Pokuta za parkování: Jaký je sazebník?

0
1166
pokuty za parkování

Parkovat v městské džungli není jen tak. Zjistěte, jaké jsou aktuálně platné pokuty za parkování. Poradíme, jak se chovat, tak abyste pokutu nedostali. A co dělat v případě, že vám jich do pošty přijde naráz několik.

Sazebník pokut za špatné parkování

Od ledna roku 2022 nastaly drobné změny v sazebníku pokut za špatné parkování. Trochu se změnily i sazby v bodovém systému, co se týče rychlosti a dalších přestupků. Někde došlo ke zmírnění, v jiných oblastech ke zpřísnění. Raději se na změny podívejte, ať nejste nemile překvapení.

Nyní k sazebníku pokut za špatné parkování. Ten je od roku 2022 následující:

PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízení
Špatné parkovánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč
Parkování na místě pro invalidy2 500 Kč4 000 Kč až 10 000 Kč
Parkování v zákazu zastavení nebo stánído 1 500 Kč2 000 Kč až 5 000 Kč

Bloková pokuta na místě se v případě špatného parkování a parkování v zákazu zastavení nebo stání o něco snížila na hodnotu do 1 500 Kč. Ministerstvo dopravy předpokládá, že policista bude bagatelní přestupky řešit na místě domluvou.

Jak pokutování probíhá?

Ne vždy za vámi přijde strážník s blokem. Například v Praze většinu dopravních přestupků za parkování dokumentuje auto Eltodo. Navíc, ani samotný strážník vás o dokumentaci nemusí informovat. A vy se potom o pokutě dozvíte až po několika měsících, jakmile vám do datové schránky nebo na poštu přijde výzva k uhrazení příslušné částky.

Tuto „výzvu“ hradit nemusíte. Co se s ní stane? Postoupí do dalšího kola, tedy do správního řízení. Zde se můžete proti pokutě bránit, nebo požádat o sloučení více přestupků za parkování do jediného řízení. To se hodí například tehdy, když jste si zapomněli prodloužit parkovací oprávnění a víte, že vám pokut přijde několik.

V čem řidiči hřeší? Přehled nejčastějších přestupků při parkování

Největší problém vzniká v přeplněných městech. Tam kde nejsou parkovací zóny se zkrátka nesmí parkovat. A když v nich zrovna není žádné místo, máte problém. Jenže to vás neopravňuje k porušení pravidel.

Nejčastěji řidiči chybují v tom, že parkují v zákazu stání a zastavení. Pokud vás k tomu vyloženě nenutí případ nouze a strážník vás nachytá, pokuta vás nejspíš nemine.

Pozor na parkování na nezpevněném povrchu. Jde zejména o stání na trávníku ve městě nebo na přeplněném parkovišti. Hlídejte si, kam auto postavíte. Protože parkování na nezpevněném povrchu se v některých případech může vnímat jako zábor veřejného prostranství. Taková pokuta se může při opakovaném porušení vyšplhat až do desetitisíců.

Spoustě řidičům dělá problém podélné parkování v protisměru. U vozovky smíte zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy. Samozřejmě je potřeba dodržet i velikost parkovacího stání a stát co nejblíže k okraji komunikace. Pokud je silnice jednosměrná, opět stojíte pouze ve směru jízdy, ať už vpravo nebo vlevo.

Dalším častým prohřeškem je parkování na chodníku. Ať chceme nebo ne, občas nás k tomu okolnosti v zastavěných částech města mohou donutit. Například potřebujete naložit věci na chatu, stěhujete, případně chcete odbavit staršího příbuzného atd.

Pokud to nejde jinak, dejte na auto alespoň vzkaz jako „STĚHOVÁNÍ“ atd. A dejte si pozor, ať umožníte průchod kolemjdoucím. Nicméně to stále závisí na benevolenci strážníka a tu se rozhodně nevyplácí zkoušet zneužít.

pokuta za parkování – sazebník

I parkování na zastávce MHD čas od času dělá potíže. A nemusí jít jen o záměrnou drzost. Je to trochu technická věc. Jak se v tom vyznat?

  • Kde nesmíte parkovat zjistíte podle dopravní značky „ZASTÁVKA AUTOBUSU“ (TRAMVAJE či TROLEJBUSU). Prostor zapovězeného stání končí pět metrů za označníkem zastávky.
  • Když na místě dopravní značka není, nesmíte stát ve vzdálenosti kratší než 30 metrů před a pět metrů za označníkem zastávky.
  • V případě, že je zastávka vyznačena vodorovným dopravním značením, platí zákaz jen pro vyznačený prostor.

Dejte si na parkování na zastávce MHD pozor. Kromě pokuty se vám může stát i to, že vám vůz nechají odtáhnout.

A nakonec parkování na přechodu pro chodce. Řidič nesmí nejen zastavit na samotném přechodu pro chodce. Ale nesmí ani stát ve vzdálenosti pěti metrů před ním. Pokud byste totiž stáli těsně u přechodu, ohrozíte tak chodce.

Ten by se jednak kvůli vám nemohl pořádně rozhlédnout. A zároveň mu hrozí, že ho projíždějící vůz při vstupu do vozovky neuvidí a srazí ho. V přeplněných městech se bohužel většinou parkuje tam, kde je místo. A tak se tento zákaz často porušuje.

Pozor na botičky a odtah

Kromě blokové pokuty vám za špatné parkování hrozí nasazení botičky nebo rovnou odtažení vozu. A to už rodinný rozpočet pocítí o něco víc. Jen za samotný odtah firmy inkasují až 2 000 Kč. Nemluvě o tom, že se vám účtuje stání na záchytném parkovišti. Toto nedobrovolné „parkovné“ se navíc stupňuje. Zatímco za první až třetí den zaplatíte 250 Kč, od čtvrtého dne platíte i jednou tolik.

Jak se vyhnout problémům s parkováním?

Jestli se chystáte na cestu do velkého města (nejhorší situace je v Praze a Brně, ale nepříjemně překvapení nakonec můžete být v podstatě kdekoliv), zjistěte si předem, jak je to s parkováním. Zkontrolujte si dostupná parkoviště a jaká jsou jejich pravidla.

V případě, že do Prahy dojíždíte za prací, doporučujeme využít záchytná P+R parkoviště, které provozuje dopravní podnik. Jejich cílem je ulehčit dopravě v centru města. Jsou určená právě pro dojíždějící řidiče, kteří auto zaparkují na okraji města a dál pokračují MHD. Většinou jsou otevřená jen po dobu, kdy jezdí metro. Některá jsou zdarma, jiná hlídaná a za drobný poplatek.

Doporučujeme i server Parkuj v klidu. Najdete tam tipy, kde se v Praze dá nějak rozumně zaparkovat. Situaci v Brně zkontrolujete na Parkování v Brně. A pro Ostravu doporučujeme Doprava Ostrava.

Zdroj: Ministerstvo dopravy – MDCR.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno