Do problémů se nikdo dobrovolně nedostává. Jenže stačí odmítnout dechovou zkoušku nebo test na drogy, a máte vymalováno. V některých případech celý incident probíhá tak podivně, že člověku „rupnou nervy“. V autě malé děti, do nemocnice daleko. V první chvíli se vám to může zdát jako nejlepší volba. Třeba už kvůli vzteku na policistu. Ale důsledky mohou být mnohem horší, než si myslíte. Může se vám odmítačka vyplatit? A jak se v takovém případě bránit?
Co na to říká bodový systém?
Za odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky se řidičům přičítá 7 bodů v rámci bodového systému řidičů. Samotný test potom může mít jak podobu dechové zkoušky, tak testu na omamné látky nebo odběru biologického materiálu.
Tento přestupek spácháte i v situaci, kdy jste například nic nenadýchali, ale do nemocnice na krev jste jet odmítli.
Dávejte si pozor také na vágní výzvy policistů. Jakmile odběr biologického materiálu nadhodí, ale nabídnou, že to teď s vámi nemusí řešit a vy si to potom dořešíte později na úřadě, trvejte na tom, že v tom případě na krev pojedete. Jinak mohou do záznamu napsat, že jste se odmítli podrobit.
Policista vás do testu nesmí nutit. Můžete odmítnout. Jenže odmítačka, jak se jí lidově říká, patří mezi jedny z nejzávažnějších přestupků. A může dost negativně ovlivnit vaši budoucnost na silnicích. Nelze ji řešit na místě blokovou pokutou, ale automaticky se přesouvá do správního řízení.
Kromě toho se za spáchání tohoto přestupku odebírá ŘP a uděluje zákaz řízení na 1 až 2 roky. To už si za rámeček nedáte. Tím spíš, jestli je na autě závislá vaše práce, rodina a ostatní oblasti vašeho života.
Pokuta za odmítnutí testu na návykové látky
Zamračený úředník a zákaz činnosti nejsou to jediné, co hrozí. Samotná pokuta ve správním řízení sahá od 25 000 Kč do 50 000 Kč. Což není zrovna málo. Pro spoustu lidí to dovede být i likvidační.
Přestupek je podmíněný
Podmínkou spáchání přestupku je skutečnost, že vyšetření nijak neohrožovalo vaše zdraví. Pokud by tedy vyšla najevo okolnost, že jste se nemohli testu podrobit kvůli tomu, že vás na zdraví nějak ohrožoval, tak potom byste přestupek nespáchali. V praxi si sice moc takovou situaci nedovedeme představit, ale kdo ví.
I když je riziko vysoké, někteří řidiči přesto testy na návykové látky odmítají. Existují vůbec situace, kdy se to vyplatí? A jak to celé probíhá?
Odmítačka, na co se připravit?
Jestli jste se rozhodli vydat cestou odporu, je to vaše právo. Jak to probíhá?
- Policista vás vyzve k testu na omamné látky a upozorní vás na možnost odmítnutí.
- Vy odmítnete. Jedná se o skutek Odmítnutí testu, o kterém policista musí sepsat oznámení. To předává na místní správní úřad.
- Pokud jste předložili řidičský průkaz, bude vám odebrán. Odteď nesmíte sednout za volant.
- Správní úřad rozhodne – vydá dokument Příkaz, kde najdete informace o skutku (datum, místo, paragrafy atd.), výši pokuty, délku zákazu a způsob odevzdání řidičského oprávnění.
Proti Příkazu se můžete bránit. Nebo s ním souhlasit.