Domů » Vozidlo » Provoz vozidla » Rozměry alu kol a plechových disků stručně

Rozměry alu kol a plechových disků stručně

0

Víte, jak se značí rozměry alu kol a plechových disků? A co znamenají jednotlivé pojmy? Poradíme, jak se při nákupu zorientovat a nešlápnout vedle.

Rozměry alu kol a plechových disků stručně
Obsah: Rozměry alu kol a plechových disků stručně

Alu kola neboli hliníkové disky (někdy také elektrony, litá kola atd.) jsou součástí kol automobilu. Na jejich opěrné části (= ráfek) se nasazují pneumatiky. Mají hned několik výhod. Tak jednak vypadají dobře a seženete je v různých atraktivních designech. Za druhé mají nízkou hmotnost. To se pozitivně odrazí na akceleraci, brzdění či spotřebě paliva. A za třetí – jsou tuhé a pevné.

Abychom byli féroví, je třeba zmínit i drobné nevýhody. Tak například kvůli větším otvorům se dost špatně čistí. Zůstává v nich posypová sůl a další neřády. Kvůli atraktivnímu vzhledu jsou bohužel častým terčem zlodějů.

Oproti tomu plechové disky jsou těžší a většinou se kvůli nim i pomaleji rozjíždíte. Na druhou stranu je jízda celkově bezpečnější než na hliníkových discích. Plecháče jsou i levnější, ovšem vyžadují péči. Když se o ně nebudete starat, moc dlouho vám nevydrží.

Jak se značí rozměry hliníkových a plechových disků

Co se skrývá pod jednotlivými pojmy?

  • Šířka ráfku, disku = tento parametr výrobci udávají v palcích. 1 palec (značeno 1″) = 2,54 cm. Šířka disku nemusí nutně odpovídat tomu, co máte zapsáno v technickém průkazu.

V takovém případě je ale lepší zařídit zapsání pomocí typového listu. Aby nebyl problém na technické kontrole. Takže co si vzít z toho, když se setkáte s označením 5,5×14? 5,5 značí šířku ráfku, 14 průměr. Na ten se podíváme v následujícím textu.

  • Průměr ráfku, disku = také tento parametr se udává v palcích. Zde je lepší se držet toho, co máte napsané v technickém průkazu. Průměr ráfku musí být stejný jako průměr pneumatiky.
  • PCD = rozteč. Tento parametr udává počet děr na roztečné kružnici. Konkrétně počet děr pro šrouby na uchycení kola × (krát) průměr roztečné kružnice v mm (vzdálenost dvou protilehlých děr).

Pozor, ne všechna auta mohou mít kola s přesnou roztečí. Například Alfa Romeo užívá disky 5×100, které se upevňují plovoucími šrouby. Jelikož v naprosté většině případů nejsou součástí balení, musíte je koupit extra.  

  • ET = zális. Určuje, jak moc hluboko je kolo schované pod blatníkem, tedy vzdálenost od osy kola k dosedací ploše. Udává se v milimetrech.

Může se mírně lišit od toho, co máte napsané v technickém průkazu, ale jak moc – to je jiné vozidlo od vozidla. Někdy to není možné vůbec.

Je toho celkem dost, že? Jak to využijete v reálném životě? Pojďme si to převést do praxe. Třeba takový kód 6,5×16 5×100 ET 47 bude znamenat:

  • 6,5 = šířka disku
  • 16 = průměr disku
  • 5 = PCD tedy počet děr
  • 100 = průměr roztečné kružnice děr, tedy rozestup šroubů v milimetrech
  • ET 47 = zális

Více o značení pneumatik najdete na našem blogu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články