Domů » Cestování » Chorvatsko » Povinná výbava vozu v Chorvatsku

Povinná výbava vozu v Chorvatsku

Před cestou do Chorvatska si nezapomeňte zkontrolovat povinnou výbavu! Kromě reflexní vesty, lékárničky a výstražného trojúhelníku se může hodit i něco navíc – například startovací kabely nebo zásoba pitné vody. Chybějící povinné vybavení vás může stát nepříjemnou pokutu, proto se před odjezdem ujistěte, že máte vše potřebné. Víte, co přesně musí vaše auto v Chorvatsku obsahovat?

Zobrazit

    Povinná výbava vozidla v Chorvatsku

    Povinná výbava vozidla se v Chorvatsku řídí nejen národními předpisy, ale také Vídeňskou úmluvou o silničním provozu, která specifikuje minimální požadavky pro všechny signatářské státy. To znamená, že pokud cestujete s vozidlem registrovaným v ČR, měla by vám stačit povinná výbava, která je platná u nás.

    I když povinná výbava podle této úmluvy postačí, vždy se vyplatí zjistit, co je v Chorvatsku považováno za nezbytné a povinné, a přizpůsobit povinnou výbavu tamním dopravním předpisům.

    Povinná výbava osobního vozidla v Chorvatsku

    V Chorvatsku musí každé registrované motorové osobní vozidlo splňovat následující požadavky na povinnou výbavu:

    • Výstražný trojúhelník: Každé motorové vozidlo (kromě motocyklů) musí být vybaveno trojúhelníkem. Pokud táhnete přívěs, potřebujete dokonce dva. Trojúhelník slouží k označení nehody nebo poruchy na silnici. Musí být umístěn minimálně 50 metrů v obci a až 100 metrů na dálnici od vozidla.
    • Reflexní vesta: Reflexní vesta je povinná pro řidiče, ale také ostatní účastníky vozidla při vystupování z vozidla zastaveného na vozovce nebo krajnici, v noci nebo za snížené viditelnosti.
    • Autolékárnička: Každé motorové vozidlo musí mít ve své výbavě lékárničku. Musí být v originálním obalu, nepoškozená a snadno dostupná.
    • Náhradní pneumatika nebo opravná sada: Povinná výbava pro případ defektu.
    • Sada náhradních žárovek: Pokud vaše vozidlo nemá LED nebo xenonová světla, musíte mít sadu náhradních žárovek pro běžné halogenové světlomety. Platí i pro motocykly.
    • Tažné lano: Povinné pro všechna osobní vozidla.
    • Dětská autosedačka: Děti do výšky 150 cm nebo do 5 let musí být přepravovány v autosedačce nebo na dětském podsedáku. Děti do 2 let mohou cestovat na předním sedadle proti směru jízdy (tzv. vajíčko), ale airbag spolujezdce musí být deaktivovaný. Děti od 3 do 5 let musí být v dětské autosedačce na zadním sedadle. Děti od 5 do 12 let platí povinnost autosedačky nebo podsedáku a přepravy pouze na zadních sedadlech. Děti mladší 12 let nesmí cestovat na předním sedadle!

    Řidič je povinen mít u sebe platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla.

    Pokuty za chybějící povinnou výbavu v Chorvatsku

    Chorvatští policisté často kontrolují povinnou výbavu, proto si před odjezdem vše pečlivě zkontrolujte ať předejdete pokutám. Pokuty za chybějící povinnou výbavu se pohybují kolem 50 až 100 EUR za každou položku.

    Zimní výbava vozidla v Chorvatsku

    Zimní pneumatiky

    V Chorvatsku je povinnost používat zimní pneumatiky v období od 15. listopadu do 15. dubna, pokud se počasí vyžaduje. To znamená, že pokud jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem, nebo pokud je předpověď pro daný den velmi nepříznivá (například mráz nebo sníh), musíte mít zimní pneumatiky. Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm.

    V Chorvatsku platí od roku 2024 pravidla, která se týkají označení pneumatik pro zimní podmínky. Pneumatiky s označením M+S (Mud and Snow) již nejsou považovány za platné pro zimní podmínky. Místo nich jsou uznávány pouze pneumatiky označené symbolem sněhové vločky (Alpine symbol / 3PMSF), což znamená, že jsou tyto pneumatiky certifikovány pro zimní podmínky.

    Pokud nebudete mít zimní pneumatiky v období, kdy je to vyžadováno, hrozí vám pokuta od 40 až 130 EUR. Pokuta se může podstatně zvyšovat v závislosti na okolnostech, například pokud máte s vozidlem dopravní nehodu a nemáte zimní pneumatiky v období, kdy jsou povinné.

