Popularita elektrických koloběžek po celém světě setrvale stoupá. Jinak tomu není ani v České republice. Kolem elektrokoloběžek ale dlouhou dobu panuje celá řada nepřesností i mýtů. V tomto článku se tedy podíváme na to, jaká jsou konkrétní pravidla pro provozování elektrokoloběžek v České republice i na to, co by měla taková elektrokoloběžka vlastně splňovat.
Zábavný i poměrně snadný způsob přepravy a dopravy. To jsou elektrické koloběžky. I pro tento typ dopravního prostředku ale v praxi platí nejrůznější pravidla a právní předpisy, které by měly být brány v potaz. Jinak se totiž každý řidič vystavuje riziku pokut či dalších nepříjemných postihů. V krajním případě i hrozí možné nehody, které tak je potřeba co možná nejvíce eliminovat.
Právní úprava problematiky provozování elektrokoloběžek v České republice není stále příliš vyjasněná. Setkáváme se totiž v praxi s několika nejrůznějšími interpretacemi. Ve stručnosti je možné uvést, že elektrokoloběžku je možné považovat za jízdní kolo, ale i za motorové vozidlo. Záleží na výkonu i maximální provozní rychlosti. V nadcházejících odstavcích ale tuto problematiku a možné nejasnosti vyjasníme a bude zřejmé, co všechno pro elektrokoloběžky v praxi vlastně platí.
Kdy se elektrokoloběžka považuje za kolo?
Klíčem ke zjištění skutečného právního stavu elektrokoloběžek je momentálně § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. V tomto právním předpisu je totiž uvedeno, že jízdním kolem se z pohledu provozu na pozemních komunikacích považuje i koloběžka, a tedy v tomto ohledu i ta elektrická.
Ze zákonné úpravy aktuálně vyplývá, že jízdní kolo může být vybaveno speciálním motorkem. Výkon tohoto motorku ale nesmí v tomto ohledu přesáhnout hranici jednoho kilowattu. Předpisy zároveň poukazují na maximální konstrukční rychlost, která nesmí převýšit hranici pětadvaceti kilometrů za hodinu.