Chystáte se na výlet se svým čtyřnohým přítelem a chcete, aby vše proběhlo hladce? Poradíme, jak by měl být pes přepravovaný podle zákona a jak ho co nejlépe zabezpečit. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky pro cestování se psem v zahraničí.
TIP: Plánujete zažít svůj roadtrip do vaší vysněné země? Podívejte se na náš článek: Jak si užít svůj roadtrip: Kompletní průvodce přípravou pro nezapomenutelný zážitek.
Co na to říká zákon
Podle zákona o silničním provozu č. 362/ 2000 Sb. §52 bod 5 máte povinnost zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a spolucestující. Zároveň jste jako řidič povinní zajistit bezpečí spolucestujících i zvířat.
To je trochu neurčité, že. V praxi by to mělo vypadat tak, že se postaráte o psovu i svou bezpečnost. Ale jak to uděláte, to už je jen na vás. Nechávat psa v autě na volno se rozhodně nevyplácí, a to jak z hlediska peněz, tak hlavně kvůli bezpečnosti.
Sem tam to tak nejspíš dělá každý z nás – pejsek cestuje buď sám vzadu, na klíně nebo pod nohama. Kdyby vás ale zastavila policie, mohla by vám za to udělit pokutu. Pes je totiž nezajištěný. Sankce sahá do výše 2000 Kč, ve správním řízení se zvyšuje až na 2500 Kč.
To samé platí při cestách do zahraničí. I mimo Českou republiku máte povinnost psa zabezpečit a postarat se o to, že se mu při cestě nic nestane. Zároveň nesmí svou přítomností ohrozit řidiče a další.
Jak by pes cestovat neměl
Proč je okolo přepravy psů takové haló a můžete za to dostat i pokutu? Zákonodárci se snažili předejít tomu, že by pes způsobil dopravní nehodu nebo zranil někoho z posádky. Stačí, aby se váš kamarád polekal a neštěstí je na světě.
Zároveň je to i ve prospěch mazlíka. Majitel by se měl starat o to, aby se přepravoval komfortně a s minimálním stresem. I obyčejné zatáčky nebo prudké brzdění ho mohou ohrozit nebo zranit. Nemluvě o srážce. Myslete na to, že tělo psa je v případě nárazu vymrštěno dopředu a nechrání ho žádný bezpečnostní pás. Může ho to stát život.
Takže, jak se pes v autě přepravovat nemá? Naznačili jsme to už v předchozí kapitole. Nepřepravujte ho na volno. To ale neznamená, že byste ho měli k pásu připínat za obojek. Ano, i takoví lidé existují. Jedná se o stejně špatnou variantu, jako pes bez zajištění. Při prudké zatáčce, brzdění nebo srážce si pes snadno zlomí vaz.
Jak bezpečně přepravovat psa v autě
Jak bychom psa přepravovat neměli, už víme. Jelikož je ale zákon poměrně vágní v tom, jak by se přepravovat měl, máme pro vás tipy na vychytávky, které zajistí bezpečnou a pohodovou jízdu vám i vašemu parťákovi.
Všestranná klec do auta i do bytu
S klecí má spousta lidí spojené samé negativní věci. Přitom ale není vyloženě zlá. Právě ve voze poslouží perfektně. Ale využijete ji i doma nebo na ubytování. V kleci má pes vlastní bezpečný prostor, který zná. Vybírejte podle velikosti psa a velikosti zavazadlového prostoru.