Pro řidiče
🕓 7 min

Jak řídit automobil s automatickou převodovkou

Strávili jste celý svůj řidičský život za volantem auta, které mělo manuální převodovku? Teď  stojíte před změnou? Máte obavy, jak se naučit řídit auto s automatickou převodovkou? Nebojte, není to nic složitého. Ve skutečnosti je jízda s automatem snadnější a komfortnější. Chce to jen cvik a naučit se základní principy.

Obsah článku: Jak řídit automobil s automatickou převodovkou Zobrazit

    Nebojte se automatu

    Automat bych nikdy řídit nemohl“, „řadit si musím sám“. Taková bývá mnohdy reakce v typické české debatě srovnávající automatické a manuální převodovky. Ačkoli u nás nemají automatické převodovky takovou tradici jako v zahraničí, začínají se stávat stále oblíbenější. Stále ale existuje mnoho řidičů, kteří nemají s automatickou převodovkou žádné zkušenosti. Pokud patříte mezi tuto skupinu lidí, pak je tento článek přímo pro vás.

    Jak se řídí s automatickou převodovkou?

    Většinu lidí při prvním kontaktu s vozem s automatickou převodovkou zaujme především dvojice pedálů. Funkci plynového a brzdového pedálu snad není třeba vysvětlovat. Namísto řadící páky nalezne řidič po své pravé ruce tak zvaný volič. Ten disponuje několika možnými polohami, označenými velkými tiskacími písmeny: „P“, „R“, „N“, „D“, „S“ a „M“.

    Technika jízdy s automatickou převodovkou

    Kvůli absenci spojkového pedálu se doporučuje řídit pouze jednou nohou. Vyhnete se tak nepříjemnému stlačení brzdy v domnění, že se jedná o spojku. Svalová paměť je v tomto případě velice silný nepřítel.

    Po nasednutí tedy vůz nastartujte, poté sešlápněte brzdový pedál a na voliči zařaďte „D“. Možná se vám zalíbí možnost zařazení stupně 1, ale tomu se vyhněte. Je určen pro pomalou jízdu do prudkého kopce a táhnutí nákladu. Během přeřazování a rozjíždění vždy sešlápněte brzdu. Při řazení z „P“ na „D“ by se mohlo auto bez brzdy rozjet.

    Poloha „P“ – Park

    Takto označenou polohu voliče nastavujeme po ukončení jízdy. Při parkování na rovině dokonce dokáže tento režim zastoupit ruční brzdu. Tu ovšem zatahujeme při stání v kopci. Režim „P“ by sice vůz dokázal udržet, zbytečně bychom ale namáhali převodovku.

    Poloha „R“ – Reserve

    Zpátečka neboli režim určený k couvání. Zpátečku stačí zařadit a sešlápnout plyn.

    Poloha „N“ – No Gear

    Pod zkratkou N se ukrývá známý neutrál. Ten v praxi prakticky nevyužíváme nebo jen minimálně. Dá se využít například pokud na několik sekund zastavíme na světlech nebo pokud jsme v provozu. Tato poloha se také používá při tlačení nebo tažení vozidla. Neutrál nikdy nezařazujeme při běžné jízdě.

    Poloha „D“ – Drive

    Poloha „D“ neboli drive je hlavní jízdní režim, který využijete pro běžnou jízdu. Řazení mezi jednotlivými rychlostními stupni si automaticky zajistí převodovka. 

    Poloha „M“ – Manual

    Pod písmenkem „M“ se skrývá režim Manual. Příznivci manuálních převodovek ale zklameme. Při zařazení polohy „M“ se u podlahy zázrakem neobjeví spojkový pedál. Řidič dostane pouze šanci volit si rychlostí stupně pomocí manipulace s voličem vpřed a vzad nebo pomocí pádel pod volantem, pokud jimi vůz disponuje.

    Poloha „F“ – First

    Je to první rychlostní stupeň, některá vozidla jej mají označený jako „1“ nebo „L“. Tento stupeň se nejčastěji používá v zimě při jízdě na sněhu nebo při sjíždění strmých kopců. Díky tomu je tak možné brzdit motorem. Tato poloha není vhodná pro rychlou jízdu.

    Poloha „S“ – Sport

    Tento jízdní režim se nenachází u každé automatické převodovky. Většinou písmenko „S“ nalezneme u novějších převodovek, jedná se o tzv. Sport. Tento režim drží motor ve vyšších otáčkách, které jsou vhodné pro sportovnější jízdu. U některých aut se písmenko „S“ značí jako druhý rychlostní stupeň.

    Poloha „L“ – Low

    Při této poloze se motor bude držet v nejvyšších možných otáčkách, tedy na stupni „1“. Tuto polohu využijete do kopce a z kopce, když chcete brzdit motorem.

    Poloha „W“ – Winter

    Některé moderní vozy nabízí také speciální zimní režim.

    Na co si dávat pozor?

    Jízda s automatickou převodovkou je v porovnání s manuální nepoměrně pohodlnější. Její výhody oceníte především při jízdě po městě. Pozor je třeba dát si pouze na neposednou levou nohu. Ta je běžně zvyklá obsluhovat spojkový pedál. Pro řidiče zvyklého na manuální převodku tak může jít o velký nezvyk.