    Sněhové řetězy

    V zimním období, tedy od listopadu do dubna je v Chorvatsku povinností mít v autě sněhové řetězy. Řetězy je možné nasadit, v případě, že je na silnici více než 5 cm sněhu nebo pokud je přítomná souvislá vrstva ledu. Mimo tyto podmínky je použití sněhových řetězů zakázáno, protože by mohly poškodit vozovku. Pokud je použijete v nevhodných podmínkách, hrozí vám pokuta až 150 EUR.

    V Chorvatsku existuje dopravní značka, která označuje povinnost použití sněhových řetězů. Tato značka je umístěna na silnicích, kde je povinnost nasadit sněhové řetězy, zejména v horských oblastech, kde se zimní podmínky vyskytují častěji.

    Povinnost nasadit sněhové řetězy platí i pro vozidla s pohonem všech čtyř kol (4×4), pokud není uvedena výjimka. I když vozidla 4×4 zvládají zimní podmínky bez řetězů, musí je nasadit, pokud to situace na silnici vyžaduje.

    V Chorvatsku není pevně stanovená maximální povolená rychlost pro jízdu se sněhovými řetězy, ale řidičům se doporučuje nepřekračovat 50 km/h. Důležité je přizpůsobit rychlost aktuálním podmínkám na silnici, jezdit opatrně a bezpečně, aby nedošlo ke ztrátě kontroly nad vozidlem.

    Pneumatiky s hroty

    V Chorvatsku je použití pneumatik s hroty zakázáno.

    Doporučená výbava vozidel v Chorvatsku

    Ačkoli v Chorvatsku není povinné mít všechny doporučené položky výbavy, mohou se v neočekávaných situacích ukázat jako velmi užitečné. Co mít v autě, závisí na vašich potřebách a způsobu jízdy, například na tom, jak často cestujete, nebo jaké trasy pravidelně jezdíte.

    • Svítilna: Baterka je také praktická pro opravy nebo prozkoumání vozidla v horších světelných podmínkách.
    • Startovací kabely: Užitečné pro případ vybití autobaterie, kdy mohou pomoci rychle nastartovat vozidlo. Vhodnou alternativou jsou také startovací powerbanky.
    • Motorový olej do zásoby: Mít po ruce trochu oleje se může hodit pro základní údržbu a prevenci problémů s motorem.
    • Nářadí pro základní údržbu: Malý set nářadí pro opravy nebo drobné úpravy na cestách.
    • Zásoba pitné vody: V případě dlouhých cest nebo nečekaných zdržení je dobré mít po ruce pitnou vodu. Stejně tak se vyplatí přibalit i něco malého k snědku, například energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.
    • Deka: Užitečná pro zahřátí, pokud se zdržíte v chladném počasí nebo při delším čekání, např. v kolonách.
    • Nabíječka do zapalovače: Praktická pro dobíjení telefonu během jízdy, zejména na delších cestách.

    Pravidla pro svícení a používání mlhovek v Chorvatsku

    V Chorvatsku platí povinnost denního svícení pro různé typy vozidel v závislosti na ročním období:

    • Motocykly a mopedy musí mít zapnutá světla po celý rok, bez ohledu na roční období.
    • Dvoustopá vozidla (osobní auta, dodávky apod.) mají povinnost mít zapnutá světla během zimního období, které trvá od 1. listopadu do 31. března.
    • V letním období není povinné svícení, ale světla musí být zapnuta vždy, když je zhoršená viditelnost nebo při jízdě tunelem.

    V případě porušení je nutné počítat s pokutou až 30 EUR.

    V Chorvatsku je používání mlhových světel povinné za snížené viditelnosti, například při mlze, dešti, sněžení nebo při jízdě v tunelu. Pokud je viditelnost omezená, řidiči musí používat přední mlhová světla, případně i zadní mlhovky, pokud to situace vyžaduje. Pokud nejsou potřeba, jejich používání je zakázáno, protože mohou být rušivé pro ostatní řidiče, v tomto případě hrozí až 40 EUR.

    Jízda s bezpečnostními pásy

    V Chorvatsku je používání bezpečnostních pásů povinné pro všechny cestující, jak na předních, tak na zadních sedadlech vozidla. Nepoužití pásů může vést k pokutě až 130 EUR.

    Pro děti platí stejná pravidla. Pokud dítě nedosáhlo výšky 150 cm, musí být přepravováno v odpovídajícím zádržném systému, například v autosedačce. Porušení této povinnosti může znamenat vysokou pokutu až 130 EUR.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *