HGS čip není přenositelný a je určen pouze pro jedno vozidlo.
Další podrobnější informace najdete na oficiálních stránkách hgsmusteri.ptt.gov.tr .
Jak poznám, že HGS čip funguje?
Při příjezdu k mýtné bráně musíte zpomalit na doporučenou rychlost (30 km/h) a jet pouze v jízdním pruhu označeném „HGS“.
Pokud jedete příliš rychle nebo jedete v jiném jízdním pruhu, skener nemusí fungovat a nebudete mít strhnutý poplatek za mýtné.
Čtečka pro HGS čip je umístěna na levé straně silnice a vypadá jako kamera.
Pokud se rozsvítí zelené světlo, znamená to, že skener rozpoznal nálepku a na displeji se zobrazí částka, která má být odečtena.
Pokud svítí oranžové nebo červené světlo, znamená to, že skener nerozpoznal kartu . Navzdory tomu, že stále můžete jet přes mýtnou bránu, zkontrolujete při první příležitosti, zdali mýtné bylo zaplaceno či nikoliv. Pokud se částka nestrhla, doporučujeme kontaktovat nebo se osobně dostavit na některé z prodejních míst, aby vám byla zkontrolována funkčnost HGS čipu.
OGS palubní jednotka
OGS Automatic Passing System je palubní jednotka , která je obdobná jako u systému HGS čipu.
Palubní jednotku lze koupit v následujících bankách – Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası. Pořizovací cena je 40 TRY.
Při průjezdu odpovídajícím jízdním pruhem se automaticky načtou data ze zařízení, které je instalováno ve voze. Doporučená rychlost pro jízdu v tomto jízdním pruhu je 30 km/h, aby bylo zajištěno správné načtení jednotky.
V budoucnu se plánuje, že systém HGS nahradí tento systém OGS.
Platba platební kartou nebo hotově
Na některých tureckých dálnicích stále existuje možnost platby v hotovosti (EUR, TYR) nebo běžnými platebními kartami (Visa, MasterCard, Maestro a podobně). Je třeba počítat s tím, že těchto míst je stále méně. Například na dálnici O-3 Edirne – Istanbul není možné využít platbu hotově nebo kartou.
Platba mýtného za zahraniční vozidla
Aby se předešlo pokutě, musí být vozidla, která využívají zpoplatněné dálnice, mosty a tunel registrovány v systému OGS nebo HGS . Dále je nutné mít na účtu dostatečný kredit na úhradu mýtného na mýtných stanicích.
Pokud byste přeci jen cestovali po zpoplatněných silnicích nebo mostech bez účtu OGS či HGS nebo bez dostatečného zůstatku na účtu, musíte se do systému zaregistrovat do 15 dnů od data cesty a zaplatit dlužnou částku mýtného .
Pokud zaplatit dlužnou částku nestihnete do 15 dnů od data cesty, pak na webu finančního úřadu ivd.gib.gov.tr je potřeba zaplatit za průjezd vozidla přes menu s názvem Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri (Platby za zahraniční vozidla).
V opačném případě a nezaplacení nebude těmto vozidlům umožněno opustit zemi bez zaplacení mýtného na celním stanovišti. K tomu se pak připočítá také vysoká pokuta .
Mýtné a správní pokuty se doporučuje uhradit na stránkách finančního úřadu ještě před příjezdem na celní kontrolu, abyste nečekali a nevytvářeli fronty u celní brány.
Srovnání cestovního pojištění online
Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.
Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem
V Turecku jsou kromě mýtného za jízdu po dálnicích vybírány také jiné poplatky. Jsou po poplatky za průjezd po mostech a přes jeden zpoplatněný tunel.
Mezi zpoplatněné mosty a tunel patří istanbulské mosty přes Bospor – Bosporský most a most sultána Mehmeda Fatiha, most sultána Selima Hrozného, most Osmana Gaziho, most Canakkale, a Euroasijský tunel.
Mosty přes Bospor – Bosporský most (Boğaz Köprüsü ) a Most sultána Mehmeda Fatiha (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ) spojují evropskou a asijskou část Istanbulu. Oba mosty jsou pro motorová vozidla a vybírá se zde mýtné. Délka obou mostů je okolo 1,5 km. Mýtné přes oba mosty je zpoplatněno pouze ve směru z Evropy do Asie.
Most sultána Selima Hrozného (Yavuz Sultan Selim Köprüsü ) je třetím mostem přes Bospor. Nachází se severně od Istanbulu. Most má 4 jízdní pruhy pro auta v každém směru. Kromě toho jsou zde dvě železniční tratě. Délka mostu je přes 2 km.
