Přepis auta po zemřelém: Jak správně postupovat a na co nezapomenout?

Smrt blízkého člověka přináší nejen emocionální zátěž, ale také řadu administrativních a právních povinností, které je potřeba co nejrychleji a správně vyřešit. Jedním z těchto úkolů je i přepis vozidla, které jste zdědili po zesnulém příbuzném. V tomto článku vám přinášíme přehledný návod, jak správně postupovat při dědickém řízení a při přepisu auta, jak řešit povinné ručení a na co si dát pozor, aby se předešlo případným problémům.

Zobrazit

    Mohu jezdit autem po zemřelém? 

    Pokud jste zdědili automobil po zesnulém příbuzném, možná vás zajímá, zda s ním můžete ihned vyjet na silnici. Odpověď zní ano, ale pouze za určitých podmínek. Pokud má vozidlo platné povinné ručení a technickou kontrolu (STK), můžete s ním jezdit i během dědického řízení. Dokud však není dědictví ukončeno, nesmíte auto prodat ani přepsat na své jméno.

    Přepis auta je možný až po ukončení dědického řízení, kdy vám notář vydá usnesení o dědictví. Než budete moci s autem volně nakládat, je nutné splnit několik administrativních kroků, včetně jeho registrace na vaše jméno

    Dědické řízení a podmínky pro užívání vozidla

    Podle § 460 občanského zákoníku přechází dědictví na dědice okamžikem úmrtí, avšak právo nakládat s majetkem vzniká až po potvrzení dědického řízení soudem. Do té doby je nutné, aby všichni dědicové rozhodovali o této skutečnosti společně. 

    Zděděné vozidlo zůstává až do ukončení dědického řízení součástí pozůstalosti, což znamená, že s ním nelze volně nakládat. Pokud je dědiců více, musí se dohodnout na jeho používání. Jakmile se dědicové dohodnou a souhlasí, je možné s autem jezdit, ale dědic, který auto používá, musí nadále hradit povinné ručení.

    Pozor na pojistné události. Pokud dojde k dopravní nehodě, pojišťovna zpravidla vyplatí případné pojistné plnění až po ukončení dědického řízení.

    Co dělat, když se dědicové nedohodnou?

    Pokud v procesu dědického řízení mezi dědici panuje neshoda ohledně užívání vozidla a nebo není dosaženo dohody o platbě povinného ručení za vozidlo, je nejlepším řešením auto v dědickém řízení nevyužívat. Doporučuje se bezpečné odstavení vozidla na soukromém pozemku a dočasné vyřazení z provozu uložením registračních značek do depozitu. Tím se předejde případným právním a pojistným komplikacím.

    Pro odhlášení vozidla a uložení registračních značek do depozitu je potřeba předložit úmrtní list, velký a malý technický průkaz a samotné registrační značky vozidla. Některé úřady mohou požadovat potvrzení od notáře, že vozidlo může být dočasně vyřazeno z provozu. 

    Dále je důležité informovat pojišťovnu o změně a zrušit povinné ručení po zemřelém. Poté je třeba vyčkat na ukončení dědického řízení, než bude možné s vozidlem libovolně nakládat

    Co dělat, když nechci auto využívat?

    Pokud jste zdědili automobil po zesnulém příbuzném, prvním krokem je počkat na ukončení dědického řízení, které určí nového vlastníka vozidla. Jakmile je dědické řízení uzavřeno, jako nový vlastník se budete muset rozhodnout, zda si auto chcete ponechat, nebo zda se ho chcete zbavit, zejména pokud není v dobrém technickém stavu.

    Pokud se rozhodnete auto prodat, je nutné nejprve přepsat vozidlo na své jméno, protože zákon umožňuje, aby v technickém průkazu figuroval pouze jeden vlastník. Jakmile je přepis dokončen, může pokračovat obvyklý prodej auta.

    Pokud o auto nemáte zájem, můžete vozidlo nechat ekologicky zlikvidovat a následně vyřadit z registru silničních vozidel. V tomto případě nezapomeňte informovat pojišťovnu a zrušit povinné ručení po zemřelém, abyste předešli dalším nákladům.

    Postup přepisu vozidla po zemřelém

    Po ukončení dědického řízení, které určí nového vlastníka vozidla, je třeba auto přepsat na jméno dědice do 10 pracovních dnů od právní moci dědického usnesení. Přepis lze provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Přepis můžete vyřídit osobně nebo zmocnit jinou osobu, která má od vás platnou plnou moc k provedení této změny.

    Při přepisu vozidla na dědice se neplatí žádné správní poplatky, protože dědictví není považováno za klasický převod vlastnictví, ale za zákonný nárok. Po ukončení dědického řízení stačí s potřebnými dokumenty navštívit registr vozidel a provést přepis bez finančních nákladů.

    Co k přepisu budete potřebovat?

    K přepisu vozidla po zemřelém budete potřebovat následující dokumenty:

    Pokud o přepis žádá někdo jiný než nový vlastník, je potřeba úředně ověřená plná moc od dědice k přepisu vozidla. Po vyřízení přepisu, který obvykle trvá 1 až 2 dny, se poté dědic stává oficiálním vlastníkem vozidla a přebírá odpovědnost za jeho pojištění.

    mohu jezdit autem po zemřelém

    Povinné ručení a auto po zemřelém

    Povinné ručení vozidla je vázáno na vozidlo, nikoliv na vlastníka. To znamená, že i po smrti majitele vozidla zůstává pojištění v platnosti. Povinné ručení musí být uzavřeno na každé registrované vozidlo, které má SPZ, bez ohledu na to, zda je auto v provozu nebo ne. Pokud vlastník zemře, přechází povinnost platit pojištění automaticky na dědice.

    Ekologická daň a dědictví vozidla

    U některých starších vozidel může vzniknout povinnost platit ekologickou daň. Dědic, který vozidlo získá v rámci dědického řízení, je však od této platby osvobozen. To znamená, že i když vozidlo nesplňuje moderní ekologické normy nebo je starší, dědic není povinen tuto daň uhradit, pokud auto získal v dědickém řízení.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *