Domů » Vozidlo » Péče o auto » Renovaci ALU kol zvládnete i svépomocí

Renovaci ALU kol zvládnete i svépomocí

0

Hliníková kola jsou mezi pravými motoristy pořádně oblíbená. Může za to především jejich unikátní vzhled, který každému vozu “přidá” pár koňských sil navíc. Milovníci automobilů se nebojí pro jejich pořízení utratit i velmi vysoké sumy, a i proto je případné škrábance na nich dokážou pořádně vytočit. Existují ale způsoby, jak se jich každý řidič může poměrně snadno zbavit. Renovace ALU kol totiž není tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Renovaci ALU kol zvládnete i svépomocí

Pokud i vás nějaké škrábance na ALU kolech všech velikostí potkaly, pusťte se do jejich obnovy. Základem úspěchu budou brusné papíry s různou zrnitostí, ideálně kombinace hrubších a jemnějších variant. Dále budete potřebovat speciální tmel určený pro opravu hliníkových kol, plnič ve spreji, základovou barvu a lak. K očištění i odmaštění kol se bude hodit mýdlová voda a technický benzín. Případně můžete využít některou z dostupných sad na opravu ALU kol.

První kroky renovace

Prvním krokem je důkladné očištění disku od nejhrubších nečistot a jeho obroušení hrubým brusným papírem tak, aby byl starý povrch pořádně odstraněn. Poté je vhodné do akce nasadit jemný brusný papír a celý disk ještě jednou přebrousit. Následuje čištění, které je důležité pro lepší přilnavost tmelu a barvy k povrchu. Doporučuje se nejprve použít jarovou vodu, poté povrch důkladně opláchnout a následně až použít technický benzín.

Tmelení, přebroušení

Poté už můžete začít s tmelením. Myslete na to, že všechny rýhy a vrypy na disku musí být vyplněny tmelem, který následně nechte pořádně zatvrdnout. Po dostatečném ztvrdnutí je třeba opět použít brusný papír a tmel obrousit tak, aby vyplňoval pouze problematickou rýhu. Následuje ještě nanášení plniče ve spreji a opětovné přebroušení disků nejjemnějším brusným papírem.

Pak se již můžete pustit do nanášení základové barvy. Doporučuje se použít sprej z větší vzdálenosti, aby byla vrstva barvy co možná nejvíce rovnoměrná. Je důležité být při tomto procesu opatrný, aby se neobjevily stékající kapky, které by mohly konečný vzhled oblíbených ALU nepříjemně zhyzdit. Dbejte na to, aby vrstva byla dostatečně tenká, ale zároveň dostatečně silná a pevná. 

Nezapomeňte i na druhou vrstvu

Pokud je potřeba, naneste také druhou vrstvu základové barvy, a to proto, abyste dosáhli co nejlepšího výsledného vzhledu. Proto buďte při nanášení druhé vrstvy základové barvy dostatečně opatrní. V nanášení pokračujte až ve chvíli, kdy ta první bude zcela suchá. 

Jakmile jsou všechny vrstvy barvy z vaší strany dokončeny, je důležité nechat lak zcela zaschnout a vytvrdnout.

Pomoci mohou i servisy

Kdyby se vám do renovace ALU kol ze strachu nechtělo, obraťte se na odborníky ve vašem okolí. Ti Vám s ní totiž mile rádi pomohou. Dbejte jen na správný výběr osoby, které svá oblíbená hliníková kola svěříte a myslete přitom i na naše tipy, jak k tomu dospět:

  • Vsaďte na osobní doporučení,
  • Prohlídněte si recenze,
  • Zamyslete se nad sebeprezentací firmy či živnostníka.

A jste na konci. Jste se svým výsledkem spokojeni? My doufáme, že ano. Teď už nezbývá nic jiného než zrenovovaná kola nasadit na vašeho automobilového miláčka a hurá s ním na silnice.

Nejčastější dotazy

Jaké potřebuji vybavení pro renovaci ALU kol?

Pro renovaci hliníkových kol budete potřebovat brusné papíry s různou hrubostí, speciální tmel určený pro opravu hliníkových kol, plnič ve spreji, základovou barvu a lak. K očištění a odmaštění kol se bude hodit mýdlová nebo jarová voda a technický benzín.

Jak probíhá proces renovace hliníkových kol?

Proces renovace hliníkových kol zahrnuje několik kroků:
1. důkladné očištění disku od nečistot a obroušení povrchu,
2. čištění a odmaštění povrchu,
3. tmelení rýh a vrypů na disku,
4. přebroušení tmelu,
5. nanášení plniče ve spreji a opětovné přebroušení,
6. nanášení základové barvy (případně i druhé vrstvy),
7. nechat základovou barvu zaschnout a vytvrdnout,
8. nanášení laku a nechat ho zcela zaschnout a vytvrdnout,
9. nasazení zrenovovaných kol na automobil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články