Pro řidiče
🕓 6 min

Jak rychle vystřízlivět a odbourat alkohol v krvi

Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech. Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu a dokáží pomoct, ale také nejsou úplně spásonosné. Tak jako tak budete na vystřízlivění muset chvíli počkat. Nemáte u sebe alkohol tester? Vyzkoušejte naši orientační alkohol kalkulačku.

Obsah Zobrazit

    Jak funguje lidské tělo po požití alkoholu?

    Úplně nejdříve si povíme, jak funguje lidské tělo. Jakmile člověk požije alkohol, ten se nejprve z ústní dutiny dostanete do žaludku a poté se absorbuje z trávicího traktu do krevního oběhu. Z krevního oběhu alkohol putuje následně do jater, kde začíná proces metabolizace. Hlavním enzymem zde je alkoholdehydrogenáza (ALDH2), která přeměňuje ethanol (alkohol) na acetaldehyd. U mužů je tento enzym přítomen v menším množství v žaludku a játrech, zatímco u žen je pouze v játrech. Játra fungují jako filtr, kde dochází k postupnému odbourávání alkoholu. Při každém průchodu krve játry alkoholdehydrogenáza přeměňuje část molekul ethanolu na molekuly acetaldehydu. Jak krev neustále cirkuluje, enzym ALDH2 postupně přeměňuje malé množství alkoholu, čímž se snižuje jeho hladina v krvi.

    Lze odbourávání alkoholu z těla urychlit?

    Odbourávání alkoholu z těla není rychlý proces. Tělo potřebuje čas na úplné zpracování alkoholu, ačkoliv se můžete cítit lépe, skutečná hladina alkoholu v krvi může zůstat nebezpečně vysoká pro řízení vozidla. Je zkrátka nutné poskytnout tělu dostatek času na kompletní odbourání alkoholu, než se zapojíte do činností vyžadujících plnou pozornost a schopnost reagovat!

    Odbourávání alkoholu v těle probíhá konstantní rychlostí, což znamená, že se nemění v závislosti na vnějších faktorech. Odbourávání alkoholu z těla není otázkou několika minut. Některé doporučované aktivity, jako je svižná procházka nebo zvýšení srdeční činnosti, mohou podpořit krevní oběh, ale nijak výrazně neurychlí samotné odbourávání alkoholu. Není tedy možné očekávat, že například rychlý běh výrazně sníží hladinu alkoholu v krvi. 

    Tento proces odbourávání je řízen enzymy v játrech, které pracují stabilním tempem. Také běžné mýty, jako je pití kávy nebo studená sprcha, nebo jiné „zaručené“ metody, které často kolují mezi lidmi, nemají žádný skutečný vliv na rychlost odbourávání alkoholu. Tyto metody mohou vést k falešnému pocitu střízlivosti, ale neovlivní skutečný obsah alkoholu v krvi.

    Co tedy funguje? Káva ani sýry vás před alkoholem nezachrání

    Například u kávy je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale na instantní záchranu byste jí museli vypít kolem 100 litrů. Což je fyzicky nemožné. Ovšem i menším množství dokáže tělo pobídnout tím správným směrem. Rozhodně to ale s kávou nepřehánějte, jen byste se ještě víc odvodnili.

    Co nejvíc funguje? Menší „prevence“, abyste se tolik neopili. Prokládejte pití jídlem bohatým na tuky. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso. Tuky zapříčiní, že se alkohol dostane do krve mnohem pomaleji.

    Jak co nejrychleji vystřízlivět?

    Jestli už je ale pozdě a vy hledáte záchranu den poté, pojďme se podívat na to, jak co nejrychleji vystřízlivět.

    • Hodně pijte. Tentokrát ale nealko, ideálně minerální vody s vyšším obsahem magnesia. Dobrý je i mátový čaj. Zrychluje metabolismus a snižuje kyselost organismu. Tekutiny a minerály doplníte i pomocí poctivého vývaru.
    • Vymačkejte si šťávu z pomeranče, grepu či citronu nebo si kupte šumivé vitamíny do vody. Vitamín C urychluje odbourávání.
    • Zkuste preparát z lékárny. Zeptejte se na přípravek na kocovinu, lékárnice ráda poradí. Na pultech mají celkem šikovná udělátka, která mění ethanol na kyselinu octovou a přispívají k regeneraci organismu. Takže byste měli zmírnit i další nepříjemné průvodní jevy kocoviny.
    • Najezte se. Jídlo na sebe váže zbytky alkoholu. Na rozbouřený žaludek často pomohou kyselé potraviny (okurky, utopence atd.).
    • Zdřímněte si. I to pomáhá organismu s regenerací.

    Dejte si pozor na to, co pijete!

    Dřívějšímu usednutí za volant napomůže také správný výběr alkoholu. Nejde přitom pouze o sílu alkoholu. Rychle se vstřebávají míchané drinky s minerálkou, šampaňské a lihoviny s aromatickými látkami. Na druhé straně jsou silně oslazené a sladové nápoje. V případě těch cukry vstřebávání zpomalují. Důležitá je dokonce také teplota. Nápoje s teplotou nad 18 stupňů Celsia se vstřebávají rychleji než ty studené.

    Přestupky alkohol za volantem
    Přestupky za alkohol za volantem

    Máte náladu na chvilku matematiky?

    Dobu odbourávání alkoholu můžete vypočítat poměrně lehkým výpočtem. Nejčastěji nás zajímá zbytkové množství alkoholu, když se chystáme řídit, abychom nedostali pokutu a nepřišli o řidičský průkaz. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu a vše vydělte vaší tělesnou hmotností. Získané číslo vynásobte konstantou 0,49 pro ženy a 0,58 pro muže. Obecně je tedy rychlost odbourávání asi 0,15 promile za hodinu. Pro lepší představu a snadnější zjištění si přidáme tabulky.

    Odbourávání alkoholu u muže s hmotností 85 kg

    Odbourávání alkoholu u ženy s hmotností 60 kg

    Jaká je povolená hladina alkoholu v zahraničí?

    V Česku platí jedny z nejpřísnějších pravidel v rámci EU. Jak je to u našich sousedů a dál za hranicemi? Ať už se chystáte na dovolenou nebo třeba na pracovní cestu, zjistěte si vše dopředu. Vše se dozvíte v našem článku Tolerance alkoholu v zahraničí.

    Jaké jsou pokuty za alkohol?

    V České republice se tresty za řízení pod vlivem alkoholu odlišují podle množství alkoholu v krvi řidiče a toho, co je mu prokázáno. Rozsah trestů se výrazně liší podle toho, zda jde o hodnoty do 0,3 promile, do 1 promile nebo více než 1 promile.

    • Překročení hodnoty do 0,3 promile je považováno za přestupek, hodnoty od 0,3 až do 1 promile představují závažnější přestupek, zatímco hodnoty nad 1 promile jsou považovány za závažný trestný čin.

    Pokuty se obecně pohybují v rozmezí od 2 500 do 50 000 Kč, včetně udělení trestných bodů a zákazu řízení motorových vozidel. V nejhorších případech může být uložen i trest odnětí svobody. Konkrétní pokuty za alkohol za volantem najdete v našem přehledném článku Pokuta za alkohol za volantem.

    Picture of Marek Hervíř

    Marek Hervíř

    Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *