Cestování se psem v autě. V ČR i v cizině

Chystáte se na výlet se svým čtyřnohým přítelem a chcete, aby vše proběhlo hladce? Poradíme, jak by měl být pes přepravovaný podle zákona a jak ho co nejlépe zabezpečit. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky pro cestování se psem v zahraničí.

Obsah: Cestování se psem v autě. V ČR i v cizině Zobrazit

    TIP: Plánujete zažít svůj roadtrip do vaší vysněné země? Podívejte se na náš článek: Jak si užít svůj roadtrip: Kompletní průvodce přípravou pro nezapomenutelný zážitek.

    Co na to říká zákon

    Podle zákona o silničním provozu č. 362/ 2000 Sb. §52 bod 5 máte povinnost zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a spolucestující. Zároveň jste jako řidič povinní zajistit bezpečí spolucestujících i zvířat.

    To je trochu neurčité, že. V praxi by to mělo vypadat tak, že se postaráte o psovu i svou bezpečnost. Ale jak to uděláte, to už je jen na vás. Nechávat psa v autě na volno se rozhodně nevyplácí, a to jak z hlediska peněz, tak hlavně kvůli bezpečnosti.

    Sem tam to tak nejspíš dělá každý z nás – pejsek cestuje buď sám vzadu, na klíně nebo pod nohama. Kdyby vás ale zastavila policie, mohla by vám za to udělit pokutu. Pes je totiž nezajištěný. Sankce sahá do výše 2000 Kč, ve správním řízení se zvyšuje až na 2500 Kč.

    To samé platí při cestách do zahraničí. I mimo Českou republiku máte povinnost psa zabezpečit a postarat se o to, že se mu při cestě nic nestane. Zároveň nesmí svou přítomností ohrozit řidiče a další.

    Jak by pes cestovat neměl

    Proč je okolo přepravy psů takové haló a můžete za to dostat i pokutu? Zákonodárci se snažili předejít tomu, že by pes způsobil dopravní nehodu nebo zranil někoho z posádky. Stačí, aby se váš kamarád polekal a neštěstí je na světě.

    Zároveň je to i ve prospěch mazlíka. Majitel by se měl starat o to, aby se přepravoval komfortně a s minimálním stresem. I obyčejné zatáčky nebo prudké brzdění ho mohou ohrozit nebo zranit. Nemluvě o srážce. Myslete na to, že tělo psa je v případě nárazu vymrštěno dopředu a nechrání ho žádný bezpečnostní pás. Může ho to stát život.

    Takže, jak se pes v autě přepravovat nemá? Naznačili jsme to už v předchozí kapitole. Nepřepravujte ho na volno. To ale neznamená, že byste ho měli k pásu připínat za obojek. Ano, i takoví lidé existují. Jedná se o stejně špatnou variantu, jako pes bez zajištění. Při prudké zatáčce, brzdění nebo srážce si pes snadno zlomí vaz.

    cestování se psem v autě

    Jak bezpečně přepravovat psa v autě

    Jak bychom psa přepravovat neměli, už víme. Jelikož je ale zákon poměrně vágní v tom, jak by se přepravovat měl, máme pro vás tipy na vychytávky, které zajistí bezpečnou a pohodovou jízdu vám i vašemu parťákovi.

    Všestranná klec do auta i do bytu

    S klecí má spousta lidí spojené samé negativní věci. Přitom ale není vyloženě zlá. Právě ve voze poslouží perfektně. Ale využijete ji i doma nebo na ubytování. V kleci má pes vlastní bezpečný prostor, který zná. Vybírejte podle velikosti psa a velikosti zavazadlového prostoru.

    V kombíku nebo dodávce vsaďte na mřížku

    Jestli máte prostornější vozidlo, doporučujeme zejména pro větší psy mřížku v zadní části vozu. Oddělíte ho s její pomocí od prostoru, kde je posádka. Zároveň psa tolik nelimitujete v pohybu, takže je to pro něj komfortnější.

    Výsledek je ideální = pohodová jízda pro všechny zúčastněné. Mřížku obložte měkkými materiály, aby se o ně váš chlupáč nepotloukl nebo neotlačil. A pozor na bagáž, uspořádejte ji tak, aby mu neublížila.

    Někdo místo mřížky instaluje síť. Funguje na obdobném principu, ale z pohledu bezpečnosti není tak účinná. Pro lehčí psy přichází v úvahu, ale těžší hafan ji při nárazu prorazí. V takovém případě je lepší klasická mříž z kovu.

    Skladná přepravka pro střední a malé chlupáče

    Přepravky pro psy jsou bezpečné a komfortní. Využijete je pro střední a malá plemena. Box nezapomeňte připevnit, aby při jízdě neposkakoval a neohrožoval lidi okolo nebo samotného psa (upínací popruhy, tříbodový pás atd.). Můžete ho umístit do kufru (vhodné hlavně pro větší psy), na zadní sedačku nebo do prostoru pro nohy u zadních sedadel. Záleží na velikosti.

    Autosedačky pro stylové cestování

    Máte doma menšího chlupáče a chcete, aby cestoval opravdu stylově a komfortně? Zkuste psí autosedačky. Oproti předchozím variantám v případě nárazu tolik neochrání, ale stále je to lepší než nic. 

    Autosedačky pro psy se vyrábí v několika stylech. Některé připomínají křesílko nebo pelíšek bez krytí, jiné jsou kryté a podobají se batohům nebo taškám. Záleží ale na tom, jak je váš pes ochotný setrvat na jednom místě. Pokud má tendenci vyskakovat, autosedačka moc nepomůže. Jedině v kombinaci s další variantou.

    Postroj na pás

    Asi nejlevnější, ale zároveň nejméně bezpečnou variantou, jsou kšíry na pás. Výhodou je, že si na ně pes snadno zvykne a můžete je použít i na venčení. Postroje se dodávají se silným páskem. Ten se napojí na klasický bezpečnostní pás v autě a je to.  

    Chcete ušetřit a napadlo vás, že psa připoutáte za klasické venkovní kšíry? Tak to rozhodně nedoporučujeme. Obyčejný postroj na venčení nemá takovou pevnost. V případě nárazu by se mohl roztrhnout.

    pes v autě

    Zabraňte znečištění vozu

    Váš čtyřnohý kamarád může vnitřek auta ušpinit, nebo dokonce zničit. S tím se nedá moc dělat. Nejčastěji jde o chlupy a sliny, ale nemalou výjimkou jsou i nevolnost, případně interiér poničený od drápů.

    Jestli budete psa přepravovat s postrojem nebo mřížkou, myslete i na to, jak ochránit čalounění. U autosedaček, klecí a přepravek toto řešit tolik nemusíte. I když jistota je jistota. Základem je deka, kterou natáhnete v okolí psa. Ochrání okolí před chlupy, blátem a dalšími nečistotami. K dostání jsou i autopotahy pro ochranu interiéru, které se snadno udržují.

    Cestování se psem do zahraničí

    V následující kapitole se podíváme na nejoblíbenější destinace, do kterých se se zvířaty cestuje. Poradíme, jaká tam platí pravidla a zda byste se měli připravit na nějaké omezení nebo zvláštnosti. Ještě, než vyjedete na cesty, nezapomeňte si dát do pořádku potřebné doklady a další náležitosti.

    Bez čeho se neobejdete

    • Platný cestovní pas pro zvíře,
    • očkování proti vzteklině potvrzené v pasu,
    • identifikaci mikročipem.

    Jestli se chystáte do měst, počítejte s tím, že by pes měl mít vodítko a košík. Zejména v Itálii si na to potrpí. Ve Francii zase neradi vidí psy na městských plážích (před cestou se koukněte na dálniční poplatky ve Francii).

    Občas bývá pohodovější bydlet v kempu nebo rovnou zkusit spaní v autě. V některých zemích to nevadí, jinde je „kempování na divoko“ na vlastní riziko a mohli byste za něj dostat tučnou pokutu.

    cestování se psem v cizině

    Cesta se psem do Chorvatska

    Během dovolené volí cestu do Chorvatska většina Čechů. Pravidla pro přepravu psů jsou stejná jako v ČR, nezapomeňte si zařídit potřebné dokumenty, očkování a čip. Pro dovolenou bez potíží si zjistěte, jaké jsou dálniční poplatky.

    A jestli chcete, aby byla jízda co nejsnazší, poradíme, jak se vyhnout kolonám v Chorvatsku. Dávejte si pozor na styl jízdy, pokuty v Chorvatsku mohou výrazně zasáhnout rodinný rozpočet. A to přeci nechcete.

    Cesta se psem do Itálie

    Pokutu v Itálii můžete dostat právě za to, když nebudete mít správně zabezpečeného svého čtyřnohého parťáka. Do země nesmí bez platného pasu a očkování. Důležitá je i řádná identifikace, tedy čip. Zařiďte si to a cesta do Itálie bude bez problémů.

    Cesta se psem na Slovinsko

    V této zemi pro pejsky platí stejná pravidla jako všude jinde v EU. Míří sem spousta pejskařů, není to tu tolik turisticky vytížené a Slovinsko nabízí krásné výlety v přírodě. Nezapomeňte si vyřídit dálniční známku. S pejskem i ostatními spolucestujícími jeďte opatrně, na Slovinsku jsou přísné pokuty.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *