Čím ošetřit gumy u dveří, aby vám v zimě nezamrzaly? Přinášíme tipy na osvědčené přípravky z řad autokosmetiky i tipy od řidičů, kterým se osvědčily méně tradiční produkty. A co dělat v případě, že jste přípravu na zimu zanedbali a nemůžete se dostat do auta?
Zima bývá nejen lezavá, ale také pořádně mokrá. A co může být pro auto horší, než vlhko a mráz? Jakmile přijedete s rozehřátým vozem před barák a necháte ho přes noc venku, všechno pěkně zamrzne. A vám se klidně může ráno stát, že se nedostanete dovnitř. Nemusí jít jen o zamrzlé autozámky. Častým problémem je i zamrzlé těsnění.
Co s tím? Spěcháte do práce a určitě nemáte čas ani náladu vymýšlet husarské kousky. Takže se snažíte dovnitř dostat silou. Jenže to je úplně špatně. Jednak můžete zničit samotnou gumu, za druhé to může odnést i klika.
Stejně jako v případě autozámku, i zde je nejlepší prevence. Ano, po bitvě je každý generál. A tak pokud hledáte řešení, jak si se zamrzlou gumou poradit právě teď, nebojte se – v článku jsme nezapomněli ani na vás.
Před zimou ošetřete těsnění vhodným přípravkem
To, že nemáte podceňovat přípravu auta na zimu, jsme probrali v samostatném článku. Ač se to může na podzim zdát jako zbytečná práce, v lednu si za ní poděkujete. Zaměřit byste se měli i na tak nenápadnou věc jako je těsnění.
Nejvíc mu prospějete, když ho před zimou promažete po celé délce vhodným přípravkem. Například glycerinem nebo silikonovým sprejem.
Ale pozor, buďte během aplikace pečliví. Glycerin by neměl přijít do kontaktu se sklem – dost obtížně se z něj dostává. Takže jestli máte bezrámová okna, zkuste něco jiného. Silikon zase ničí lak.
Nanášejte tedy pomocí hadříku tak, že nanesete přípravek na textil a potom s hadrem objedete gumy. Nejprve ale těsnění dobře očistěte a osušte.
Jestli si nevěříte a nechcete si dělat vrásky z toho, že si možná poničíte sklo nebo lak, sáhněte po šetrnější alternativě. Hledejte lubrikant, který:
- nepoškozuje materiály,
- nezamrzá při nízkých teplotách.
Výrobci nabízí i produkty, které nijak neničí materiály auta a zároveň kvalitně těsnění promažou. Jen pozor na to, aby opravdu vydržely teploty pod nulou. Když máte auto celoročně v garáži, tak zas až tak vysoké nároky nemusíte mít. Ale pokud je venku, chtějte co nejvyšší odolnost.
V zásadě neuděláte chybu, když si v obchodě s autokosmetikou otevřete kategorii Péče o gumové těsnění. Najdete tam různé přípravky na pryž a plasty, ze kterých si můžete vybrat.
Výrobci nabízí různé loje (zde pozor na možnost přimrznutí – jaká je výdrž produktu, vydrží mráz?), oleje (i proti zamrzání) a již zmíněný silikon nebo glycerin.
Některé výrobky jsou k dostání s praktickým aplikátorem nebo houbičkou, podobnou, jakou najdete na krémech od bot. Narazíte také na přípravky, které vypadají jako tyčinky na rty. Aplikace je s nimi opravdu jednoduchá.
A co na to řidiči samotní? Na fórech se dočtete, že se dá těsnění mazat například i indulonou, lyžařským voskem, silikonovou vazelínou, WD40, teflonem nebo multifunkčním olejem Konkor.
Jak ošetřit gumy u dveří auta
- Očistěte těsnění auta.
- Vytřete těsnění do sucha. Nebo počkejte, až perfektně oschne.
- Naneste přípravek na těsnění.
Co dělat s namrzlými dveřmi auta, která nejdou otevřít
Jako úplně první doporučujeme vyzkoušet jiné dveře než ty u řidiče. Nepomohlo to? Pokud máte možnost, zkuste zapojit v blízkosti dveří fén a okraje dveří nahřát. To je bohužel asi tak všechno, co vám můžeme poradit. Rozhodně dveře nepolévejte horkou vodou nebo je neopalujte zapalovačem. Akorát si vůz poškodíte. Pamatujte, že vždy můžete zavolat asistenční službu.