Domů » Vozidlo » Jak tankovat LPG + pravidla v zahraničí

Jak tankovat LPG + pravidla v zahraničí

0
Jak tankovat LPG + pravidla v zahraničí

Kolem tankování LPG panuje zmatek. Může se řidič obsloužit sám, nebo je potřeba zavolat obsluhu čerpací stanice? Různá pravidla platí i v zahraničí. Zjistěte, jak to chodí nejen v ČR, ale i v dalších zemích Evropy.

Auta spalující LPG jezdí na zkapalněný ropný plyn. Oproti tomu zkratka CNG značí stlačený zemní plyn. LPG má tu výhodu, že je v porovnání s CNG dostupnější (z pohledu infrastruktury). Čerpacích stanic nabízejících LPG je nejen v Evropě, ale i v ČR mnohem víc než těch se zemním plynem. Co se cen LPG obecně týče, tak se na ně můžete podívat v našem samostatném článku Jaká je cena LPG.

Jak asi tušíte, tankování zkapalněného plynu není jen tak. Jedná se o potenciálně nebezpečnou činnost. A proto kolem tohoto rutinního úkonu existují nějaké restrikce. V ČR a v zahraničí se ale pravidla mohou lišit (závisí na konkrétní zemi). I na to se v článku podíváme – jak to funguje v zahraničí.

Tankování LPG

V České republice platí, že tankování LPG smí dělat jen obsluha čerpací stanice. Takže když někam přijedete a chcete natankovat, musíte na obsluhu zazvonit, případně dojít dovnitř a poprosit, aby vás obsloužili.

Na fórech se ale dočtete, že ne všude to tak platí. Na některých stanicích vás nechají natankovat samotné. Ač by se to tak dělat nemělo. Přistupují k tomu třeba v situacích, když je na stanici hodně zákazníků a zaměstnanci nestíhají.

V takovém případě se vám bude hodit znát postup, jak správně tankovat LPG. To nakonec využijete i v zahraničí, kde je tankování LPG na řidičích. Jak na to se podíváme v následující kapitole.

Tak jako tak, určitě byste se měli vždy zeptat, jak to daná benzínka dělá. Po příjezd zajděte za obsluhou a zjistěte, jaká je situace.

Jak správně tankovat LPG

  1. V Čechách i v cizině si vybírejte pouze schválené čerpací stanice. Na nic jiného nepřistupujte.
  2. Než začnete tankovat, vypněte zapalování a nezávislé topení.
  3. Zkontrolujte si, že nikdo v okolí nemanipuluje s otevřeným ohněm, zároveň ve vaší blízkosti nikdo nesmí kouřit (ani vy).
  4. Tlačítko na tankovací pistoli musíte zmáčknout a držet stlačené celou dobu, když tankujete. Jinak nic do nádrže nepoputuje.

Tankování LPG v zahraničí

V Evropě se setkáte s 5 systémy tankování LPG. To znamená, že plnící pistole tankovací pumpy mají různé koncovky. Z toho důvodu se může stát, že vám pistol nepůjde zasunout do nádrže.

Tento problém vyřešíte redukcí (vždy na jeden konkrétní systém). Cena redukce se pohybuje v řádech stovek korun a seženete ji v ČR. Pokud ji u sebe při cestách zrovna nemáte, dá se koupit i v zahraničí. Jenže dostupnost může být horší, nemluvě o vyšší ceně. Raději se tedy dopředu informujte, co a jak. A naplánujte si cestu i s ohledem na to, jaký systém daná stanice nabízí.

Každá země má, co se tankování týče, vlastní legislativu. Ovšem kdybychom to chtěli zjednodušit, můžeme to shrnout takto.

  • V zemích, kde převažuje Holandský, Belgický a Evropský systém, se většinou tankuje bez obsluhy. To proto, že jsou tyto systémy považovány za nejbezpečnější.
  • Cestujete-li na jih (Rakousko, Balkán, Itálie), na východ a sever (Slovensko, Ukrajina, Polsko, Francie), nemusíte s sebou redukci brát. Využívají stejný typ tankovací pistole jako my.
  • V Německu, Belgii, Holandsku či Velké Británii se nejspíš bez redukce neobejdete.
Vyplatí se přestavba na LPG?

5 systémů tankování a kde na ně narazíte

Holandský systém

Holandský se používá ve Finsku, Holandsku, Velké Británii, částečně v Německu, Norsku a Španělsku.

Belgický systém

Pistole s belgickým systémem zase dominují v Belgii, Irsku, částečně v Moldávii, Německu, Švýcarsku a Švédsku.

Evropský systém (Euro Connector)

Nově zaváděná norma podle směrnic EU, která v budoucnu nahradí ostatní typy. Momentálně jsou k vidění hlavně u novějších čerpacích stanic pro LPG. Nejvíce pistolí s tímto systémem je aktuálně ve Španělsku a Portugalsku.

Italský systém

Italský typ je ten nejrozšířenější vůbec. Montuje se na vozy v České republice a zároveň jsou s ním osazeny snad všechny stanice pro tankování LPG, na které u nás narazíte. Setkáte se s ním dále v Albánii, Bělorusku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé hoře, Dánsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Maďarsku, Makedonii, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Slovinsku, Turecku.

Zčásti se používá v Estonsku, Německu, Norsku, Portugalsku, Rusku, Švýcarsku a na Ukrajině.

Ruský systém

S ruským systémem se setkáte hlavně v Rusku a zemích okolo něj – v Bělorusku, Estonsku, na Ukrajině.

Nezapomínejte na pravidla bezpečnosti

Pamatujte, že ropný plyn je těžší než vzduch a špatně se odvětrává. Kdybyste zůstali v uzavřeném prostoru, kde uniká, mohli byste se udusit. Není sice jedovaté, ale má omamující účinky.

Nebezpečné je LPG také v tom, že má výbušné vlastnosti. Proto je důležitá zvýšená opatrnost při tankování. Bezpečnosti dbejte i při parkování a dodržujte všechny předpisy. V některých garážích mají z důvodu nedostatečného odvětrání prostoru auta na LPG zakázáno parkovat.  

Nejčastější dotazy

Může řidič v ČR sám tankovat LPG?

V České republice platí, že tankování LPG smí dělat jen obsluha čerpací stanice.

Jak je to s tankováním LPG v zahraničí?

V zemích, kde převažuje Holandský, Belgický a Evropský systém tankování, se většinou tankuje bez obsluhy. Ve spoustě států se však neobejdete bez redukce, jelikož plnící pistole tankovací pumpy mají různé koncovky. Kompletní seznam a více informací najdete v článku.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Jak neusnout za volantem

10 tipů, jak neusnout za volantem při delší cestách

0
Vědecké studie ukazují, že velkým nepřítelem každého řidiče je spánek a mikrospánek. Podle dostupných statistik totiž tyto dva problémy stojí za několika tisíci nehod...