Domů » Pro řidiče » Jak zaplatit pokutu: Převodem, složenkou, hotově?

Jak zaplatit pokutu: Převodem, složenkou, hotově?

0

Potřebujete zaplatit pokutu a nevíte, jak na to? Poradíme, co s tím. Máte hned několik možností, jak neuhrazený hříšek urovnat. A pozor, jestli se na to „vykašlete“, může po vás jít celní správa!

Jak zaplatit pokutu: Převodem, složenkou, hotově?

Jak zaplatit pokutu

Pokuta se dá uhradit hned na místě přestupku, když vás tedy strážník odchytí a situaci spolu projednáte. To je takový ideální stav ­­– zaplatíte a máte pokoj. Jenže v praxi bývá máloco skutečně ideální.

Typickým příkladem jsou pokuty za parkování. Jestli jste například za stěračem vozidla našli upozornění od policisty, že jste podezření ze spáchání dopravního přestupku, zařiďte se podle instrukcí na papíře. Většinou je postup následující:

  • Do 5 dnů byste se měli dostavit na Jednotku projednávání přestupků. Vezměte si s sebou doklady (řidičský průkaz a občanku).
  • Kdybyste nestíhali, dejte včas vědět, zda si můžete řízení přesunout.
  • Po projednání a uložení sankce můžete pokutu zaplatit hotově, kartou nebo dodatečně na základě vydaného příkazového bloku na pokutu na místě nezaplacenou.

Nyní zpátky k situaci, kdy vás policista chytí při činu a osobně vám pokutu vypíše. To se stává zejména u pokut za rychlost. Znáte to, nestíháte, jste nervózní a prostě jste trochu překročili povolenou rychlost.

Policista vám oznámí míru přestupku a výši sankce. Stačí vyndat peněženku a zaplatit. Co ale dělat v případě, že u sebe nemáte dostatečný obnos? Nic není ztraceno. Obdržíte příkazový blok na místě nezaplacený.

Jak zaplatit blokovou pokutu, kterou jste nezaplatili hned na místě? Zvládnete to i z pohodlí domova, ale je jen na vás, co preferujete. Jednoduše se řiďte údaji, které jsou na ní uvedené. Platba se dá provést hned dvěma způsoby:

  1. bankovním převodem ­– příkaz k úhradě zadejte na bankovní účet, který je uvedený na složence
  2. osobně ­­ – jestli se chcete vyhnout bezhotovostní transakci, pokutu můžete přijít zaplatit fyzicky

Jak zaplatit pokutu převodem? Vyplňte v online bankovnictví příkaz k platbě, nezapomeňte na variabilní symbol. Kdybyste si nebyli něčím ohledně platby jistí, bude nejlepší, když kontaktujete samotnou policii. Bankovní spojení Policie České republiky najdete na stránkách Policie.cz.

jak zaplatit pokutu

Jak vyplnit složenku na pokutu

Pokutu samozřejmě můžete uhradit i složenkou. Vydejte se na poštu a vyplňte, co je potřeba. Příkazový blok ale vždy obdržíte už společně s poštovní poukázkou typu A. S vyplňováním složenky si proto nemusíte dělat starosti. Řiďte se údaji, které jsou na papíru od policisty.

Jestli jste o ni náhodou přišli, tak se vydejte na poštu a vyžádejte si opět poukázku typu A. Vypište číslo bankovního účtu a variabilní symbol pro platbu. Kdybyste náhodou ztratili i část, kde jsou napsané údaje o platbě, nezbyde vám nic jiného, než kontaktovat policii a vyzvědět vše, co potřebujete. Dotaz můžete zaslat písemně poštou nebo prostřednictvím datové schránky.

Kde zaplatit pokutu od policie

Jestli máte zájem o platbu osobně, vydejte se na služebnu městské policie a pokutu uhraďte tam. Doklad o uložené pokutě si vezměte s sebou. Dluh můžete uhradit v hotovosti, kartou nebo převodem z účtu.

Do kdy zaplatit pokutu od policie

Pokutu je třeba zaplatit do 15 dní od uložení. Jestli pokutu v termínu nezaplatíte, bude postoupena správnímu orgánu. Nezaplacené pokuty časem nevyšumí, naopak. Z velkou pravděpodobností si vás najdou jako bumerang.

Co se děje s nezaplacenými pokutami?

Neuhrazené pokuty za dopravní přestupky přechází do kompetence celního úřadu. Nově po vás navíc může strážník, celník nebo policista vyžadovat okamžité uhrazení potom, co při silniční kontrole zjistí, že máte neuhrazený dluh.

V případě, že odmítnete uhradit, může vám zadržet registrační značku nebo dát na vůz botičku. Takže jestli víte, že máte neuhrazený vroubek, raději to dejte do pořádku. Pokud si nejste jistí, zda nějakou neuhrazenou pokutu na kontě máte nebo ne, dá se to celkem snadno zjistit. Vše se dozvíte v našem článku Jak zjistit nezaplacené pokuty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

kontrola stavu vozidla

Průběžná kontrola stavu vozidla – na co se zaměřit

0
Pokud mnohdy zanedbáme průběžné kontroly vozu, tak můžeme riskovat nejen naši bezpečnost i zdraví, ale fatální poškození vozu, kterým jsme mnohdy mohli lehce a...

Nejnovější články

kontrola stavu vozidla

Průběžná kontrola stavu vozidla – na co se zaměřit

0
Pokud mnohdy zanedbáme průběžné kontroly vozu, tak můžeme riskovat nejen naši bezpečnost i zdraví, ale fatální poškození vozu, kterým jsme mnohdy mohli lehce a...