Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech. Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu a dokáží pomoct, ale také nejsou úplně spásonosné. Tak jako tak budete na vystřízlivění muset chvíli počkat. Nemáte u sebe alkohol tester? Vyzkoušejte naši orientační alkohol kalkulačku.
Obsah Zobrazit
Jak funguje lidské tělo po požití alkoholu?
Úplně nejdříve si povíme, jak funguje lidské tělo. Jakmile člověk požije alkohol, ten se nejprve z ústní dutiny dostanete do žaludku a poté se absorbuje z trávicího traktu do krevního oběhu. Z krevního oběhu alkohol putuje následně do jater, kde začíná proces metabolizace. Hlavním enzymem zde je alkoholdehydrogenáza (ALDH2), která přeměňuje ethanol (alkohol) na acetaldehyd. U mužů je tento enzym přítomen v menším množství v žaludku a játrech, zatímco u žen je pouze v játrech. Játra fungují jako filtr, kde dochází k postupnému odbourávání alkoholu. Při každém průchodu krve játry alkoholdehydrogenáza přeměňuje část molekul ethanolu na molekuly acetaldehydu. Jak krev neustále cirkuluje, enzym ALDH2 postupně přeměňuje malé množství alkoholu, čímž se snižuje jeho hladina v krvi.
Lze odbourávání alkoholu z těla urychlit?
Odbourávání alkoholu z těla není rychlý proces. Tělo potřebuje čas na úplné zpracování alkoholu, ačkoliv se můžete cítit lépe, skutečná hladina alkoholu v krvi může zůstat nebezpečně vysoká pro řízení vozidla. Je zkrátka nutné poskytnout tělu dostatek času na kompletní odbourání alkoholu, než se zapojíte do činností vyžadujících plnou pozornost a schopnost reagovat!
Odbourávání alkoholu v těle probíhá konstantní rychlostí, což znamená, že se nemění v závislosti na vnějších faktorech. Odbourávání alkoholu z těla není otázkou několika minut. Některé doporučované aktivity, jako je svižná procházka nebo zvýšení srdeční činnosti, mohou podpořit krevní oběh, ale nijak výrazně neurychlí samotné odbourávání alkoholu. Není tedy možné očekávat, že například rychlý běh výrazně sníží hladinu alkoholu v krvi.
Tento proces odbourávání je řízen enzymy v játrech, které pracují stabilním tempem. Také běžné mýty, jako je pití kávy nebo studená sprcha, nebo jiné „zaručené“ metody, které často kolují mezi lidmi, nemají žádný skutečný vliv na rychlost odbourávání alkoholu. Tyto metody mohou vést k falešnému pocitu střízlivosti, ale neovlivní skutečný obsah alkoholu v krvi.
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.