Domů » Cestování » Emisní zóny a ekologické známky ve Švýcarsku

Emisní zóny a ekologické známky ve Švýcarsku

Švýcarsko se vyznačuje krásnou a nedotčenou přírodou, stejně jako čistým životním prostředím. Místní obyvatelé se aktivně angažují v ochraně své přírody a snižování negativních dopadů dopravy na životní prostředí. Jedním z účinných nástrojů, je například zavedená emisní zóna v Ženevě, nebo vybraná horská střediska, kde je úplný zákaz vjezdu automobilů. Tato opatření jsou navržena s cílem omezit emise znečišťujících látek pocházejících z vozidel a podpořit tak ekologicky šetrnější formy dopravy.

Emisní zóny a ekologické známky ve Švýcarsku

Ať už vás do Švýcarska táhne nedotčená příroda a čistý vzduch nebo luxusní a kvalitní zboží, vyplatí se znát místní švýcarské dopravní pravidla a předpisy. Připravili jsme pro vás kompletního průvodce, se kterým si užijete dovolenou bez pokut a problémů s policií.  

Ekologické zóny ve Švýcarsku

Švýcarsko, podobně jako například Francie, zavedlo systém ekologických zón založený na barevných ekologických známkách, jenž má za cíl zlepšit kvalitu ovzduší v jednom ze svých velkých a zatížených měst, a to konkrétně v městě Ženeva. Pokud plánujete cestu do této oblasti, je nezbytné mít informace o tom, jakou nálepku potřebujete, na které části Ženevy se tato emisní zóna vztahuje a jaké jsou případné sankce, pokud samolepku mít nebudete.

Ve Švýcarsku nejsou zavedeny žádné oficiální nízkoemisní zóny. Jedinou ekologickou zónou, která zde existuje, je zavedena pouze v městě Ženeva. Od roku 2020 existuje v Ženevě tzv. nouzový režim neboli zóna ochrany ovzduší. Toto opatření má za cíl působit proti nárůstu znečištění ovzduší. Chrání tak veřejné zdraví a nejzranitelnější osoby, jako jsou seniory, děti, osoby trpící dýchacími či kardiovaskulárními problémy.

Tato ekologická zóna zahrnuje celou Ženevu a části okolních obcí Carouge, Cologny, Lancy a Vernier. 

Mapa ekologických zón v Ženevě ve Švýcarsku
Mapa ekologických zón v Ženevě ve Švýcarsku

Samolepky Stick´Air

Vozidla registrovaná ve Švýcarsku, ale také vozidla registrovaná v zahraničí mají povinnost mít platnou ekologickou známku neboli Stick´Air při vjezdu do ekologické zóny města Ženevy a jeho okolí

Tyto vozidla si musí zakoupit nálepku na základě svých emisních norem. Barevné nálepky se používají k identifikaci znečišťujícího automobilu a rozdělují se do 6 různých kategorií.

Samolepky Stick´Air jsou povinné pro všechna vozidla, jako jsou osobní automobily, obytné vozy, minibusy, autobusy, dodávky, nákladní vozy a těžké nákladní vozy, které jezdí v tzv. době znečištění v městě Ženeva a jeho okolí. Tato doba je stanovena od pondělí do neděle od 6:00 do 22:00 hodin

Výjimku tvoří vozidla, která samolepku Stick´Air nemusí mít. Jedná se například o vozidla pro handicapované, hasiči, vojenská vozidla, policejní vozy, ambulance, automobily se sněhovými pluhy, zametací vozy, popelářské vozy, taxi a podobně.

Ekologická samolepka musí být nalepena na levé nebo pravé vnitřní straně čelního skla. U motocyklů je nutné mít samolepku nalepenou ideálně na blatníku z vnější strany.

Na vozidle musí být nalepena pouze jedna samolepka, a to s aktuálně platnou registrační značkou. Pokud je na čelním skle více ekologických známek s různými registračními značkami, může být řidič sankciován prostřednictvím vysoké pokuty.

Pro získání nálepky Stick´Air musí být splněna minimální norma pro benzínová vozidla a naftová vozidla Euro 2 resp. 3.

Samolepku Stick´Air je nutné mít při vjezdu do zóny čistého vzduchu. Tato zóna je vždy označena příslušnou dopravní značkou, kterou je nutné respektovat.

Dopravní značka ekologické zóny Švýcarsko
Dopravní značka ekologické zóny ve Švýcarsku

Kategorie samolepek Stick´Air

Barva samolepky je určena podle údajů o vozidle tedy o emisní třídě, kam vozidlo spadá.

Platnost známky je časově neomezená, to znamená, že samolepka zůstává platná po celou dobu životnosti konkrétního vozidla. Pokud by došlo například ke změně motoru, emisní normě vozidla nebo změně registrační značky, tak je stávající samolepka již neplatná a je nutné si pořídit novou.

Aktuálně existuje 6 ekologických samolepek Stick´Air v 6 různých barevných provedení, a to zelená, fialová, žlutá, oranžová, hnědá a šedá. 

Ekologické známky platné v Ženevě
Ekologické známky platné v Ženevě

Na samolepkách najdete čísla (1, 2, 3, 4, 5), které označují různé třídy znečišťujících látek, pozor, nikoliv normu Euro. Kromě toho je zde bílé pole registrační značky, ve kterém je černě vytištěno jedinečné číslo nálepky. 

Klasifikace vozidel podle švýcarského zákona 

Elektrická a vodíková vozidlaPlynové a dobíjecí hybridyOsobní vozidla s benzínovým pohonemOsobní vozidla s naftovým pohonemMotocykly, tříkolky a čtyřkolky
Zelená samolepkaano
Fialová samolepkaanoEuro 5 a 6Euro 4
Žlutá samolepkaEuro 4Euro 5 a 6Euro 3
Oranžová samolepkaEuro 2 a 3Euro 4Euro 2
Hnědá samolepkaEuro 3od 1. června 2000 do 30. června 2004
Šedá samolepkaEuro 2
Žádná samolepka Euro 1 a dříveEuro 1 a dřívedo 31. května 2000

Pro získání nálepky Stick´Air musí být splněna minimální norma pro benzínová a naftová vozidla Euro 2 resp. 3. Vozidlo, které nesplňuje minimální požadavky, nedostane žádnou samolepku, a proto má zákaz vjezdu do této oblasti.

Pokud si nevíte rady při výběru správné samolepky pro vaše vozidlo, podívejte se na oficiální stránky ge.ch na podrobný návod, kde najdete bližší informace. 

Švýcarsko má tzv. diferencovanou dopravní zónu, která rozděluje jednotlivé úrovně znečištění do 4 různých kategorií: 

  • žádné znečištění,
  • úroveň aktivace,
  • úroveň varování,
  • úroveň nouzová. 

Tyto jednotlivé kategorie určují například přesné rychlostní limity a také zákazy pro typy vozidel, které nemohou vjet do zóny čistého vzduchu. 

Níže uvedená tabulka ukazuje, která auta mohou projíždět zónou při různých úrovních znečištění:

Žádné znečištěníÚroveň aktivaceÚroveň varováníÚroveň nouze
Zelená samolepkaanoanoanoano
Fialová samolepkaanoanoanoano
Žlutá samolepkaanoanoanoano
Oranžová samolepkaanoanoano
Hnědá samolepkaanoano
Šedá samolepkaano
Žádná samolepka  ano

Kde koupit švýcarskou ekologickou známku a kolik stojí?

Švýcarskou ekologickou známku neboli Stick´Air je možné zakoupit na oficiálních webových stránkách ge.ch. Dále je možné koupit samolepku na čerpacích stanicích, v autoservisech, obchodech s autodoplňky nebo také na pokladnách Office cantonal des véhicules. Další možností je objednání na stránkách green-zones.eu.

Cena jedné samolepky stojí 5 CHF. Konkrétní cena se však může na některých prodejních místech lišit v závislosti na zemi registrace. 

V případě chybějící nebo nesprávné švýcarské ekologické známky je nutné počítat s pokutou ve výši až 455 EUR.

Vybraná švýcarská horská střediska bez aut

Jak již bylo zmíněno, ve Švýcarsku nejsou zavedeny oficiální nízkoemisní zóny. Výjimku tvoří ekologická zóna v Ženevě a některá vybraná horská střediska. Tyto vybrané horské vesnice a městečka mají v platnosti úplný zákaz vjezdu automobilů. Toto omezení momentálně platí pro 9 měst.

