Domů » Vozidlo » Péče o auto » Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0

Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi zatočit. V praxi se ale nabízí široká škála možností, jak s plísněmi úspěšně bojovat a úplně je z vašeho vozu vystrnadit. Do úvahy připadají běžně dostupné prostředky jako ocet či jedlá sůl, ale třeba i ozon.

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

Už dlouhá léta je vyzkoumané, že plísně si libují ve vlhkých a nedobře odvětrávaných prostorech. Nejčastěji se s nimi v interiéru vašeho vozu můžete setkat ve chvíli, kdy svůj vůz na několik měsíců odstavíte, a to zvlášť za vlhkého a nepříliš teplého počasí, tedy kupříkladu na podzim nebo v teplejší zimě. Pro plísně je zároveň charakteristické, že se šíří opravdu rychle, a proto není vhodné boj s nimi časově odkládat.

Proč a pro koho jsou plísně v autě hrozbou?

Nejčastěji se s plísněmi setkáte v automobilech, kde se dlouhodobě drží vlhkost. Plísně jsou pro lidské tělo velkým rizikem. Pokud se výtrusy vyskytují ve vzduchu ve zvlášť vysokých koncentracích, hrozí, že je lidé vdechnou do plic.

Jestliže se tak opravdu stane, hrozí velké zdravotní problémy jako jsou nejrůznější plicní onemocnění nebo alergické reakce. V silně zaplísněném autě byste tedy neměli trávit příliš velké množství času. Mohou vás dostihnout i opakované záněty nosních dutin, nejrůznější záněty nebo podrážděné průdušky. Nic příjemného.

Plísně produkují i některé těkavé látky, které mohou dráždit krk, nos, oči i sliznice dýchacích cest. Objevit se mohou také bolesti hlavy nebo podráždění pokožky. Časem se tedy mohou vyskytnout i nepříjemné ekzémy nebo zarudnutí.

Jak plíseň v autě efektivně zlikvidovat?

Pokud se plíseň ve vašem autě opravdu vyskytuje, není divu, že s ní chcete zatočit. Pokud jste jí našli jen v malém množství, nejspíš vám mohou pomoci běžně dostupné suroviny třeba z vašich domácích zásob. Zkušenosti totiž ukazují, že skvělé výsledky dlouhodobě vykazuje sůl, jedlá soda, ocet nebo aromatický olej. Efektivní cestou je zvlášť jejich vzájemná kombinace.

Ještě před likvidací plísní se ale správně oblečte. Nezapomínejte na potřebné ochranné prostředky, mezi kterými by neměly chybět obličejová maska a ochranné brýle. Samozřejmostí jsou dostatečně dlouhé rukavice a ve zvlášť složitých situacích i kombinéza. Před celým procesem zároveň přesuňte auto na místo, kde bude vystaveno slunečnímu záření a nechte ho alespoň na třicet minut provzdušnit.

Jedlá soda, aromatický olej a ocet?

A jak z výše uvedených surovin umíchat skvělý a účinný likvidační koktejl? V prvé řadě je potřeba smíchat pár lžiček aromatického oleje (např. z hřebíčku) s litrem vody. Vzniklý roztok využijte na postižená místa a následně vezměte utěrku z mikrovláken a postižený povrch pořádně vydrhněte.

Uživatelské zkušenosti ukazují, že skvělých výsledků dosahuje i jedlá soda. Jednu lžíci této zázračné suroviny stačí smíchat s půl hrnkem octa a se čtyřmi hrnky horké vody. Pro větší efektivitu a výsledky však můžete použít také hřebíčkový olej, který dokáže skvěle vyčistit tvrdé i měkké povrchy.

Enzymatické prostředky jako prevence

Ocet, jedlá soda nebo aromatické oleje jsou sice skvělými bojovníky proti plísním, ve zvlášť zamořených interiérech ale fungovat nemusí. Co v takové situaci ale dělat?

Rozhodně je potřeba přistoupit k agresivnější verzi likvidace plísně. První možností jsou takzvané enzymatické čistící prostředky, které zvládnou plísně v podstatě úplně zlikvidovat. K sehnání jsou tyto prostředky téměř ve všech drogeriích i prodejnách s domácími potřebami. Čím dál častěji je však najdete i na specializovaných e-shopech nebo v prodejnách s autodoplňky. Právě enzymatické prostředky jsou i skvělou volbou, jak předejít tvorbě plísní do budoucna. Naneste je do interiéru vašeho vozu v dostatečném množství a riziko opakovaného vzniku plísní tím snížíte na minimum.

Zkusit můžete i ozon

Pokud ani enzymatické prostředky nepomohou, můžete vyzkoušet ozon. Jde o účinné antimikrobiotikum, které nezanechává žádné stopy ani zápach. Cena se pohybuje v návaznosti na regionu i konkrétní prodejně, většinou je to ale v řádu stovek korun. Čištění interiéru ozonem vám zabere v průměru asi jednu hodinu času, a to v návaznosti na stav interiéru.

V některých případech se ale profesionálnímu čištění nevyhnete. Pokud k němu opravdu dojde, připravte si větší sumu peněz. Odborníci se za takový úkon totiž nebojí účtovat i několik tisíc korun. Záleží však na konkrétním regionu i odborníkovi, se kterým se na tom domluvíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články