Domů » Pro řidiče » Střídavá jízda. Jak jezdit? A kde na ni narazíte?

Střídavá jízda. Jak jezdit? A kde na ni narazíte?

0

Na značku ukládající povinnost střídavé jízdy narazíte tam, kde došlo k zúžení provozu. Jedná se o opatření, které má zajistit bezpečnost a plynulost silničního provozu. Zjistěte, jak ve střídavé jízdě správně jezdit.

Střídavá jízda. Jak jezdit? A kde na ni narazíte?

Co je to střídavá jízda

O střídavé jízdě jste možná slyšeli v souvislosti s jízdou v zúžení. Jedná se o dva typy omezení provozu, se kterými se setkáte například při opravách na dálnicích, ale třeba i během nehod na silnici atd. Jakmile se setkáte s následující značkou, která ohlašuje povinnost střídavé jízdy, měli byste zpomalit a přizpůsobit jízdu situaci.

Značka střídavé jízdy je trochu specifická. Nenajdete ji v klasickém katalogu značek a nemá ani oficiální označení. Jde vlastně spíš o takové doporučení a varování předtím, že následuje úsek, kde není prostor pro běžnou jízdu v obou pruzích. Přesto kdybyste její nařízení nerespektovali, policisté vám mohou dát pokutu.

Se střídavou jízdou se setkáte tam, kde kvůli zúžení zůstane příliš málo místa a už není možné, aby se vedle sebe vešla dvě auta. Ač můžete zúžení považovat za sebevíc otravnou věc, má svůj účel. Zajišťuje plynulost provozu tam, kde není možné používat vozovku v celé šířce.

Jízda v zúžení

V zúžení se do levého pruhu nemusí vejít širší auta (dodávky, SUV, nákladní vozy atd.). Maximální šířku aut, která smí v tomto pruhu jet, označuje dopravní značka. Neblokujte levý pruh pro ostatní řidiče – můžete za to dostat i pokutu. Nechte ostatní, aby vás předjeli. Jezděte vpravo u pravého okraje. Do levého pruhu se přesuňte jen za účelem předjíždění.

V zúžení se běžně setkáte i s nějakým omezením rychlosti. To má svůj důvod – auto jedoucí před vámi by se mohlo například kvůli výmolu vychýlit z pruhu a vy byste ve vysoké rychlosti nestihli dostatečně zabrzdit. Respektujte stanovenou rychlost. Spousta řidičů si chce zkrátit čas a hned se žene do předjíždějí a podjíždění. Což ve finále může vést k tomu, že dopravu ještě víc ucpou.

Jak se má jezdit

Jak se má jezdit tam, kde narazíte na značku střídavá jízda? Během střídavé jízdy jedou řidiči cik cak za sebou v jednom a druhém pruhu. Zároveň je zakázáno předjíždět. Jeďte pomalu a respektujte určenou rychlost. Kdybyste se snažili předjíždět a nejeli cik cak, akorát budete zpomalovat ostatní účastníky silničního provozu. A navíc hrozí, že dojde k nehodě.

Kde se setkáme se střídavou jízdou

  • Při opravách silnice. Nejčastěji se s tím setkáte na dálnicích. Když je potřeba opravit nějaký úsek, dojde k zúžení vozovky, aby nemusel být přerušený kompletně celý provoz.
  • Při nehodách. Kolize dokáže zcela zastavit dopravu. Naštěstí pomocí zúžení vozovky mohou ostatní účastníci silničního provozu pokračovat v jízdě.

Nejčastější dotazy

Co je střídavá jízda?

Se střídavou jízdou se setkáte tam, kde kvůli zúžení silnice zbylo málo místa a už není možné, aby se vedle sebe vešla dvě auta. Vozy jedou za sebou cik cak, nikdy vedle sebe.

Jaká jsou pravidla při střídavé jízdě?

Během střídavé jízdy jedou řidiči cik cak za sebou v jednom a druhém pruhu. Zároveň je zakázáno předjíždět. Respektujte stanovené rychlostní limity na zúženém úseku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články