S pojmem převozní značka se většinou setkáváme při koupi ojetého auta ze zahraničí. Pokud si nově koupený vůz chcete přihlásit sami v domovině, tak na převoz platnou značku v každém případě potřebujete. Tato situace se řeší právě převozní značkou. Co s ní smíte a jak ji získat? Je okolo ní mnoho nezodpovězených otázek.
Registrační značky dělíme do 5 kategorií:
a) pro jednorázové použití s omezenou platností (převozní značky)
b) trvale manipulační
c) pro zkušební účely (znak F)
d) pro historická vozidla (znak V)
e) pro sportovní vozidla (znak R)
Převozní značky v kostce
Je to ten zelený papír umístěný na zadním skle. Určitě jste už takto označené auto na silnici někde viděli. Vždy je na něm jedno písmeno a různá čísla. Písmeno označuje okres, v němž byla značka vydána a čísla znamenají pořadové číslo značky. Jedná se tedy o velice jednoduchý systém, který v upravené podobě vídáme i u klasických registračních značek. Je mezi nimi ale jeden velký rozdíl. Dočasná značka totiž má úplně jiný úkol a v žádném případě se nedá počítat jako náhrada klasické registrační značky RZ (zastarale SPZ). Je to pouze dočasný doklad opravňující k jízdě kvůli přihlášení vozidla.
Máte jen deset dní na řádnou registraci vozidla
Pokud se tedy s takovou značkou vydáte na dovolenou, tak vás čeká pořádný problém. Převozní značka je platná pouze prvních deset dní od orazítkování. K řádné platnosti musí disponovat také datem a podpisem prodejce. Značku v každém případě doplňte také vaším podpisem. To vám výrazně usnadní situaci, pokud by byl s vozem spáchán nějaký přestupek. S dočasnou registrační značkou za zadním okénkem se tedy vydejte raději pouze za registrací vozidla. Tam získáte řádnou registrační značku, jež vás už v žádném ježdění omezovat nebude.
Můžeme si také doplnit celé znění zákona upravujícího podmínky ohledně dočasných značek:
Zákon 243/2001 Sb. §21 odst. 4) : „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“
Za hranice s ní nesmíte
Během jízdy mějte na paměti, že vás převozní značka v žádném případě neopravňuje k používání vašeho auta bez omezení. To nejdůležitější je, že zelená značka platí jen a pouze na území České republiky. Za hranice s ní tedy nemůžete. Mnoho lidí si také není jisto tím, jestli mohou v takto označeném voze převážet spolucestující. V tom ho nic neomezuje a v určitých ohledech se může vůz používat jako každý jiný. Vyhněte se ale naplnění kufru, jako kdybyste se vydali na dovolenou do Chorvatska. Do kastlíku si také vložte doklad o koupi vozu, za což je považována kupní smlouva a faktura. Ta se dá považovat za náhradu malého technického průkazu a doklad o uzavření zákonného pojištění.
Pokuta za jízdu bez registrační značky?
Je to podivné, ale zvyšuje se počet vozů, které se na cestě pohybují bez jakékoliv registrační značky. V jiných případech jsou nějakým způsobem překryty či upraveny, aby je nebylo možné snadno přečíst. Ze zákona tedy vyplývá, že každý kdo řídí automobil bez registrační značky, mající jinou registrační značku (než mu byla udělena), nebo je znemožněno rozeznání znaků na RZ se dopouští přestupku. Za něj viníkovi hrozí pokuta v rozmezí 5 až 10 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.