    Kickdown mód

    Setkáte se s ním při prudkém zrychlení na křižovatkách nebo při předjíždění. Pokud stlačíte plynový pedál až na podlahu, tak dáváte počítači informaci o tom, že potřebujete nárazově zrychlit a zapotřebí bude nižší rychlostní stupeň. Automatická převodovka po zhodnocení této informace přeřadí o stupeň dolů, aby se potřebného zrychlení dosáhlo. Moderní převodovky mají schopnost podřazení hned několik stupňů najednou.

    Různé druhy automatických převodovek

    Ani automatické převodovky nejsou všechny stejné, i když by se tak mohlo na první pohled zdát. Existuje hned několik druhů a liší se mezi sebou konstrukcí a principem, na základě kterého mění rychlostní stupně. Určité druhy také řadí mnohem plynuleji, což se pozitivně odráží na komfortu jízdy.

    Jak nastartovat auto s automatickou převodovkou?

    1. Pravou nohou sešlápněte brzdový pedál. Dejte si pozor, protože některá automatická auta nastartují, i když nemáte nohu na brzdovém pedálu, ale mnohá ne.
    2. Nastartujte vůz otočením klíčku nebo stisknutím startovacího tlačítka
    3. Nohu mějte stále na brzdě a současně přesuňte řadící páku z polohy „P“ do polohy „D“, jestliže chcete jet dopředu. Pokud ne, a potřebujete couvat přesuňte řadící páku na písmeno „R“. 
    4. Nohu dejte z pedálu pryč, abyste se mohli rozjet a přidávejte postupně pomalu plyn.
    5. Pokud potřebujete zvýšit rychlost, jemně sešlápněte pravou nohou plynový pedál.

    Jakmile se auto zrychlí, převodovka zvolí správný rychlostní stupeň pro danou jízdu a konkrétní situaci.

    Jak řídit auto s automatickou převodovkou?

    Při samotném řízení nechte auto v poloze „D“, když řídíte, bez ohledu na vaši rychlost. Vaše auto si automaticky zvolí a přepne na správný rychlostní stupeň, jak je potřeba a jak rychle jede. Ideálně když budete používat pravou nohu, jak pro plyn, tak i brzdu. 

    Jak zastavit auto s automatickou převodovkou?

    1. Pokud chcete snížit rychlost nebo zastavit používejte jemně brzy. Snižte rychlost a automatická převodovka za vás bude automaticky sama podřazovat.
    2. Sešlápněte brzdu, dokud se auto nezastaví na vámi určeném místě.
    3. Když stojíte, mějte stále nohu na brzdě a přesuňte řadící páku do polohy „P“.
    4. Poté zatáhněte ruční brzdu nebo stiskněte tlačítko brzdy.
    5. Poté můžete vypnout motor, světla a vystoupit.

    Foto: Pexels.com, Wikimedia.com

    Picture of Petr Míka

    Petr Míka

    Ve vodách motoristické novinařiny se pohybuji již pátým rokem. Podílel jsem se na chodu mnoha webových projektů s motoristickou tématikou. Pravidelně navštěvuji tiskové konference, autosalony a další podobné akce, s cílem připravit pro své čtenáře co možná nejkvalitnější obsah.

    6 Komentářů

    1. Dobrý den, mohu se prosím zeptat mám 7 stupnovou dsg převodovku vw golf 2014, po kolika km bych měl měnit olej v převodovce ? Děkuji

    2. Dobrý den, u převodovek DSG 6 a DSG 7 je interval výměny oleje 60 000 kilometrů. Délka intervalu se může lišit i podle stylu jízdy. Pokud se za autem tahá například přívěs, či je často zatěžováno jiným způsobem, tak se interval může zkrátit až na 40 tisíc km.
      Přeji mnoho klidných kilometrů. Josef Fencl

    3. Dobrý den,
      marně hledám na internetu jak se chovat při řízení auta s automatickou převodovkou a pohonem 4×4 v zimě. Zní to možná celkem neuvěřitelně, neboť by mne to samotného při koupi vozu ani nenapadlo. Nicméně, věc se má takto. Koupili jsme si Škodu superb s automatem a 4×4. Máme chalupu na kopci, tak je občas problém vyjet v zimě nahoru nebo z kopce dolů, když je cesta namrzlá či zasněžená. Mám již dvacet let obyčejnou Octavii pouze s pohonem předních kol a téměř vždy vyjedu dle potřeby tam i zpět. Čekal jsem, že s novým autem to nebude žádný problém, ale opak je pravdou. Situace je taková, že nové auto stojí pod kopcem a zbytek cesty dojíždím starým autem. Především z kopce se automat na sněhu rozjede a já můžu už jen brzdit a čekat co se stane. Pokud jezdí člověk dlouhé trasy, tak je tato kombinace asi ideální, ale v mém případě jsem tuto koupi asi trošku překombinoval. Díky za radu

      1. Dobrý den, Superba s DSG a 4×4 sám vlastním a řešením vašeho problému by mělo být navolení manuálního režimu řazení a zařazení nízkého rychlostního stupně, aby auto přirozeně brzdilo motorem. S pozdravem, Josef Fencl

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *