Domů » Pro řidiče » Jízda v levém a prostředním pruhu v obci i mimo obec

Jízda v levém a prostředním pruhu v obci i mimo obec

0

Jaká platí pravidla pro jízdu v levém a prostředním pruhu v obci a mimo obec? V jakém pruhu máte řádně jezdit? A co se stane, když pravidla nedodržíte? Kromě pokuty vás v některých případech budou čekat i trestné body.

Jízda v levém a prostředním pruhu v obci i mimo obec

Jízda v levém a prostředním pruhu v obci

V obci je zákon, co se týče pruhů, benevolentní. Máte zde tu výhodu, že můžete jet v jakémkoliv jízdním pruhu, v levém i prostředním. V případě, že jedou vozidla v jednom z pruhů rychleji než v tom druhém, nejedná se o předjíždění.

Dávejte si však pozor na následující situaci. Levý krajní pruh máte však povinnost uvolnit v případě, že byste bránili v jízdě řidiči, který jede rychleji a brání mu vozidla i v pruhu pravém.

To samozřejmě neplatí tehdy, pokud tento levý krajní pruh užíváte k odbočování, otáčíte se na něm nebo se jedná o souběžnou jízdu. Ještě jedna poznámka, souběžnou jízdou se nemyslí situace, kdy někteří řidiči neumí jez normálně a omezují ostatní. Ale spíš kolonu.

V obci se proto také může předjíždět zprava. Když tak někdo udělá, nedívejte se na něj jako na piráta silnic. V obci na to má právo. Mimo obec by se už ale mohlo jednat o přestupek nedovoleného předjíždění.

Jízda v levém a prostředním pruhu mimo obec

Podle zákona č. 361/2000 Sb., §12 máte mimo obec povinnost jet v pravém pruhu. Do levého pruhu, i toho prostředního, se smíte zařadit v situacích, kdy:

  • předjíždíte,
  • objíždíte,
  • otáčíte se,
  • odbočujete.

Pravý pruh je tedy ten, ve kterém byste měli jet za normálních okolností, kdy nedochází k výše zmíněným situacím. Jakmile např. předjíždění dokončíte, nezapomeňte se opět zařadit do správného, pravého pruhu.

Dávejte si na to pozor, jinak byste zpomalovali plynulost provozu a mohli byste se dopouštět vybržďování. Nemluvě o tom, že můžete způsobit nehodu nebo jinak ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Minimálně je otrávíte tím, že snížíte propustnost komunikace a všechny zpomalíte.

To, že jedete rychleji, vás rozhodně neopravňuje k tomu, abyste jeli v levém pruhu. Kdepak – jestli toužíte po rychlé jízdě, ale situace to nedovoluje, budete si muset nechat zajít chuť a přizpůsobit se provozu. Nikoliv to levým pruhem prosvištět jako blesk až domů. Jinak jde o přestupek. Ta samá věc platí v případě, že jste se rozhodli v levém pruhu setrvat i potom, co jste někoho předjeli. Opět se jedná o přestupek.

Levý pruh smíte mimo obec využít po delší dobu v případě, že se jedná o souběžnou jízdu. Tedy když jste všichni zaseklí v koloně, je jasné, že vás nebudou strážci zákona popohánět za to, že jedete v pruhu levém, nikoliv v pravém. Předpokladem ale je, že opravdu jde o souvislé proudy vozidel.

Další situací je střídavá jízda nebo jízda v zúžení. Jedná se o situace, kdy je provoz omezený kvůli opravám, ale třeba i kvůli nehodě atd. V případě zúžení vozovky se řidičům často nařizuje střídavá jízda, to znamená, že jedou cik cak za sebou v jednom i druhém pruhu. Předjíždět se nesmí. Cílem je zajistit plynulost provozu.

jízda v levém a prostředním pruhu

Jaké jsou pokuty za nedodržení pravidel

Nejčastěji se jízda ve špatném pruhu řeší jako jiné porušení povinností. Hlavně tehdy, když pruh blokujete. Trestné body nedostanete žádné, pokuta na místě sahá do výše 2000 Kč (ve správním řízení 1500 Kč až 2500 Kč).

Další variantou je ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu. Bloková pokuta sahá do výše 2000 Kč, ve správním řízení od 1500 Kč do 2500 Kč. Kromě pokuty vás čeká také 5 trestných bodů. Týká se to hlavně bezohledné jízdy, například když přejedete do rychlého pruhu a ten za vámi musí prudce zabrzdit.

Nejčastější dotazy

V jakém pruhu se smí jezdit v obci?

Podle zákona smíte v obci jezdit v jakémkoliv pruhu. Ovšem levý krajní pruh byste měli v případě potřeby uvolnit řidiči, který jede rychleji.

Smí se mimo obec jezdit v levém a prostředním pruhu?

Mimo obec máte povinnost jezdit v pravém pruhu. Existují ale výjimky – situace, kdy do levého i prostředního vjet smíte. Probrali jsme je v článku.

Jaká je pokuta za nedodržení pravidel ohledně jízdy v pruzích?

Na místě pokuta sahá do výše 2000 Kč, ve správním řízení až do výše 2500 Kč. Jestli dostanete trestné body záleží na tom, o jaký přestupek se konkrétně jedná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články