky.

    Aktuálně, od 1. ledna 2025 bude mít 9 nizozemských obcí ekologickou zónu pro dieselová nákladní vozidla. Jsou to: Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Haarlem, Maastricht, Maasvlakte Rotterdam, Rijswijk a ‚s-Hertogenbosch.
    Pro obce Haag, Eindhoven, Leiden, Rotterdam, Tilburg a Utrecht byla zavedením bezemisních zón k 1. lednu 2025 zrušena ekologická zóna pro dieselová nákladní vozidla.

    Co udělat pro vjezd do nízkoemisní zóny?

    Velkou výhodou je, že nemusíte zařizovat žádnou známku, registraci a další. Buď do nízkoemisní zóny můžete, a tak do ní prostě vjedete. Anebo do ní nemůžete, no a potom je to jasné.

    Jestli si chcete ověřit, že máte vjezd povolený, překontrolujte si, jak na tom jste podle tabulky Euro norem na základě dne registrace.

    Ač se auta nemusí nikde registrovat a nepotřebují ekologickou známku, nad dodržováním pravidel se bedlivě dohlíží. Nízkoemisní zóny monitorují policisté a také četné kamery, které snímají SPZ automobilů.

    Jestli vaše vozidlo neodpovídá požadavkům, a vy do oblasti stejně potřebujete, můžete zažádat o výjimku na konkrétním obecním úřadě. Žádost je potřeba předložit v úředním jazyce země, tedy v nizozemštině. Veteráni navíc mohou získat plošnou výjimku, tedy nejen pro konkrétní město, ale pro celé Nizozemí.

    Na co dalšího se před cestou připravit?

    Průjezd dálnicemi má většina řidičů zdarma (kromě vozidel nad 12 t). Zpoplatněné jsou však tunely Kil a Westerschelde. Více informací se dozvíte v článku Dálniční poplatky – Nizozemsko

    Některá silniční pravidla mohou být v Nizozemsku pro cizince trochu atypická. Blíž jsme se na ně podívali v samostatném článku o dopravních předpisech a pravidlech v Nizozemsku. Podívejte se na náš článek, vyhnete se případné pokutě a dalším nepříjemnostem.

    Nejčastější dotazy

    Jaké jsou nízkoemisní zóny v Nizozemsku?

    Nízkoemisním zónám se v Nizozemsku říká milieuzone. Omezení se týká jenom vozidel na diesel. Všechna ostatní vozidla, která využívají jiný pohon, mají vjezd povolený. Podmínkou pro vjezd dieselového vozidla je, aby splnilo požadovanou Euro normu. Celkem 15 obcí má nízkoemisní zóny, týká se to hlavně velkých měst a jejich okolí.

    Co potřebujete pro vjezd do nízkoemisní zóny v Nizozemsku?

    Velkou výhodou je, že nemusíte zařizovat žádnou známku, registraci a další. Buď do nízkoemisní zóny můžete, a tak do ní prostě vjedete. Anebo do ní nemůžete, no a potom je to jasné. Lze žádat o výjimku.

    Jaká je pokuta za neoprávněný vjezd do ekologické zóny?

    Až 250 EUR.

    Zdroj: www.milieuzones.nl.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *