Domů » Pro řidiče » Přechod pro chodce: Jaká jsou pravidla a jak ho poznat?

Přechod pro chodce: Jaká jsou pravidla a jak ho poznat?

0

Přechod pro chodce je pro mnohé nováčky zdrojem pořádné nervozity. Ovšem někdy si ani ostřílení a zkušení řidiči nejsou zcela jistí, jaká zde platí pravidla. Vše shrnujeme v následujícím textu. Včetně toho, jak přechod pro chodce bezpečně poznat a jaké jsou tresty za ohrožení chodců.

Přechod pro chodce: Jaká jsou pravidla a jak ho poznat?

Přechod pro chodce je výhradní místo, kde chodci přechází vozovku. Ne vždy je však takový přechod dostatečně označený, a tak si musíte dávat pozor. Policista vás za porušení pravidel provozu může potrestat. Navíc jde o bezpečnost, a to jak chodců, tak vaši.   

Jak poznat přechod pro chodce

Přechod pro chodce se označuje vodorovnou značkou na silnici neboli zebrou. Ta se na přechodu pro chodce musí vyskytovat za každých okolností a je směrodatným ukazatelem. Bez zebry není přechod.

Dále se setkáte se dvěma druhy dopravních značek, které na přechod pro chodce upozorňují a pomáhají řidičům se lépe zorientovat v terénu. Ovšem jejich absence neznamená, že přechod neplatí. Tyto značky se využívají hlavně v nepřehledných místech a tam, kde by řidič přechod pro chodce nemusel očekávat.  

  • Se značkou A11 červenobílým trojúhelníkem – „Pozor, přechod pro chodce“ se setkáte právě na nepřehledných místech v obci.
  • Na dopravní značku IP 6 modrobílou čtvercovou – „Přechod pro chodce“ narazíte hlavně mimo křižovatky.

Jaká jsou pravidla pro řidiče

Nejen silnice, ale i chodník, se bere jako komunikace, kterou musí řidič účastný silničního provozu sledovat. Pokud si všimnete, že na přechodu čeká chodec, popř. se k němu blíží s úmyslem ho přejít, máte povinnost mu to bezpečně umožnit, tedy zastavit. Proto je důležité v obci, a především v obytné zóně, jezdit nejen doporučenou rychlostí, ale i s ohledem na své schopnosti, aktuální situaci v silničním provozu, zkušenostem a počasí.

V případě, že někdo před vámi pouští chodce na přechodu, i vy máte povinnost zastavit a chodce nechat vozovku bezpečně přejít. To platí jak pro řidiče ve stejném směru, tak pro ty v protisměru. Předjíždět se nesmí jak na samotném přechodu, tak v jejich bezprostřední blízkosti.

Pokuty a postihy

  • Nenechali jste chodce přejít, nebo jste ho dokonce nějak ohrozili? Bodový systém je nemilosrdný – policista vám udělí 4 trestné body.
  • Pokuta se může vyšplhat do výšky 2500 Kč.
  • Pokud opakovaně neumožníte chodcům, aby bezpečně přešli na druhou stranu, tedy nezastavíte před přechodem, hrozí vám zákaz řízení na 1 měsíc až 6 měsíců.
  • Předjíždění na přechodu pro chodce se trestá ještě přísněji, a to 6 měsíci až rokem zákazu řízení.

Dejte si pozor i v případě, že stojíte na semaforu. Nechat chodce přejít a poté se rozjet, aniž naskočila zelená, se rovněž chápe jako jízda na červenou.

jak poznat přechod pro chodce

Jaká jsou pravidla pro chodce

I chodci mají povinnost chovat se tak, aby neohrožovali sebe, ani své okolí. Přecházet mají jedině tehdy, pokud je to bezpečné pro ně i ostatní účastníky silničního provozu. Pokud jsou ve vzdálenosti 50 m od nejbližšího přechodu, musí ho použít, nikoliv přebíhat vozovku tam, kde se jim zlíbí.

Chodec by nikdy neměl vstoupit na přechod, dokud auto ještě nezastavilo. I když se vůz blíží a evidentně zpomaluje, nemůže si být jistý, že skutečně zastaví. Musí totiž počítat s tím, že nemají absolutní přednost. A tak ač má řidič povinnost umožnit vám bezpečně přejít, nelze na to spoléhat.

I během samotného přecházení by měl chodec stále sledovat okolní dění a být ostražitý. Přechází se vždy vpravo. Nesmí vstupovat na přechod, pokud se blíží vozidla, která před ním mají přednost. To se týká například tramvají, ale i jedoucí sanitky a dalších.

Pokud vozovka nemá přechod pro chodce, stále se můžete dostat na druhou stranu. Přecházejte výhradně kolmo k ose vozovky. Vždy je potřeba se dostatečně přesvědčit, že je situace bezpečná. Nesmíte donutit přijíždějícího řidiče, aby náhle změnil směr nebo rychlost jízdy.

Zdroj: Policie.cz, BESIP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...