Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi zatočit. V praxi se ale nabízí široká škála možností, jak s plísněmi úspěšně bojovat a úplně je z vašeho vozu vystrnadit. Do úvahy připadají běžně dostupné prostředky jako ocet či jedlá sůl, ale třeba i ozon.
Už dlouhá léta je vyzkoumané, že plísně si libují ve vlhkých a nedobře odvětrávaných prostorech. Nejčastěji se s nimi v interiéru vašeho vozu můžete setkat ve chvíli, kdy svůj vůz na několik měsíců odstavíte, a to zvlášť za vlhkého a nepříliš teplého počasí, tedy kupříkladu na podzim nebo v teplejší zimě. Pro plísně je zároveň charakteristické, že se šíří opravdu rychle, a proto není vhodné boj s nimi časově odkládat.
Obsah Zobrazit
Proč a pro koho jsou plísně v autě hrozbou?
Nejčastěji se s plísněmi setkáte v automobilech, kde se dlouhodobě drží vlhkost. Plísně jsou pro lidské tělo velkým rizikem. Pokud se výtrusy vyskytují ve vzduchu ve zvlášť vysokých koncentracích, hrozí, že je lidé vdechnou do plic.
Jestliže se tak opravdu stane, hrozí velké zdravotní problémy jako jsou nejrůznější plicní onemocnění nebo alergické reakce. V silně zaplísněném autě byste tedy neměli trávit příliš velké množství času. Mohou vás dostihnout i opakované záněty nosních dutin, nejrůznější záněty nebo podrážděné průdušky. Nic příjemného.