Domů » Vozidlo » 20 tipů, jak snížit spotřebu paliva

20 tipů, jak snížit spotřebu paliva

Vstávají vám vlasy hrůzou, když vidíte neustále rostoucí ceny pohonných hmot? Vašeho plechového miláčka měnit nemusíte. Přinášíme vám pár základních, a místy na první papohled možná i úsměvných rad, jak na pohonných hmotách ušetřit. Někdy totiž opravdu záleží pouze na maličkostech, které v součtu znamenají velkou úsporu.

20 tipů, jak snížit spotřebu paliva
Sledujte, jak často tankujete

1. Všechen nepořádek z auta ven

I když to může na první pohled vypadat úsměvně, každý kilogram v autě navíc se promítne do konečné spotřeby. Vyšší hmotnost nutí motor více pracovat a spotřebovávat tak více paliva.

Pokud s vozidlem jezdíte převážně po městě, platí rada o úklidu dvojnásob. Každá akcelerace totiž znamená nový záběr motoru, a čím těžší, vždyť to znáte. Popřemýšlejte proto o tom, jestli se váš automobil nestal skladištěm, a přeberte, co opravdu nepotřebujete. Je to snadné. 

2. Pozor na odpor vzduchu

Střešní boxy a nosiče kol vždy sundávejte, pokud je nepoužíváte. Mimo to na střešní box a jeho plasty zbytečně působí nepříznivé vlivy jako sluneční záření, déšť a jeho životnost se tak může výrazně snížit. Stejný případ je přívěsný vozík, když jej nepoužíváte, odpojte ho. Ten může zvýšit spotřebu auta klidně až o 1 l/100 km, k tomu nutně musíte přičíst i náklad, když jej pořádně naložíte. Počítejte tedy s vyšší spotřebou právě kvůli odporu vzduchu. 

3. Zařaďte včas správný rychlostní stupeň

V tomto případě platí pravidlo, že při rozjíždění byste měli rychle opustit jedničku, a postupně řadit další rychlostní stupně. Spoléhejte se na dobrou a plynulou práci se spojkou, než na zběsilé šlapání plynového pedálu.

Zařaďte včas správný rychlostní stupeň
Zařaďte včas správný rychlostní stupeň

4. Nehoňte otáčky

Nevytáčejte motor do vysokých otáček. Možná vás provokuje mladík ve vedlejším pruhu, ale nechte ho být. Kromě spotřeby totiž vyhrajete i v celkové výdrži vozidla. Příliš vysoké otáčky totiž mohou způsobit i další problémy. Chcete-li dosáhnout maximální úspory paliva, tak jemně sešlapujte plynový pedál.

5. Vyhýbejte se krátkým trasám 

Jestliže je to možné, tak se vyvarujte krátkým cestám, protože každé nastartování studeného motoru a každé zahřátí automaticky zvyšuje spotřebu paliva. Není možné jít do kina pěšky a udělat si tak pohodovou procházku?

6. Nepoužívejte často klimatizaci

Uvádí se, že zapnutá klimatizace může zvýšit spotřebu asi až o 2 l/100 km. Především v prvních 3 minutách, po spuštění, kdy je zapnutá a jede na plný výkon. Doporučuje se mít zapnutou klimatizaci a zároveň zapnutou vnitřní cirkulaci vzduchu. Díky tomu kompresor nemusí tolik ochlazovat teplý vzduch, který nasává zvenku. Pamatujte, že alternátor, který se stará o přísun energie, je poháněn motorem, jenž si tak bere více paliva.  

7. Dávejte si pozor na otevřená okna

Pokud necháte otevřená okénka za jízdy, pravděpodobně se vám zvýší spotřeba. Čím vyšší rychlost, tím také vyšší spotřeba. Je to z důvodu odporu vzduchu a také větru. Pokud jedete rychlostí nižší, například okolo 35 km/h a méně je možné mít stažená okénka, protože odpor nebude tak znatelný. 

8. Jezděte plynule

Plynulou jízdu, ne tedy styl – brzda, plyn, ocení nejen vaši spolujezdci, ale i vaše peněženka. Včasné vyřazení před křižovatkou, setrvační vyjíždění do kopce a plynulé brzdění k tomu dozajista patří.

9. Používejte tempomat

Pokud vaše auto disponuje tempomatem a vaše podmínky to dovolí, zapněte jej. Odborníci uvádí, že změna rychlosti například mezi 75 a 85 km/h může zvýšit spotřebu paliva asi o 20 % každých 18 sekund. 

Vyhýbejte se kolonám
Vyhýbejte se kolonám

10. Vyhněte se vysokým rychlostem

Udává se, že nejúspornější jízda na běžné silnici je kolem 80 km/h, na dálnici pak 110 km/h. Obecně i zde platí pravidlo, že čím vyšší rychlost, tím vyšší odpor i spotřeba paliva.

11. Zkontrolujte si tlak v pneumatikách

Když už budete na čerpací stanici, preventivně si zkontrolujte tlak v pneumatikách. Vyšší i nižší tlak, než jsou výrobcem pneumatik doporučené hodnoty, zvyšuje spotřebu paliva, a zároveň se díky tomu vůz hůře ovládá. Spotřeba paliva je až o 4 %. Správný tlak najdete na pneumatice nebo na informačním štítku na dveřním sloupku.

12. Vypínejte motor

Při delším stání, než jednu minutu se vyplácí vypnout motor. Běžný spalovací motor má spotřebu při chodu na volnoběh 2 litry paliva za hodinu. Stále se ještě divíte, že váš vůz „tak žere?“ Vypnout motor se vyplatí i na některých dlouhých světelných křižovatkách, ale povinnost by to měla být u železničního přejezdu. Tam se často zdržíte i déle než 5 minut.

13. Doplňte kapaliny a vyměňte znečištěné vzduchové filtry

Plná hladina všech olejů a kapalin ve vozidle může znamenat nižší spotřebu až o 4 %. Pravidelně také kontrolujte vzduchové filtry a jejich znečištění. Toto znečištění způsobí to, že motor vozidla musí pracovat silněji, a proto se také zvýší spotřeba paliva.

14. Doplňujte správný olej

Doplňujte a používejte správný motorový olej, který je doporučený výrobcem. Zajistí jak nízké tření v motoru, tak ušetříte i za spotřebované palivo.  

15. Sledujte a předvídejte provoz

Během jízdy sledujte provoz. Udržujte dostatečně velkou vzdálenost mezi vámi a vozidlem před vámi. V tomto případě bude vaše rychlost a jízda plynulá a tím můžete spotřebovat méně paliva. Mimo to je i vaše jízda bezpečnější. Sledujte aktuální informace o dopravních nehodách a dalších dopravních hlášení. Vyhněte se problematickým místům a dalším omezením.

Sledujte dopravní situace a dopravní hlášení
Sledujte dopravní situace a dopravní hlášení

16. Sledujte ceny paliva

Buďte v obraze a mějte přehled o cenách pohonných hmot. Můžete využívat různé slevové akce nebo věrnostní programy čerpacích stanic. Obecně pumpy, které jsou mimo velká města nebo jsou na okraji jsou většinou levnější. 

17. Zkontrolujte si spotřebu paliva na displeji

Kontrolujte na svém displeji, jakou máte spotřebu při svých jízdách. Novější vozidla mají propracovanější a detailnější informace o vaší spotřebě a jízdě. Automaticky se například sleduje, zdali byla vaše jízda ekonomická či nikoliv. Některé chytré systémy vám také umí zanalyzovat spotřebu paliva díky změně rychlosti, řazení u manuální převodovek nebo také celkové jízdní chování jako je zrychlení, brzdění a podobně. 

18. Sledujte, jak často tankujete

Sledujte, jak často tankujete své vozidlo. Je to dvakrát do měsíce nebo každý týden? V závislosti na tom si propočítejte vaši průměrnou spotřebu dle kalkulačky.

19. Zvažte jinou alternativu

Pokud je to možné, můžete se vydat na vaše běžné pochůzky po městě pěšky, na kole, na motorce nebo například na elektrické koloběžce. 

20. LPG se vyplatí

Další z tipů, jak ušetřit je udělat přestavbu vašeho vozidla na LPG. Ne každý je zastáncem tohoto typu pohonu, ale je třeba říci, že v současnosti se na nic levnějšího pravděpodobně jezdit nedá. Cena samotné přestavby se vám vrátí přitom už po 35 000 najetých kilometrech.

 


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články