Je pravda, že se s letními pneumatikami v zimě nesmí jezdit? Ne tak docela – záleží na podmínkách na silnici. A co vám hrozí v případě, když vás policisté chytí se špatným přezutím? Pokuta není to jediné.
Letní pneu nejsou určené na celoroční jízdu, tedy, v ideálním případě ne. Přezouvání pneumatik se proto většina z nás dvakrát ročně nevyhnete. Vybrousit se z toho dá například tak, že si pořídíte celoroční pneumatiky. Ty ale nejsou vhodné pro každého řidiče. Více se o tom dozvíte v samostatném článku >> Celoroční pneumatiky, ano, nebo ne?
Ale začněme pěkně popořádku. Jak se k tomu staví zákon, a co je tedy povinností řidiče? Existují situace, kdy s letními pneumatikami v zimě jezdit můžete.
Co říká zákon o silničním provozu
Celou věc ohledně pneumatik upravuje paragraf 40a v zákonu o silničním provozu 361/2000 Sb.:
Provoz vozidel v zimním období
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
- a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
- b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.
Značka Zimní výbava nesmlouvá
Kromě zákona upravuje povinnost přezouvání na zimní pneu také značka Zimní výbava (C15a). Na takovém úseku musíte mít zimní pneu vždy, i když je sucho a slunečno. Na značce většinou bývá vyznačeno, od kdy do kdy je potřeba toto pravidlo dodržovat. Je to taková menší výjimka, na kterou je dobré dávat pozor.
Co z toho plyne?
Od 1. listopadu do 31. března byste teoreticky měli mít na autě zimní pneumatiky. Faktem ale je, že zákon zohledňuje počasí a podmínky na silnici. Takže kdy je čas přezout?
Představte si tuto situaci. Jestli je sucho, hezké počasí a nic nenasvědčuje tomu, že se to zhorší, klidně na letních vyjeďte. Pokud jste jen „sváteční“ řidič, není nutné mermomocí přezouvat.
Ale je to na vaši zodpovědnost. Kdyby náhodou došlo k prudkému zhoršení, začalo sněžit například, a policie vás zastavila, koledujete si o průšvih a pokutu. Zákon sice pamatuje na řidiče, kteří jezdí jen občas a za pěkného počasí, ale jak už víte, na počasí není radno spoléhat. A na předpověď v televizi teprve ne.
Jakmile tedy nastanou „zimní“ podmínky (= námraza, sníh), máte povinnost na všechna kola obout pneumatiky, které mají minimální hloubku dezénu 4 mm. Jestli už vám nějakou dobu pneu slouží, dávejte si pozor na jejich stav, abyste si nevysloužili pokutu za sjetý vzorek. Doporučujeme hlídat i datum výroby pneumatik.
Pokuta za letí pneumatiky v zimě
Jaká je pokuta za nepřezutí na zimní pneumatiky? Na místě je to až 2000 Kč (žádné body). Kdyby policista navíc usoudil, že vaše auto ohrožuje bezpečnost provozu, může vám zakázat pokračovat v jízdě. To samé se může stát, když vás načapá se sjetým vzorkem. A jak je to se zimními pneu v létě? Podívejte se na samostatný článek >> Pokuta za zimní pneu v létě.
Co na to pojišťovna?
A pozor, vytrestat vás může i pojišťovna. Kdybyste měli nehodu a bylo to právě kvůli špatným pneumatikám, hrozí, že vám na pojistném plnění vyplatí méně, v horším případě nic. Když navíc zaviníte bouračku, může se stát, že budete muset poškozeného odškodnit z vlastní kapsy. Nejde jen o slovíčkaření letní/zimní – zimní pneu prostě mají lepší jízdní vlastnosti na sněhu, ledu, ale i na mokré vozovce. Jde hlavně o bezpečnost.
Nejčastější dotazy
Pokud situace venku nedovoluje na letních pneu v zimě vyjet, hrozí vám pokuta 2000 Kč na místě. Navíc vás může v případě nehody potrestat i pojišťovna.
Ano, ale záleží na podmínkách na silnici. Zákon řidičům umožňuje jezdit celoročně na letních, ale je to na jejich zodpovědnost. Když dojde k náhlé změně počasí, nemají na silnici s letními co dělat.