Během letních měsíců, kdy se mnoho lidí vydává na dovolenou do zahraničí, jsou zahraniční policisté často velmi aktivní při kontrole povinné výbavy vozidel. I když by podle Vídeňské úmluvy měla stačit povinná výbava vozidla dle předpisů země registrace vozidla, může vám i tak hrozit pokuta, protože v některých případech a zemích policie tato pravidla nerespektuje.
Vídeňská úmluva o silničním provozu, podepsaná v roce 1968, je mezinárodní dohodou, která stanovuje společná pravidla pro silniční provoz v řadě zemí. Jedním z důležitých aspektů této úmluvy je povinná výbava vozidel a také sjednocené dopravní předpisy a pravidla, které mají za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu a ochranu řidičů, cestujících a ostatních účastníků silničního provozu.
Povinnou výbavu vozidla v České republice určuje zákon České republiky prostřednictvím vyhlášky č. 341/2002 Sb. a také 100/2003 Sb.
Vídeňská úmluva: Jednotná pravidla silničního provozu
Ještě před přijetím Vídeňské úmluvy o silničním provozu v roce 1968 byla situace v mezinárodním provozu složitá. Každá země měla svá vlastní pravidla silničního provozu, což vytvářelo zmatek a komplikace pro řidiče, kteří překračovali hranice. Různorodost pravidel znamenalo to, že řidič, který chtěl překročit hranici do jiné země, musel pečlivě porozumět místním pravidlům silničního provozu a dopravnímu značení. To mělo za následek zvýšené riziko dopravních nehod a obtíže při cestování mezi různými zeměmi.
Vstupem Vídeňské úmluvy se situace změnila. Tato úmluva vytvořila jednotná pravidla pro silniční provoz, která platí v zemích, které ji ratifikovaly. To znamenalo, že řidiči již nemuseli zjišťovat a učit se různým pravidlům v každé zemi, ale mohli spoléhat na jednotné standardy.