Most Osmana Gaziho (Osman Gazi Köprüsü ) je visutý most přes Izmitský záliv ve východní části Marmarského moře. Nachází se asi 50 km jihovýchodně od Istanbulu. Má 3 jízdní pruhy v každém směru a jeho délka je přes 2,6 km.
Most Canakkale (Çanakkale Köprüsü ) je visutý most v provincii Canakkale v severozápadním Turecku. Nachází se jižně od měst Lapseki a Gelibolu. Má 3 jízdní pruhy pro auta v každém směru. Délka mostu je 3,5 km.
Euroasijský tunel (Avrasya Tüneli ) je podvodní silniční tunel v Istanbulu, který překračuje Bospor a spojuje asijskou a evropskou stranu města. Má 2 jízdní pruhy v obou směrech. Rychlostní limit v tunelu je 70 km/h. Délka tunelu je 5,4 km.
Orientační ceny za průjezd mostů a tunelu v Turecku
Most / tunel Motocykly Osobní automobily do 3,5 tuny Bosporský most (Boğaz Köprüsü ) 6 TRY 15 TRY Most sultána Mehmeda Fatiha (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ) 6 TRY 15 TRY Most sultána Selima Hrozného (Yavuz Sultan Selim Köprüsü ) 25 TRY 35 TRY Most Osmana Gaziho (Osman Gazi Köprüsü ) 290 TRY 465 TRY Most Canakkale (Çanakkale Köprüsü ) 75 TRY 295 TRY Euroasijský tunel (Avrasya Tüneli ) 31,20 TRY 80 TRY
Platba probíhá stejně jako na dálnicích, pomocí HGS nálepky, OGS palubní jednotky nebo hotově či platební kartou .
Doporučujeme si pořídit HGS čip, který je funkční na všech dálnicích a také jiných zpoplatněných úsecích.
Pokuta za jízdu na tureckých dálnicích
V Turecku je možné pokuty uhradit na místě v hotovosti přímo policii , která vám vystaví poté účtenku. V tomto případě je pak řidiči s pokutou poskytnuta sleva až 25 % z výše uvedené pokuty.
Pokud řidič odmítne pokutu zaplatit na místě, je mu vystaveno potvrzení a to je nutné uhradit do 30 dnů po jejím obdržení. Zdali nebude pokuta uhrazena do 30 dnů, pak je z pokuty účtována 5 % provize měsíčně navíc.
Pokuty za překročení rychlosti jsou v Turecku následující. Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuty od 951 až do 4 064 TRY , vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena.
V Turecku je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile . U řidičů vozidel s přívěsem je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,0 promile. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude pokuta v případě prvního zadržení činit 4 064 TRY . V případě druhého zadržení se výše pokuty zvýší na 5 096 TRY . Pokuta za řízení pod vlivem drog či jiných návykových látek je velmi vysoká, a to 20 977 TRY . V případě odmítnutí testu na intoxikaci hrozí pokuta ve výši 8 551 TRY . A jestliže hladina alkoholu v krvi přesáhne 1,0 promile, pak se případ dostane k soudu, kde hrozí vysoká pokuta a odebrání řidičského oprávnění a hrozí vězení .
V Turecku jsou silnice ve špatném stavu, někdy i neosvětlené, klikaté, pohybují se po nich volně stáda koz i jiná zvířata, a proto řízení vyžaduje maximální předvídavost. Jízda po setmění je velmi riskantní a jízdu v noci důrazně nedoporučujeme.
Aby se předešlo pokutě, musí být vozidla využívající zpoplatněné turecké dálnice registrována v systému OGS nebo HGS a mít na účtech dostatečný kredit na úhradu mýtného. Pokud nebude mýtné zaplaceno, je nutné jej dodatečně zaplatit, pokud se tak nestane, vozidlům nebude umožněno opustit zemi bez zaplacení. V opačném případě bude vymáhání probíhat v konkrétní zemi řidiče.
Rychlostní limity na tureckých silnicích a dálnicích
V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro autobusy nebo automobily s přívěsem.
Rychlostní limity Obec Mimo obec Rychlostní silnice Dálnice Motocykly 50 km/h 80 km/h 110 km/h 100 km/h Osobní vozidla do 3,5 tuny 50 km/h 90 km/h 110 km/h 120 km/h Automobil + přívěs do 3,5 tuny 40 km/h 70 km/h 80 km/h 90 km/h Nákladní automobily nad 3,5 tuny 50 km/h 80 km/h 80 km/h 90 km/h
Motocykly mohou jet po dálnici 100 km/h, osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet až 120 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici pouze 90 km/h.
