Domů » Pro řidiče » Pokuta za parkování: Za co a kolik zaplatíte?

Pokuta za parkování: Za co a kolik zaplatíte?

0

Parkovat v městské džungli není jen tak. Zjistěte, jaké jsou aktuálně platné pokuty za parkování. Poradíme, jak se chovat, tak abyste pokutu nedostali. A co dělat v případě, že vám jich do pošty přijde naráz několik.

Pokuta za parkování: Za co a kolik zaplatíte?

Sazebník pokut za špatné parkování

Od ledna roku 2022 nastaly drobné změny v sazebníku pokut za špatné parkování. Trochu se změnily i sazby v bodovém systému, co se týče rychlosti a dalších přestupků. Někde došlo ke zmírnění, v jiných oblastech ke zpřísnění. Raději se na změny podívejte, ať nejste nemile překvapení.

Nyní k sazebníku pokut za špatné parkování. Ten je od roku 2022 následující:

PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízení
Špatné parkovánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč
Parkování na místě pro invalidy2 500 Kč4 000 Kč až 10 000 Kč
Parkování v zákazu zastavení nebo stánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč

Bloková pokuta na místě se v případě špatného parkování a parkování v zákazu zastavení nebo stání o něco snížila na hodnotu do 1 500 Kč. Ministerstvo dopravy předpokládá, že policista bude bagatelní přestupky řešit na místě domluvou.

Jak pokutování probíhá?

Ne vždy za vámi přijde strážník s blokem. Například v Praze většinu dopravních přestupků za parkování dokumentuje auto Eltodo. Navíc, ani samotný strážník vás o dokumentaci nemusí informovat. A vy se potom o pokutě dozvíte až po několika měsících, jakmile vám do datové schránky nebo na poštu přijde výzva k uhrazení příslušné částky.

Tuto „výzvu“ hradit nemusíte. Co se s ní stane? Postoupí do dalšího kola, tedy do správního řízení. Zde se můžete proti pokutě bránit, nebo požádat o sloučení více přestupků za parkování do jediného řízení. To se hodí například tehdy, když jste si zapomněli prodloužit parkovací oprávnění a víte, že vám pokut přijde několik.

V čem řidiči hřeší? Přehled nejčastějších přestupků při parkování

Největší problém vzniká v přeplněných městech. Tam kde nejsou parkovací zóny se zkrátka nesmí parkovat. A když v nich zrovna není žádné místo, máte problém. Jenže to vás neopravňuje k porušení pravidel.

Parkování v zákazu stání a zastavení

Nejčastěji řidiči chybují v tom, že parkují v zákazu stání a zastavení. Pokud vás k tomu vyloženě nenutí případ nouze a strážník vás nachytá, pokuta vás nejspíš nemine.

Parkování na nezpevněném povrchu

Pozor na parkování na nezpevněném povrchu. Jde zejména o stání na trávníku ve městě nebo na přeplněném parkovišti. Hlídejte si, kam auto postavíte. Protože parkování na nezpevněném povrchu se v některých případech může vnímat jako zábor veřejného prostranství. Taková pokuta se může při opakovaném porušení vyšplhat až do desetitisíců.

Podélné parkování v protisměru

Spoustě řidičům dělá problém podélné parkování v protisměru. U vozovky smíte zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy. Samozřejmě je potřeba dodržet i velikost parkovacího stání a stát co nejblíže k okraji komunikace. Pokud je silnice jednosměrná, opět stojíte pouze ve směru jízdy, ať už vpravo nebo vlevo.

Parkování na chodníku

Dalším častým prohřeškem je parkování na chodníku. Ať chceme nebo ne, občas nás k tomu okolnosti v zastavěných částech města mohou donutit. Například potřebujete naložit věci na chatu, stěhujete, případně chcete odbavit staršího příbuzného atd.

Pokud to nejde jinak, dejte na auto alespoň vzkaz jako „STĚHOVÁNÍ“ atd. A dejte si pozor, ať umožníte průchod kolemjdoucím. Nicméně to stále závisí na benevolenci strážníka a tu se rozhodně nevyplácí zkoušet zneužít.

Parkování na zastávce MHD

I parkování na zastávce MHD čas od času dělá potíže. A nemusí jít jen o záměrnou drzost. Je to trochu technická věc. Jak se v tom vyznat?

  • Kde nesmíte parkovat zjistíte podle dopravní značky „ZASTÁVKA AUTOBUSU“ (TRAMVAJE či TROLEJBUSU). Prostor zapovězeného stání končí pět metrů za označníkem zastávky.
  • Když na místě dopravní značka není, nesmíte stát ve vzdálenosti kratší než 30 metrů před a pět metrů za označníkem zastávky.
  • V případě, že je zastávka vyznačena vodorovným dopravním značením, platí zákaz jen pro vyznačený prostor.

Dejte si na parkování na zastávce MHD pozor. Kromě pokuty se vám může stát i to, že vám vůz nechají odtáhnout.

Parkování na(u) přechodu pro chodce

A nakonec parkování na přechodu pro chodce. Řidič nesmí nejen zastavit na samotném přechodu pro chodce. Ale nesmí ani stát ve vzdálenosti pěti metrů před ním. Pokud byste totiž stáli těsně u přechodu, ohrozíte tak chodce.

Ten by se jednak kvůli vám nemohl pořádně rozhlédnout. A zároveň mu hrozí, že ho projíždějící vůz při vstupu do vozovky neuvidí a srazí ho. V přeplněných městech se bohužel většinou parkuje tam, kde je místo. A tak se tento zákaz často porušuje.

pokuta za parkování – sazebník

Pozor na botičky a odtah

Kromě blokové pokuty vám za špatné parkování hrozí nasazení botičky nebo rovnou odtažení vozu. A to už rodinný rozpočet pocítí o něco víc. Jen za samotný odtah firmy inkasují až 2 000 Kč. Nemluvě o tom, že se vám účtuje stání na záchytném parkovišti. Toto nedobrovolné „parkovné“ se navíc stupňuje. Zatímco za první až třetí den zaplatíte 250 Kč, od čtvrtého dne platíte i jednou tolik.

Jak se vyhnout problémům s parkováním?

Jestli se chystáte na cestu do velkého města (nejhorší situace je v Praze a Brně, ale nepříjemně překvapení nakonec můžete být v podstatě kdekoliv), zjistěte si předem, jak je to s parkováním. Zkontrolujte si dostupná parkoviště a jaká jsou jejich pravidla.

V případě, že do Prahy dojíždíte za prací, doporučujeme využít záchytná P+R parkoviště, které provozuje dopravní podnik. Jejich cílem je ulehčit dopravě v centru města. Jsou určená právě pro dojíždějící řidiče, kteří auto zaparkují na okraji města a dál pokračují MHD. Většinou jsou otevřená jen po dobu, kdy jezdí metro. Některá jsou zdarma, jiná hlídaná a za drobný poplatek.

Doporučujeme i server Parkuj v klidu. Najdete tam tipy, kde se v Praze dá nějak rozumně zaparkovat. Situaci v Brně zkontrolujete na Parkování v Brně. A pro Ostravu doporučujeme Doprava Ostrava.

Zdroj: Ministerstvo dopravy – MDCR.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...