Domů » Cestování » Emisní zóny » Emisní zóny a ekologické známky v Rakousku

Emisní zóny a ekologické známky v Rakousku

0

V Rakousku mají 6 druhů ekologických nálepek. Napříč zemí existuje hned několik regionů, kde platí nízkoemisní zóny – bez ekologické známky do nich nesmíte, jinak hrozí tučná pokuta. Opatření se netýkají jenom měst, ale i některých dálnic a silnic. Zjistěte o emisních zónách a rakouských ekologických známkách vše, co jste potřebovali vědět. Kde je koupit, kolik stojí a jaká je ta pravá pro vaše auto?

Emisní zóny a ekologické známky v Rakousku

Ekologické zóny v Rakousku

Naši sousedé si potrpí na různá zelená opatření. A tak kromě Rakouska najdete ekologické zóny i v Německu. V evropském měřítku se však nejedná o nějaký ojedinělý výstřelek. Nízkoemisní zóny totiž najdete například i ve Francii a dalších zemích. První vznikaly ve Švédsku už v 90. letech.

Co se Rakouska týče, první oblasti, kam nesmí neodpovídající vozidla, zavedlo v roce 2012. Netýkalo se to hned hlavního města. Do Vídně toto opatření dorazilo až o dva roky později, v roce 2014.

Celkem existuje 6 druhů nálepek. Ty řidiči dostávají v závislosti na tom, jakou normu Euro jejich vozidlo splňuje (6 nálepek = 6 euronorem). Stejně jako v Německu i zde se setkáte s různě přísnými nařízeními v závislosti na regionu.

Hlavní zelené zóny Rakouska a jejich pravidla

  • Vídeň a okolí: zákaz vjezdu vozům N1, N2 a N3 která nesplňují Euro 3,
  • Linz: týká se jen taxíků třídy M1, nafťáky musí splňovat Euro 3, vozy na benzín a LPG Euro 2,
  • Dolní Rakousko (okresy Bruck an der Leitha, Gänserndorf, Korneuburg, Mödling): pro vozy N1, N2 a N3 je minimum Euro 3,
  • Burgenland: pro vozy N1, N2 a N3 minimum Euro 3
  • Horní Rakousko (region A1 západní dálnice mezi křižovatkou Enns-Steyr [km 155] a dopravním uzlem Haid [km 175] poblíž města Linz v obou směrech): pro vozy N1, N2 a N3 je minimum Euro 3,
  • Štýrsko (Graz a okolí, Murtal, Bruck-Mürzzuschlag, Leoben, Deutschlandsberg, Hartberg-Fürstenfeld, Leibnitz, Voitsberg, Weiz): pro vozy N1, N2 a N3 je nutná norma Euro 3 a výš,
  • Tyrolsko – dálnice A12 Inntal, nákladní vozy N2 a N3 musí splnit normu Euro 6. To se netýká těch, co jedou na vodík nebo elektřinu.

Jak vidíte, eko zóny se netýkají jenom měst, ale často i dálnic a silnic. Kromě dálničních poplatků v Rakousku tedy musíte myslet i na tohle. Na druhou stranu, není to nějak vysoká investice, která by vás zruinovala. Jakmile jednou známku máte, vydrží vám po celý život auta. Samozřejmě za předpokladu, že splňuje dané euronormy.  

Výjimku představuje ekologická zóna Außerfern (patří do tyrolského okresu Reutte). Omezení se vztahuje jen na motocykly (L) a má chranit proti hluku. Pokuta za nedodržení je 220 EUR. Týká se silnice Bschlaber Landesstraße, Hahntennjoch, Lechtal Straße, Bergwang-Namloser Landstraße, Tannheimerstraße.

Pokuta za jízdu bez ekologické plakety

Pokud toto nařízení nedodržíte, logicky hrozí pokuta. A protože pokuty v Rakousku nejsou nic levného, radíme s předstihem zajistit vše, co potřebujete. Policisté vám za nerespektování pravidel nízkoemisních oblastí (=jízda bez nálepky) s radostí napaří pokutu až 2180 EUR.

Jestli můžeme doporučit, seznamte se před jízdou s dopravními předpisy v Rakousku. Některé věci jsou jiné než u nás a rakouští strážci zákona jsou dost přísní. Tak ať nemáte problémy. Pak už stačí jen pořídit odpovídající ekologickou plaketu a můžete vyrazit.

Ekologická známka – kdo ji potřebuje a kdo ne

Nařízení se týká vozidel třídy N (motorová vozidla s nejméně 4 koly určená pro dopravu nákladů, typicky firemní vozidla), tedy dodávek a nákladních automobilů. Patří sem i lehké nákladní automobily a POZOR, i některé osobní vozy. Rozhodují údaje v technickém průkazu.  

K vydání odpovídající ekologické známky potřebujete jen technický průkaz.

Kdo ekologickou známku v Rakousku nepotřebuje?

  • osobní auta (výjimkou jsou taxíky v Linzu a osobní vozy, které mají v technickém průkazu N),
  • autobusy,
  • motorky,
  • traktory,
  • historická vozidla označená registrační značkou s písmenem V a s průkazem historického vozidla.

Kde koupit ekologickou známku do Rakouska a kolik stojí

  • Cena rakouské ekologické známky je 250 až 1300 Kč. Závisí na tom, kde ji pořídíte.

Ekologické známce se v Rakousku říká Umwelt-Pickerl. Koupíte ji online na stránkách Green-Zones.eu. Cena startuje na 9,90 EUR. Stačí zadat požadavek, poslat oskenovaný techničák a přijde vám poštou.

Někdy je nutné doložit také doklad o montáži filtru pevných částic (když je jím vozidlo dovybavené) nebo atestem CEMT.

Dále vám ji může zařídit zprostředkovatel (typicky STK), to vás ale vyjde podstatně dráž, až 1300 Kč. Navíc tento proces potrvá až dva týdny.

Plaketu si umístíte na vnitřní stranu čelního skla auta, vpravo dolů nebo vpravo nahoru. Nelze použít ekologickou známku z Německa.

Aplikace Green-Zones

Chcete mít přehled o všech ekologických zónách v Evropě? Stáhněte si aplikaci Green-Zones. Na cestování je perfektní.

Zdroje: https://www.umwelt-pickerl.at/cs/

Nejčastější dotazy

Kolik druhů ekologických známek má Rakousko a jak se liší?

V Rakousku platí 6 druhů ekologických plaket. Jsou odstupňované podle 6 emisních euronorem.

Co hrozí, když vozidlo nemá ekologickou známku a vjede do nízkoemisní zóny?

Pokuta až 2180 EUR.

Které regiony v Rakousku mají ekologické zóny a jaká jsou v nich pravidla?

Nízkomisní zóny platí ve Vídni a okolí, Linzu, Dolním a Horním Rakousku, Burgenlandu, Štýrsku a Tyrolsku. Několik regionů má svá specifická pravidla.  

Existují v Rakousku nízkoemisní zóny i mimo města?

Ano, ekologické zóny v Rakousku se netýkají jenom měst, ale některých dálnic a silnic.

Kolik stojí ekologická známka v Rakousku a jak dlouho platí?

Cena se pohybuje okolo 250 Kč až 1300 Kč. Záleží na tom, zda si ji vyřídíte sami přímo (online) nebo přes zprostředkovatele. Platnost je neomezená, avšak je podmíněná technickým stavem auta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články