8 tipů na snížení spotřeby

0
5870

gas-99075_6408 tipů na snížení spotřeby

Vstávají vám vlasy hrůzou, když vidíte neustále rostoucí ceny benzínu? Vašeho plechového miláčka měnit nemusíte. Přinášíme vám pár základních, a místy na první pohled úsměvných rad, jak na pohonných hmotách ušetřit. Někdy totiž opravdu záleží pouze na maličkostech, které v součtu znamenají velkou úsporu.

 
 
 

 

1. Všechen nepořádek z auta ven

I když to může na první pohled vypadat úsměvně, každý kilogram v autě navíc se promítne do konečné spotřeby. Vyšší hmotnost nutí motor více pracovat a spotřebovávat tak více paliva.

Pokud s vozidlem jezdíte převážně po městě, platí rada o úklidu dvojnásob. Každá akcelerace totiž znamená nový záběr motoru, a čím těžší, vždyť to znáte. Popřemýšlejte proto o tom, jestli se váš automobil nestal skladištěm, a přeberte, co opravdu nepotřebujete. Je to snadné. Stejné pravidlo se může dotknout například i střešního nosiče, který využijete většinou pouze na dovolenou.
 

2. Zařaďte včas správný rychlostní stupeň

V tomto případě platí pravidlo, že při rozjíždění byste měli rychle opustit jedničku, a postupně řadit další rychlostní stupně. Spoléhejte se na dobrou a plynulou práci se spojkou, než na zběsilé šlapání plynového pedálu.
 

3. Nehoňte otáčky

Nevytáčejte motor do vysokých otáček. Možná vás provokuje mladík ve vedlejším pruhu, ale nechte ho být. Kromě spotřeby totiž vyhrajete i v celkové výdrži vozidla. Příliš vysoké otáčky totiž mohou způsobit i další problémy.
 

4. Vypněte rádio i klimatizaci

Odpusťte si občas své oblíbené hity, a méně tankujte. Alternátor, který se stará o přísun energie, je poháněn motorem, jenž si tak bere více benzínu. Pro příklad si všimněte, že klimatizace spotřebuje až 0,7 l/100 km, a rádio přibližně 0,2 l/100 km. Dohromady je to tedy téměř litr pohonných hmot na celých 100 km.
 

5. Jezděte plynule

Plynulou jízdu, ne tedy styl – brzda, plyn, ocení nejen vaši spolujezdci, ale i vaše peněženka. Včasné vyřazení před křižovatkou, setrvační vyjíždění do kopce a plynulé brzdění k tomu dozajista patří.
 

6. Kontrolujte si tlak v pneumatikách

Když už budete na čerpací stanici, preventivně si zkontrolujte tlak v pneumatikách. Vyšší i nižší tlak, než jsou výrobcem pneumatik doporučené hodnoty, zvyšuje spotřebu paliva, a zároveň se díky tomu vůz hůře ovládá.
 

7. Vypínejte motor

Při stání delším, než jednu minutu se vyplácí vypnout motor. Běžný spalovací motor má spotřebu při chodu na volnoběh 2 litry paliva za hodinu. Stále se ještě divíte, že váš vůz „tak žere?“

Vypnout motor se vyplatí na některých světelných křižovatkách, ale povinnost by to měla být u železničního přejezdu. Tam se často zdržíte i déle než 5 minut.
 

8. Doplňte kapaliny

Plná hladina všech olejů a kapalin ve vozidle může znamenat nižší spotřebu až o 4 %.
 

LPG se vyplatí

Poslední z tipů, jak ušetřit je přestavit si vozidlo na LPG. Ne každý je zastáncem tohoto typu pohonu, ale je třeba říct, že v současnosti se na nic levnějšího jezdit nedá. Cena samotné přestavby se vám vrátí přitom už po 35 000 najetých kilometrech.

Mimochodem, už jste si spočítali svou průměrnou spotřebu?
 


 

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno