Kolem tankování LPG panuje zmatek. Může se řidič obsloužit sám, nebo je potřeba zavolat obsluhu čerpací stanice? Různá pravidla platí i v zahraničí. Zjistěte, jak to chodí nejen v ČR, ale i v dalších zemích Evropy.
Obsah: Jak tankovat LPG + pravidla v zahraničí Zobrazit
Auta spalující LPG jezdí na zkapalněný ropný plyn. Oproti tomu zkratka CNG značí stlačený zemní plyn. LPG má tu výhodu, že je v porovnání s CNG dostupnější (z pohledu infrastruktury). Čerpacích stanic nabízejících LPG je nejen v Evropě, ale i v ČR mnohem víc než těch se zemním plynem. Co se cen LPG obecně týče, tak se na ně můžete podívat v našem samostatném článku Jaká je cena LPG.
Jak asi tušíte, tankování zkapalněného plynu není jen tak. Jedná se o potenciálně nebezpečnou činnost. A proto kolem tohoto rutinního úkonu existují nějaké restrikce. V ČR a v zahraničí se ale pravidla mohou lišit (závisí na konkrétní zemi). I na to se v článku podíváme – jak to funguje v zahraničí.
Tankování LPG
V České republice platí, že tankování LPG smí dělat jen obsluha čerpací stanice. Takže když někam přijedete a chcete natankovat, musíte na obsluhu zazvonit, případně dojít dovnitř a poprosit, aby vás obsloužili.
Na fórech se ale dočtete, že ne všude to tak platí. Na některých stanicích vás nechají natankovat samotné. Ač by se to tak dělat nemělo. Přistupují k tomu třeba v situacích, když je na stanici hodně zákazníků a zaměstnanci nestíhají.
V takovém případě se vám bude hodit znát postup, jak správně tankovat LPG. To nakonec využijete i v zahraničí, kde je tankování LPG na řidičích. Jak na to se podíváme v následující kapitole.
Tak jako tak, určitě byste se měli vždy zeptat, jak to daná benzínka dělá. Po příjezd zajděte za obsluhou a zjistěte, jaká je situace.
Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.