Tato místa jsou typicky dostupná pouze prostřednictvím lanovky, místní veřejné hromadné dopravy nebo železnice.

Jedná se o tyto města a vesnice:

  • Bettmeralp – cestování pouze lanovkou z dolní stanice v Betten. 
  • Braunwald – cestování pouze lanovkou z dolní stanice.
  • Mürren – cestování je možné pouze lanovkou Lauterbrunnen.
  • Riederalp – cestování je přístupné pouze lanovkou z dolní stanice Mörel.
  • Rigi – cestování je možné prostřednictvím ozubnicové železnice nebo lanovkou.
  • Saas-Fee – cestování je možné elektricky poháněnými autobusy nebo taxíkem.
  • Stoos – cestování je možné pouze lanovkou.
  • Wengen – cestování je možné lanovkou a nebo prostřednictvím železniční dopravy. 
  • Zermatt – cestování je možné elektrickými autobusy, taxíky nebo kočáry taženými koňmi.

Tyto vybraná místa jsou zahrnutá v tzv. GaST, což je komunita švýcarských turistických středisek bez automobilů. Mají za úkol rozvíjet a prosazovat společné zájmy těchto středisek právě bez automobilů.

Na tyto zmíněná místa nelze dojet žádným dopravním prostředkem. Auto je obvykle nutné nechat na parkovištích, které jsou součástí dolních stanic lanovek nebo železnice. 

Zákaz vjezdu aut platí pro všechny dopravní vozidla, neomezeně, a po celý rok. V případě porušení je nutné počítat s vysokou pokutou, která se může vyšplhat až k 500 EUR.

Na co dalšího při cestě do Švýcarska pamatovat a nezapomenout?

Ve Švýcarsku jsou zpoplatněné dálnice, některé silnice a také tunely. Vozidla musí mít za průjezd dálnicemi a dalšími zpoplatněnými silnicemi platnou dálniční známku. Za průjezd tunelem Grand Saint Bernard a Munt La Schera, je pak nutné zaplatit speciální poplatky. Více se dozvíte v našem článku o dálničních známkách ve Švýcarsku.

Doporučujeme se seznámit také se švýcarskými dopravními předpisy a pravidly, které v zemi panují a jsou platné.

Nezapomeňte také na to, že obecná tolerance alkoholu je 0,5 promile. U profesionálních řidičů ve výkonu povolání a u nových řidičů, kteří mají řidičský průkaz na zkoušku, je tolerance stanovena na 0,1 promile. 

Dále je nutné respektovat nařízení o používání autokamer. Použití autokamery jako takové zakázané není, ovšem moc vám to nedoporučujeme. Natáčet totiž smíte jen se souhlasem osob na záznamu. A to při jízdě za volantem jen těžko vyřešíte. 

Pozor například také na to, že ve Švýcarsku se nesmí zastavovat stopařům.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou zavedené emisní zóny ve Švýcarsku?

Ano, emisní zóny jsou zavedené ve Švýcarsku. Jedinou ekologickou zónou, která zde existuje, je zavedena pouze v městě Ženeva. Tato ekologická zóna zahrnuje celou Ženevu a části okolních obcí Carouge, Cologny, Lancy a Vernier. 

Kde koupit ekologickou známku pro Švýcarsko?

Švýcarskou ekologickou známku neboli Stick´Air je možné zakoupit na oficiálních webových stránkách ge.ch. Dále je možné koupit samolepku na čerpacích stanicích, v autoservisech, obchodech s autodoplňky nebo také na pokladnách Office cantonal des véhicules. Cena za samolepku se pohybuje okolo 5 CHF.

Existují jiné zakázané emisní zóny, kam nesmí vjíždět vozidla?

Vybraná horská střediska mají v platnosti úplný zákaz vjezdu automobilů. Toto omezení momentálně platí pro 9 měst.
Tato místa jsou typicky dostupná pouze prostřednictvím lanovky, místní veřejné hromadné dopravy nebo železnice.

Zdroj: urbanaccessregulations.eu, green-zones.eu, ge.ch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články