Domů » Pro řidiče » Parkování » Návod na kolmé (příčné) parkování: krok za krokem

Návod na kolmé (příčné) parkování: krok za krokem

Parkování je strašákem i zkušených řidičů. Parkovací místa jsou totiž ve většině měst silně poddimenzovaná, co se týká počtu i velikosti. Toho jste si určitě všimli, zvlášť pokud jezdíte trochu větším autem. Bohužel, ne vždy máte čas kroužit kolem, dokud se neobjeví ideální místo. Radši se naučte pořádně parkovat jednou provždy.

Návod na kolmé (příčné) parkování: krok za krokem

Nejméně oblíbené je podélné parkování. Nejeden řidič nebo řidička se mu radši vyhne a odjede někam, kde může zaparkovat kolmo. Naštěstí jsou místa pro kolmé parkování častější a běžně se nacházejí na parkovištích u obchodů a bytových domů. 

Zapamatujte si tyto kroky a už nezaváháte:

Vyberte si vhodné parkovací místo

Nejprve dejte ostatním řidičům najevo úmysl zaparkovat, tedy blinkr doprava. Jeďte tak dlouho, dokud nenajdete místo dostatečně velké pro své auto. V místech s nakreslenými čárami ho poznáte snadno. Jen si dávejte pozor na auta nebo zeleň přesahující z vedlejšího místa. Pokud čáry na zemi nakreslené nejsou, budete muset odhadnout, jestli je šířka dostatečná. Pozor na parkovací zóny.

Rozhodněte se, zda budete parkovat popředu nebo pozadu

Obě varianty jsou možné a výběr je na vás. Všeobecně se doporučuje do levé řady zajíždět popředu a do pravé řady couvat.

Kolmé parkování pozadu má tyto výhody:

 • Při couvání má auto menší poloměr otáčení, takže stačí méně místa.
 • Vyjíždět budete popředu, takže budete mít lepší přehled o situaci na vozovce.
 • Vyjíždění popředu je plynulejší, takže je menší riziko nárazu. Nejčastějším karambolem při parkování je naražení přední částí vozu do vozu vedle stojícího při couvání z parkovacího místa. 
 • Máte chráněný kufr. Pokud vám délka parkovacího místa umožňuje se ke kufru pohodlně dostat, bude to bezpečnější varianta pro manipulaci s nákladem, protože tam budete odstínění od provozu. 
Parkoviště, kolmé parkování, příčné parkování, svislé parkování

Kolmé parkování popředu

 • Najeďte si větším obloukem k parkovacímu místu. Pokud parkujete doprava, najeďte si až do protisměru, abyste měli dost místa na provedení otočky. Zastavte tak, aby vaše sedadlo bylo zalícované s pravou zadní částí auta, vedle kterého parkujete. 
 • Plný rejd doprava a pozvolna vjíždějte do parkovacího místa. Neměli byste používat plyn. Stačí jet pomocí spojky nebo na samospád u aut s automatickou převodovkou. To samozřejmě neplatí, pokud parkovací místo není na rovině, ale v kopci. Tam budete plyn a brzdu pravděpodobně potřebovat. 
 • Až bude auto v parkovacím místě, srovnejte volant o 1,5 otočky a dojeďte na konec.
 • Ujistěte se, že jste nechali z obou stran dost místa, aby se řidiči vedle stojících aut pohodlně dostali za volant. Jestli chcete získat extra karmické body za ohleduplnost, nechte větší prostor autům s autosedačkou. Děti totiž potřebují pomoct s usazením a malou škvírou ve dveřích se to dělá špatně.  

Kolmé parkování pozadu

 • Najeďte si k parkovacímu místu. Zadek vašeho auta musí lícovat s bokem auta stojícího vedle vašeho parkovacího místa. (S tím bokem vzdálenějším od parkovacího místa, aby auto mělo dost místa se do parkovacího místa vytočit.)
 • Plný rejd doprava a začněte opatrně couvat. Nepoužívejte plyn, pokud nejste v kopci. 
 • Kontrolujte vzdálenost od obou vozů v zrcátkách. Chce to trochu cviku, než se zvládnete podle zrcátek orientovat. 
 • Nestyďte se vystoupit, zkontrolovat pozici auta a pokračovat v parkování. Pokud ve vašem autě není parkovací asistent, využijte spolujezdce. Otevřete si okýnko, ať slyšíte, co vám říká, a nespoléhejte na gesta. 
 • Jakmile bude auto zarovnané stejně jako ostatní, srovnejte volant (to znamená, že znak na volantu bude rovně) a zajeďte na konec parkovacího místa. 
 • Ujistěte se, že jste nechali dost místa z obou stran a že vám „čumák“ auta netrčí příliš do vozovky. 
 • Dejte ruční brzdu nebo rychlost podle situace. 
Kolmé parkování pozadu
Kolmé parkování pozadu

Dopravní značky Kolmé parkování

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články