Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Klínový řemen: Jak předejít jeho prasknutí?

Klínový řemen: Jak předejít jeho prasknutí?

0

Snad není motoristy, který by neznal pojem klínový řemen. Je to také strašák těch, kteří zanedbávají pravidelný servis svého vozu a čekají, až se něco doopravdy pokazí. Kvůli klínovému řemenu totiž můžete najednou zůstat stát třeba na cestě do Chorvatska. 

Klínový řemen: Jak předejít jeho prasknutí?
Klínový řemen

Co je to klínový řemen

Klínový řemen je prvek v motorovém prostoru, který pohání pomocné komponenty. Těmi je například kompresor klimatizace, alternátor, vodní pumpa nebo hydraulický posilovač řízení. Když se klínový řemen přetrhne, tak se samozřejmě zastaví i tyto komponenty. Problém většinou nenastane hned, jako je tomu v případě rozvodového řetězu. Tam téměř okamžitě dojedete a je po srandě. Při prasknutí klínového řemenu se může přestat chladit motor automobilu, nebo se přestane dobíjet autobaterie

Jak poznat přetržený klínový řemen?

Jakmile zjistíte, že se vám přetrhl klínový řemen, tak okamžitě automobil odstavte. Možná ale vůbec nevíte, jak to poznat. První vlaštovkou je nefunkční klimatizace. Ta přestane chladit, protože kompresor nemá co pohánět. Následně přijde kontrolka na palubní desce, která vám oznámí, že nefunguje dobíjení autobaterie. Podle toho poznáte, že se již netočí alternátor. Dojezd automobilu v tu chvíli není omezen množstvím paliva v nádrži, ale kapacitou autobaterie. 

V nejlepších případě si nechejte automobil odtáhnout do spolehlivého servisu. Vyměnit klínový řemen totiž není nic nákladného. Možné poškození kvůli pokračování v jízdě by bylo výrazně dražší. Pokud se nestalo nic horšího, tak se stačí zbavit starého řemenu, povolit napínací kladku a nasadit nový klínový řemen. V případě opětovného napnutí kladky je důležité postupovat podle instrukcí automobilky. Po výměně a napnutí nového klínového řemenu je důležité několikrát otočit motorem, aby se zjistilo, že se vše bez problému točí.

Jak předejít prasknutí klínového řemenu

Jestli přemýšlíte nad tím, jak co nejlépe předejít prasknutí řemenu, tak pro vás máme velice jednoduchou radu. A tou je prevence. Prostě si nechejte řemen zkontrolovat a včas ho nechejte vyměnit. Poměrně snadno se v tomto případě totiž dá určit, jak dlouhý život má klínový řemen ještě před sebou. Automobilky pro něj dokonce vypisují servisní interval, který většinou znamená výměnu jednou za 30 000 kilometrů. Blízký konec klínového řemenu značí prasklinky, která bývají na boční straně a po jeho obvodu. Dávejte si pozor také na pískající klínový řemen. I ten může znamenat, že už je příliš unaven.

Někteří si dokonce vozí náhradní klínový řemen

Tohle platí spíše v případě starších automobilů, kde jsou podobné opravy poměrně jednoduché. I přesto vám ale náhradní klínový řemen v kufru může pomoci. Nebudete tak muset čekat na dodání řemenu do servisu a a rovnou se budete moci vydat na cestu. Připravte se ale na to, že v servisech z dovezeného materiálu radost nemají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články