Každé malé dítě ví, že auta mají registrační značky. Každý už ale neví, jaký je mezi nimi rozdíl. A jaký postih hrozí, když pojedete se špatnou, nebo dokonce žádnou značkou. Jestli si chcete osvěžit paměť, přečtěte si tento článek.
Registrační značky (RZ) pravděpodobně znáte pod původním označením SPZ , což je zkratka termínu státní poznávací značka . V roce 2002 došlo v České republice ke změně administrativního dělení, konkrétně kezrušení okresů . Protože se označení okresu, ve kterém bylo auto registrováno, promítalo do znění registrační značky, muselo dojít i ke změně značek .
Staré SPZky vypadaly např. takto PUM 16-52. Pamatujete si na ně?
SPZ a označení krajů
Od roku 2002 se tedy běžné SPZky skládají ze:
3 znaků, z nichž první je číslo a druhé písmeno označující kraj, ve kterém je auto registrováno. Dále následuje prostor na nálepku z STK a kontroly emisí. Poté další 4 čísla, které označují pořadí, ve kterém byla registrační značka vydána.
Kdybyste si chtěli ověřit stereotypy o řidičích z různých krajů ve stylu: „Účka jsou nejhorší řidiči.“ nebo: „No jo, Pražákovi to tu patří.“, tak tady máte seznam krajů s písmeny, kterými jsou na značkách označeny.
A Hlavní město Praha B Jihomoravský kraj C Jihočeský kraj E Pardubický kraj H Královéhradecký kraj J Kraj Vysočina K Karlovarský kraj L Liberecký kraj M Olomoucký kraj P Plzeňský kraj S Středočeský kraj T Moravskoslezský kraj U Ústecký kraj Z Zlínský kraj
Označení krajů na registračních značkách v ČR
Teď už víte, proč jsou Škodovky na propagačních materiálech zpravidla focené se značkou s písmenem S. Centrála automobilky totiž sídlí v Mladé Boleslavi, což je Středočeský kraj označovaný právě písmenem S.
Od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, je u levého kraje značky tmavě modrý proužek s vlajkou EU a označením země. V případě Česka je to zkratka CZ.
Druhy SPZ
Registračních značek, se kterými může auto v České republice legálně jezdit, je více druhů.
Standardní registrační značky
Tabulky registračních značek pro všechna silniční motorová vozidla a přípojná vozidla
Černé znaky na bílém podkladu Zpravidla 2 tabulky (vpředu a vzadu), ale přípojné vozidlo nebo motocykl mají pouze 1 tabulku s RZ. Rozměry jsou povolené různé, avšak standardně se používá podlouhlý obdélník s rozměry 520 × 110 mm. Jiné rozměry musí vycházet z technického průkazu vozidla, případně je musí schválit stanice technické kontroly při evidenční / dovozové prohlídce.
Vlastní značku musí mít také nosič na kola . Ta je ve stejném znění jako na autě, jen místo nálepek z STK jsou na ní hvězdičky.
Od roku 2016 je také možné mít značku na přání . Ta má tyrkysový pruh s označením státu EU. Musí obsahovat alespoň 1 číslo a 1 písmeno a nesmí vytvářet hanlivé slovo nebo označení, které by se dalo zaměnit za označení záchranných složek. Za jednu značku na přání zaplatíte 5 000 Kč, takže na osobní automobil, kde musíte mít dvě, zaplatíte celkem 10 000 Kč.
Značka, kde jsou místo označení kraje písmena EL , označuje elektromobil. Toto označení je důležité, protože elektromobily mají speciální výsady, např. parkování na modrých zónách v Praze zdarma.
Zvláštní registrační značky
Zvláštní tabulky s registrační značkou trvale manipulační Zelené znaky na bílém podkladu Existují ve variantě pro osobní vozidlo, motocykl i samojízdný pracovní stroj. Když jsou označené písmenem kraje, jedná se o značky pro vozidla u prodejců nebo distributorů . Musí k nim být vedena kniha jízd , jinak se to považuje za přestupek „Vozidlo bez (nebo s cizí) SPZ“ , za který hrozí pokuta 5 – 10 000 Kč ve správním řízení a zákaz řízení motorových vozidel na 6 měsíců až 1 rok. Nelze za něj udělit příkaz na místě (blokovou pokutu). F: zkušební provoz, auta ve vývoji bez evropské homologaceV: tzv. veteránské značky . Auta nejsou pro denní užití a platí menší povinné ručení .S: sportovní auta, která mohou jezdit pouze závody, nikoliv na běžné komunikaci. Tabulky registračních značek pro traktor a jeho přípojná vozidla nebo samojízdný pracovní strojČerné znaky na žlutém podkladu 1 tabulka (různé rozměry) Tabulky registračních značek pro vozidla, která jsou odhlášena z registru vozidel ČR k trvalému vývozu do zahraničí Černé znaky na bílém podkladu V pravém rohu červené symboly pro vyznačení platnosti. Značka složená pouze z čísel bývá na vozidlech Armády ČR . Registrační značky pro vozidla členů diplomatické mise
Poznáte podle modrých znaků na bílém podkladu. Písmena ve značce pak rozlišují jednotlivé funkce v rámci diplomatické mise. Běžného řidiče nemusí jednotlivá označení příslušníků diplomatické mise trápit, protože to pro něj nic neznamená. Avšak pro policii se jedná o důležitou informaci, protože jednotlivé posty se pojí buď s plnou, omezenou nebo žádnou diplomatickou imunitou .
Vlastník nebo provozovatel je osoba požívající diplomatických nebo konzulárních výsad a imunit podle mezinárodních smluv: např. velvyslanec CD : z latinského corps diplomatique neboli diplomatický sbor (nikoliv cizí diplomat, i když jako mnemotechnická pomůcka to také funguje )Velvyslanci mají zpravidla na autech viditelné vlaječky, i když to není povinnost. Administrativně technický pracovník mise: např. kulturní atašéSlužební personál mise: např. kuchařkaHonorární konzul : konzul bez nároku na honorář
Krátkodobé převozní značky
Převozní značky pro jednorázové použití nejsou kovové tabulky, ale obyčejný zelený papírek vylepený na viditelném místě na okně. Platí jen 10 dní a jsou určeny k transportu auta od prodejce na registraci.
Nezapomeňte, že jízda bez registrační značky, i kdyby vám upadla během jízdy, je zakázaná a bude sankcionovaná. Pokud víte o tom, že vám značka chybí, v žádném případě nepokračujte v jízdě.
Odcizená SPZ
Kdyby vám byla značka odcizena , okamžitě to nahlaste na PČR , abyste předešli zneužití vaší značky. Při nejmenším ji zloděj použije, když ujede z benzínky bez zaplacení. Policie značku zablokuje a už ji nikdy nepůjde použít. Na Magistrátu vám za poplatek cca 400 Kč vydají zcela nové SPZky. Pokud jste měli značku na přání, dostanete buď obyčejné nebo budete muset znovu zaplatit poplatek.
Lucii předpověděli, že bude dobrá řidička už v pěti letech na pouťovém autodromu. Za opravdový volant sedla hned v 18 a od té doby se té svobody nemůže nabažit. Ráda hledá tipy pro řidiče a ještě raději o nich píše.