S Policií se dříve nebo později setká každý
Každý, kdo se pohybuje po silnicích, to jistě zažil. Silniční kontroly nikdy nebyly, nejsou a určitě nebudou tou příjemnou částí naší cesty, na kterou bychom rádi vzpomínali. Pojďme si tedy společně projít ty nejdůležitější kroky jednání s policií.
Bezpečné zastavení
Může to působit směšně, ale prvním předpokladem bezproblémového průběhu silniční kontroly je bezproblémové zastavení vozu na znamení policisty. Ten musí své znamení dávat včas a zcela zřetelně. Řidič musí mít dostatek času na policistovo znamení bezpečně zastavit vozidlo bez ohrožení ostatních účastníků silničního provozu.
Radu „Ať máte na triku sebevětší přestupek či přímo porušení zákona, nikdy se nesnažte policistům ujet!“ je, jak doufám zcela zbytečné připomínat.
Kdo má právo vozidlo zastavit
Státní policista, má právo zastavit vás prakticky kdykoli a kdekoli se mu líbí. Stejně tak po vás může kdykoli požadovat veškeré doklady od vozidla i vaše osobní. Zato strážník městské policie, může vaše vozidlo zastavit pouze před přechodem pro chodce, či pokud vás podezřívá ze spáchání přestupku a smí po vás požadovat pouze vaše řidičské oprávnění a doklad o registraci vozu.
Alkohol test jste povinni podstoupit!
Policisté by vás měli při každé silniční kontrole, vyzvat k testu na přítomnost alkoholu, či jiných návykových látek. Řidič je ze zákona povinen tuto zkoušku podstoupit.
„Pane řidiči, víte čeho jste se dopustil?“
Pokud z úst policisty zaslechnete byť jen náznak této věty, NIKDY se k ničemu nepřiznávejte. Neoblomně trvejte na předložení materiálních důkazů vašeho prohřešku. Každý má ze zákona právo nevypovídat. S tím vás musí před zahájením vyslýchání policista spravit. Pokud tak neučiní, nesmí nic z vaší výpovědi použít proti vám. Přesto trvejte na tom, že vypovídat nebudete a požadujete přestupek řešit ve správním řízení.
Nenechte se zastrašit tím, že pokuta ve správním řízení bude několikanásobně vyšší a podobně. Stejně tak nikdy na místě neplaťte pokuty ani nepřejímejte složenky.
Foto: Pixiebay.com