Jak vybrat startovací kabely vhodné pro svůj automobil?

Zapomněli jste vypnout světla, nebo se vám autobaterie vybila kvůli zimě? V tom případě vás ráno zachrání startovací kabely. Tedy v případě, že máte k dispozici druhé auto, které vám pomůže autobaterii oživit. Startovací kabely jsou výborným pomocníkem, zabírají jen minimum místa a i přesto je mnozí nevozí. Zachránit den s nimi nemusíte pouze sobě, ale také někomu cizímu ráno na parkovišti. Pokud tedy baterie vozu ani neškytne, tak pomocí startovacích kabelů propojíte akumulátor druhého auta s vaší autobaterií a pomůže vám automobil nastartovat.

Jak vybrat startovací kabely? Zobrazit

    Startovací kabely, nezbytnost rozmanité kvality

    Snad každého někdy „vypekla“ autobaterie. Typicky v zimě a typicky když zrovna pospícháte do práce, nebo třeba na letiště pro tchýni auto nenaskočí. Soused, od kterého jste si kabely půjčoval minule, se právě věnuje popíjení bombardina na sjezdovce v Itálii a vy jste slušně řečeno v háji.

    Nepříjemnosti spjaté s tímto selháním autobaterie vás přivedou na vizionářskou myšlenku pořídit si startovací kabely vlastní, leč podle čeho tyhle „špagáty“ vybrat? Právě tomu se chceme v našem článku krátce pověnovat.

    TIP: TEST & Srovnání nejlepších autobaterií

    Funkce startovacích kabelů

    Funkce startovacích kabelů spočívá v tom, že jimi propojíte vybitou autobaterii s baterií v jiném autě, popřípadě se startovacím zdrojem. Měly by mít co největší průřez vodiče v kabelu, který je v ideálním případě měděný. Dobré startovací kabely nastartují i velkou dodávku s turbodieselem, ty nekvalitní nenastartují ani moped.

    Průřez vodiče, první kritérium

    Informace, kterou musíte hledat na obalu nových startovacích kabelů je údaj o průřezu vodiče. Jak již bylo řečeno, kabely s malým průřezem vodiče nastartují leda menší benzínový automobil, ovšem na větší auta a diesly je třeba kabelů se silnějším vodičem. Průřez vodiče označuje plochu průřezu vodivé části kabelu bez izolace.

    Jakou hodnotu hledáte?

    Pro osobní automobily se používají kabely s průřezem vodiče 16-35 mm².  Malá osobní vozidla lze nastartovat i s kabely s průřezem 10 mm² a osobní a menší dodávková vozidla můžete nastartovat pomocí kabelů s průřezem vodiče 16 mm². Na obalu se také přesvědčte, že startovací kabely odpovídají normě DIN 72 553 nebo ISO 6722. Obecně se kabely s průřezem od 16 mm² doporučují pro auta s benzínovými motory do obsahu 2,5l. Pro dieselové a silnější benzínové motory se pak doporučují kabely s průřezem alespoň 25 mm².

    Při výběru těch správných kabelů se však nenechte zmást jejich tloušťkou. Některé kabely, které se jeví jako dostatečně masivní mohou mít pouze silnou izolaci a mohou skrývat nekvalitní tenký vodič a pořídíte si tak pouze dvě drahá švihadla.

    Na materiál dejte dobrý pozor

    Pozornost je také třeba věnovat materiálu vodiče. To co potřebujete jsou kvalitní měděné vodiče, které jsou samozřejmě nákladnější, než ty hliníkové, které se mimo jiné snadněji zlomí. I zde používají někteří výrobci jedoduchý trik, jak obelstít zákazníky. Potahují totiž hliníkové jádro mědí a orientovat se tedy musíte podle informací na obalu kabelů, či vznést jasný dotaz na jejich prodejce.

    Shrnutí výběru startovacích kabelů

    Než tedy za kabely v obchodě zaplatíte, ujistěte se, že mají dostatečně velký průřez vodičem, že odpovídají jedné z norem  DIN 72 553 nebo ISO 6722 a že materiál vodiče je měď. Pokud si tato kritéria ohlídáte, je pak již jen na vás, jakou délku startovacích kabelů zvolíte. Doporučujeme ty delší, které se na trhu objevují, tedy v délce cca. 3,5 metru, protože ne vždy je možné přistavit oživovací vůz dostatečně blízko bezvládnému autu, kterému vypověděla baterie službu.

    Jak připojit startovací kabely?

    Ze sady startovacích kabelů vytáhnete dva kabely. Jeden je červený a druhý černý nebo modrý. Pokud je ještě nemáte koupeny, tak hledejte ty možná nejtlustší, které jsou méně problémové a méně se zahřívají. Začněte červeným kabelem. Jeden konec připojte na kladný pól (označený +) vybité autobaterie. Jeho druhý konec připevníte na baterii nabitou. Černý nebo modrý kabel připojte jedním koncem na záporný pól (označen -) nabité baterie. Důležité je správné uchycení druhého konce. Ten musíte připevnit na ukostřené místo vozu s vybitou baterií. Pro to může být vhodný blok motoru. V žádném případě nepřipojujte kabel na záporný pól vybité baterie. V případě zkratu by mohlo dojít k přeskočení jiskry, což by následoval výbuch baterie.

    Zapojení startovacích kabelů
    Jak zapojit startovací kabely

    A teď nastartovat

    Po správném připojení kabelů nastartujte auto s nabitou autobaterií. Motor nechejte chvíli jet ustálený ve volnoběžných otáčkách. Po chvilce můžete vyzkoušet nastartovat auto s vybitou baterií.  Auto se snažte startovat maximálně 10 sekund. Vlivem velkého odběru elektrické energie se kabely a svorky zahřívají. Mezi jednotlivými pokusy tak dělejte přestávky. Po úspěšném nastartování je čas kabely sundat. Kabely sundáte přesně v opačném pořadí. Černý nebo modrý kabel odpojte od vozu s původně vybitou baterií. Poté u druhého. Červený kabel první odpojte od dodávajícího auta. Následně od auta s původně vybitou baterií.

    Při připojování startovacích kabelů dbejte na bezpečí

    Při startování vozu startovacími kabely dodržujte bezpečnostní zásady. U kabelů si dejte pozor na jejich vedení, aby se izolace nepoškodila o pohyblivé části. Důležité také je, aby se připojené svorky vzájemně nedotkly. Nepohybujte se kolem s cigaretou a jiným otevřeným ohněm.

    Picture of Václav Trávník

    Václav Trávník

    Spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. V autech vyhledávám rychlost, bezpečnost a pohodlí. Mezi mé oblíbené značky patří BMW a Audi. Na Autotripu primárně řeším inzerci a chod magazínu po obchodní stránce.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *