Ojetá auta ze zahraničí představují velké lákadlo. A to nejen kvůli ceně. Často totiž ukrývají lepší výbavu. Navíc v cizině sem tam narazíte na vzácný model, třeba veterána, který už v našich luzích a hájích není k sehnání. Tento článek se ale zabývá i přihlášením vozidel nových.
Jak postupovat při přihlášení a přepisu auta z dovozu? Není to takové byrokratické martyrium, jak by se mohlo zdát. Tedy – když víte, co dělat a kam zajít. Připravili jsme pro vás detailní návod krok za krokem, díky kterému to zvládnete v klidu a s přehledem.
Nejprve je potřeba zajistit nákup a převoz. To je jasné jako facka, ale co dál? Následující kroky povedou do pojišťovny, případně to zařídíte online. Řeč je o povinném ručení. Potom vás čeká výlet na STK, a nakonec na registr vozidel. Všechno se to dá stihnout během několika dní. Potom už jen počkat, až žádost úředníci zpracují, a můžete začít jezdit.
Nákup a zajištění převozu do České republiky
Našli jste vysněné auto? Skvělé! Jako první vás bude čekat nákup a zajištění jeho převozu do České republiky. Ať už zařizujete dovoz aut z Německa nebo dovoz aut z Polska či jiné země, postup bude stejný.
V první řadě si pořádně pročtěte a zkontrolujte kupní smlouvu. Ta je naprostou alfou a omegou jakéhokoliv nákupu dražší věci a vozu obzvlášť. To, že je auto ze zahraničí, neznamená, že nejste krytí zákonem. A kdyby bylo něco v nepořádku (například zatajená závada atd.), můžete to zpětně po bývalém majiteli vymáhat. Více se o kupní smlouvě na auto dočtete u nás na blogu.
Na vás a původním majiteli potom je, abyste zařídili odhlášení auta v zahraničí. Tedy v případě, že jde o auto již ježděné. To se zařizuje v té samé zemi, kde bylo původně registrované.
Vy, jako nový majitel, získáte po podpisu smlouvy malý a velký technický průkaz. Právě v těchto dokumentech si ověříte, že bývalý majitel auto skutečně odhlásil. Doporučujeme také projít údaje – aby souhlasily se stavem vozidla.
Když máte hotové odhlášení vozu, je na čase zařídit další náležitosti. A to v závislosti na tom, jestli auto:
- přivezete po silnici,
- nebo si ho necháte poslat na vleku.
V prvním případě, kdy auto přivezete po silnici, je potřeba zajistit jednak převozní značky a za druhé dočasné povinné ručení. Bez toho nemůžete vyjet.
Převozní značky se zpravidla zařizují po podpisu kupní smlouvy. Jejich platnost je 10 dní. Co se pojištění týče, je potřeba kontaktovat pojišťovnu, která vám zařídí dočasné povinné ručení pro převoz auta z ciziny k nám. Dá se sjednat i v zahraničí.
Pokud auto pojede na vleku, nemusíte si s povinným ručením ani převozními značkami dělat starost. Vystačíte si s dokumentem kupní smlouvy a s doklady od auta.
Bez povinného ručení na silnici ne!
Jakmile auto přijede do České republiky, zařiďte si povinné ručení. Neotálejte s ním, doporučujeme ho sjednat ještě před STK. Pamatujte, bez povinného ručení nemá auto na silnici co dělat. Jen kdybyste ho na STK dopravovali na vleku, pak potom ano. Jenže kdybyste s ním chtěli odjet po vlastní ose, stejně povinné ručení potřebujete.
Někdo stále preferuje sjednávání pojištění osobně. Ale když člověk zařizuje převoz auta ze zahraničí, má okolo spoustu jiných starostí. Ulehčete si to a zařiďte si povinné ručení online.
Cesta na STK, evidenčka, nebo dovozová?
Auto už je v České republice – třikrát hurá! Ale tím to nekončí. Už asi tušíte, co bude následovat. Ano, je to návštěva stanice technické kontroly. Naštěstí ve většině případů nebudete muset projít klasickou technickou kontrolou. Nezapomeňte s sebou vzít malý a velký technický průkaz.
Pokud máte novější auto ze zemí Evropské unie nebo Evropského sdružení volného obchodu (patří sem Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko), vystačíte si s evidenční prohlídkou. Pokud má ale vůz už propadlou technickou, stejně si ji budete muset udělat.
Jestli jste pořídili auto ze států mimo EU a ESVO, čeká vás dovozová STK. Během ní se ověřuje shoda mezi doklady a vozidlem. Poté se vystaví podklady a s nimi se vydáte na úřad za účelem registrace. Není to nejlacinější záležitost, v porovnání s evidenční prohlídkou stojí jednou až dvakrát tolik, cca tedy 2000 Kč až 3000 Kč. Měří se během ní také emise. Detaily najdete v článku Dovozová STK.
Po provedení technické kontroly získáte:
- protokol o technické prohlídce,
- protokol o emisích,
- technický protokol s přílohou.
A jak je to s novými vozy? COC list
U nových, neježděných vozů ze salonu nebo automobilky musíte mít COC list. Jedná se o takový „rodný list“ auta. Tento dokument dokládá, že vůz určený pro vývoz splňuje normy evropské homologace. Měl by vám ho vydat sám prodejce. Vystavují je automobilky.
- S COC listem se vydáte na evidenční kontrolu. Tam vám potvrdí, že údaje v listu souhlasí s realitou. Výsledkem je protokol.
- S protokolem z evidenčky potom jděte na úřad, společně s dalšími dokumenty (vezměte i COC list).
Registrací na převozní značky se COC list znehodnocuje. Už to není auto fungl nové, ale provozované. V praxi to pro vás naštěstí nic moc nemění. Tak jako tak musíte postoupit evidenční kontrolu.
Ale pozor – raději se dopředu informujte na úřadě, kde budete registrovat. Některé STK mají zkušenosti s tím, že v případě znehodnoceného COC listu chtějí úředníci udělat dovozovou technickou kontrolu a emise.
Jak registrovat auto z dovozu, cena, DPH a potřebné dokumenty
A jde se do finále. Potom, co obdržíte zelenou kartu a vyřídíte STK, zamiřte na registr silničních vozidel. Jak registrovat nové vozidlo jsme sepsali v článku na našem blogu. Nyní se zaměříme na to, jak registrovat auto z dovozu. Budete potřebovat následující doklady:
- žádost o zápis vozidla do registru silničních vozidel (najdete na úřadě),
- občanský průkaz,
- originál zahraničního technického průkazu a malého technického průkazu (osvědčení o registraci silničního vozidla),
- technický protokol a přílohu k technickému protokolu, protokol o emisích (pokud je potřeba),
- protokol o evidenční kontrole nebo protokol o technické kontrole před registrací,
- zelenou kartu,
- potvrzení o odhlášení vozidla ze zahraničí a potvrzení o zaplacení DPH (To se týká vozidel, která mají najeto méně než 6000 km nebo se prodala do 6 měsíců od první registrace. V obou situacích byste ho měli koupit bez DPH. V případě dvojité platby máte nárok na vrácení peněz),
- převozní RZ,
- pokud žádá právnická osoba tak také výpis z obchodního rejstříhu, u podnikající fyzické osoby překládáte živnostenský list,
- plnou moc.
2 Komentáře
Koupil jsem přípojné vozidlo (káru) z DE. Velký, malý TP mám. Domluvil jsem si termín na STK abych měl evidenční dovozovou STK pro registraci. Pracovník chodil dovnitř a ven a po hodině a půl mi sdělil, že výrobce není zanesený v CZ databázi. Zkoušel jsem několik stanic TK a pořád to samé. Jedná se o velkého Francouzského výrobce přívěsů, který má v nabídce velký počet vyráběných typů. Jak je možné to vyřešit a dokončit úspěšné přihlášení? Děkuji
Dobrý den, konkrétně vám bohužel neporadím, avšak můžete zkusit kontaktovat Dekra. Odkaz zde: https://dekra.cz/stk-sme-sluzby-pro-motoristy/dovozy-a-schvalovani-vozidel/.
Ať se daří. Děkujeme a pěkný den.