Na značku ukládající povinnost střídavé jízdy narazíte tam, kde došlo k zúžení provozu. Jedná se o opatření, které má zajistit bezpečnost a plynulost silničního provozu. Zjistěte, jak ve střídavé jízdě správně jezdit.
Co je to střídavá jízda
O střídavé jízdě jste možná slyšeli v souvislosti s jízdou v zúžení. Jedná se o dva typy omezení provozu, se kterými se setkáte například při opravách na dálnicích, ale třeba i během nehod na silnici atd. Jakmile se setkáte s následující značkou, která ohlašuje povinnost střídavé jízdy, měli byste zpomalit a přizpůsobit jízdu situaci.
Značka střídavé jízdy je trochu specifická. Nenajdete ji v klasickém katalogu značek a nemá ani oficiální označení. Jde vlastně spíš o takové doporučení a varování předtím, že následuje úsek, kde není prostor pro běžnou jízdu v obou pruzích. Přesto kdybyste její nařízení nerespektovali, policisté vám mohou dát pokutu.
Se střídavou jízdou se setkáte tam, kde kvůli zúžení zůstane příliš málo místa a už není možné, aby se vedle sebe vešla dvě auta. Ač můžete zúžení považovat za sebevíc otravnou věc, má svůj účel. Zajišťuje plynulost provozu tam, kde není možné používat vozovku v celé šířce.
Jízda v zúžení
V zúžení se do levého pruhu nemusí vejít širší auta (dodávky, SUV, nákladní vozy atd.). Maximální šířku aut, která smí v tomto pruhu jet, označuje dopravní značka. Neblokujte levý pruh pro ostatní řidiče – můžete za to dostat i pokutu. Nechte ostatní, aby vás předjeli. Jezděte vpravo u pravého okraje. Do levého pruhu se přesuňte jen za účelem předjíždění.