Pokuty za překročení rychlosti jsou v Turecku následující. Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuty od 951 až do 4 064 TRY , vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena.
Dopravní policie často využívá dvě auta umístěná ve vzdálenosti 300 až 500 metrů od sebe. V prvním vozidle je nainstalován radar, který měří rychlost, a data se přes vysílačku přenášejí do druhého vozu, který zastaví řidiče a následně uděluje pokuty.
Dálniční síť v Turecku – přehled úseků
Dálnice v Turecku se nachází prozatím jen v západní a jižní části země. Aktuálně se dálniční síť intenzivně rozšiřuje a je naplánováno mnoho kilometrů dálnic. Dálnice jsou označovány písmenem O.
Turecko má velmi náročné standardy pro klasifikaci dálnic, a to každý směr dálnice musí mít minimálně 3 pruhy, rizikové úseky, jako jsou mosty, tunely a výjezdy, musí být dostatečně osvětleny.
V Turecku, konkrétně město Istanbul provozuje v rámci Městské hromadné dopravy tzv. Metrobusy . Ty projíždí cestami ve středových dělících pásech mezi jednotlivými dálnicemi. Mají za úkol zastavovat na určených zastávkách a denně přepraví okolo 800 000 cestujících.
Dálnice Úseky v provozu Délka O.1 Istanbul 25 km O.2 Istanbul 37 km O.3 Istanbul – Edirne – Bulharsko (Dálnice A4) 229 km O.4 Ankara – Istanbul 407 km O.5 Istanbul – Bursa – Izmir 80 km O.20 Ankarský okruh 110 km O.21 Ankara – Niğde 162 km O.22 Bursa – Eskişehir 34 km O.30 Izmirská spojka 60 km O.31 Izmir – Aydın 97 km O.32 Izmir 79 km O.50 Adana 23 km O.51 Adana – Marsin 88 km O.52 Adana – Osmaniye – Şanlıurfa 365 km O.53 Dörtyol (O-52) – İskenderun 150 km O.54 obchvat města Gaziantep 32 km
By Timkili [CC BY-SA 4.0 ], via Wikimedia Commons
Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)
Bohužel nejsou známy žádné možné úlevy z dálničních poplatků na tureckých dálnicích.
V současné době pravděpodobně nemá Turecko žádnou úlevu z dálničních poplatků pro elektromobily a další vozidla. Je nutné zaplatit mýtné při průjezdu dálnicemi a dalšími zpoplatněnými úseky.
Zákaz jízdy kamionů
V Turecku neexistuje žádný zákaz jízdy kamionů. To znamená, že kamiony mohou jezdit kdykoliv.
Nejčastější otázky a odpovědi
Jsou v Turecku dálniční známky nebo se vybírá mýtné? V Turecku jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím elektronického mýtného, který snímá průjezd mýtnými branami. Platba probíhá nejčastěji HGS čipem nebo OGS palubní jednotkou, kterou je nutné mít ve svém vozidle. Mýtné platí pro všechny řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Dálniční poplatky za mýtné se pohybují od 4 až 8 TYR na 100 km.
Jak lze platit mýtné na dálnici v Turecku? Mýtné v Turecku se platí nejčastěji prostřednictvím elektronického systému, který automaticky snímá průjezd mýtnými branami. Pro zaplacení mýtného a úspěšný průjezd mýtnou branou je třeba mít ve vozidle HGS čip nebo OGS palubní jednotku. Na některých dálnicích stále existuje možnost platby v hotovosti (EUR, TRY) nebo běžnými platebními kartami (Visa, MasterCard, Maestro a podobně), avšak je nutné počítat s tím, že těchto míst je stále méně. A proto doporučujeme mít platný HGS čip ve vozidle při průjezdu tureckými dálnicemi.
Jsou v Turecku ještě jiné úseky, které jsou zpoplatněné? V Turecku jsou kromě mýtného za jízdu po dálnicích vybírány poplatky za průjezd po mostech a přejezd přes jeden tunel. Mezi zpoplatněné mosty a tunel patří Bosporský most a most sultána Mehmeda Fatiha, most sultána Selima Hrozného, most Osmana Gaziho, most Canakkale a Euroasijský tunel.
Zdroj: enyakinptt.ptt.gov.tr , hgsmusteri.ptt.gov.tr , ivd.gib.gov.tr