Domů » Pro řidiče » Alkohol na kole. Seberou vám řidičák?

Alkohol na kole. Seberou vám řidičák?

0

Alkohol a kolo? Špatná kombinace! V České republice platí nulová tolerance alkoholu nejen pro řidiče, ale i pro cyklisty. Přesto běžně narazíte na podnapilé „sportovce“ na kole. Sankce za tento prohřešek jsou velmi vysoké a nehody na kole mohou mít fatální následky. Čeká vás za alkohol na kole zabavení řidičského průkazu? A vyplatí se dechovou zkoušku odmítnout?

Alkohol na kole. Seberou vám řidičák?

Nulová tolerance pro všechny

V České republice platí nulová tolerance alkoholu nejen pro řidiče, ale i pro cyklisty. Z průzkumů nicméně vyplývá, že právě cyklisté na to mnoho nedbají. Když už dojde k nějakému vážnějšímu incidentu, často se přijde na to, že řídili pod vlivem.

Na serveru Policie.cz se dočtete, že:

Člověk, který sedne na kolo, se automaticky stává účastníkem silničního provozu. A jako takový musí dodržovat příslušné předpisy stejně jako řidiči motorových vozidel. Jedním z nejdůležitějších pravidel při jízdě na kole je zákaz pití alkoholu.

Následují příklady nehod podnapilých cyklistů. Ve zkratce řečeno – pití se nevyplácí, za volantem, ani za řídítky.

Jaký hrozí postih za alkohol na kole

Řidič motorového vozidla, který požil a řídí, může v České republice v krajních případech i přijít o řidičský průkaz. U cyklisty je to trochu jinak. Když během dechové zkoušky nadýchá, policisté mu nepřidělí trestné body a nemohou mu ani vzít řidičský průkaz.

Jestli jste někdy někde slyšeli, že se za alkohol na kole zabavuje řidičský průkaz, tak to není pravda. Jedná se jen o mýtus, který se sem tam dostane do oběhu. Ani tak byste ale tento přestupek neměli brát na lehkou váhu. Může vás totiž stát dost peněz. Pokuty za alkohol na kole patří mezi ty vysoké.

Když vás chytí strážník, jak se vracíte na kole z hospody a nadýcháte přes 1 promile, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Pokud jste ale byli na výletě a jen se osvěžili pár studenými pivy, sankce je o něco nižší. Do 1 promile se tento prohřešek pokutuje do 25 000 Kč. Ani to ale není zrovna málo.

Dokonce hrozí i vězení. V případě, že jste pod vlivem za řídítky způsobili vážné zranění nebo úmrtí, můžete jít až na 3 roky za mříže.

Proč alkohol na kole vadí?

Venku už je krásně, tak proč si na cyklovýletě nedat pár piv nebo panáků? Existuje hned několik důvodů, proč ne.

Jednak díky alkoholu roste sebevědomí a snadno přeceníte svoje schopnosti. Cyklista má najednou větší odvahu riskovat a pouštět se do věcí, které by si jinak dvakrát rozmyslel. Ať už se jedná o příliš rychlou jízdu, nebezpečné úseky nebo kličkování mezi auty.

Problém je ale hlavně v tom, že alkohol zároveň otupuje smysly a zpomaluje reakce. Co by vám jindy prošlo se může stát osudným. Podle odborníků potřebuje střízlivý řidič na reakci nečekané události dvě vteřiny. U opilého řidiče se tato doba prodlužuje. Než se vzpamatujete, je pozdě.

Pamatujte, že nehody na kole jsou pro vás mnohem nebezpečnější než karamboly v autě. Nemáte totiž kolem sebe žádnou ochranu, tak jako řidič za volantem. A případný náraz absorbuje rovnou vaše tělo, nikoliv karoserie vozu.  

Chcete se vyhnout potížím? Přibalte alkohol tester

Jestli se rádi na kole sem tam posilníte, doporučujeme přibalit alkohol tester. Je malý a vejde se vám i do ledvinky nebo malého batůžku. Jak vybrat ten správný poradíme v článku Jak vybrat alkohol tester.

Kdy můžete po alkoholu řídit? To je různé. Záleží nejen na požitém množství, ale i váze, pohlaví a dalších faktorech. Připravili jsme Alkohol kalkulačku, do které jsme všechny tyto proměnné zahrnuli. Spočítejte si online, kdy můžete bezpečně usednout za řídítka (nebo za volant).

A jestli jste to včera s pitím trochu přehnali a potřebujete na kole dojet z bodu A do bodu B, vyzkoušejte osvědčené postupy, jak vystřízlivět.

Nejčastější dotazy

Jaký postih hrozí za jízdu na kole pod vlivem alkoholu?

Při jízdě na kole pod vlivem alkoholu hrozí vysoké pokuty. Pokud cyklista nadýchá více než 1 promile alkoholu, může být potrestán pokutou až 50 000 Kč. V případě, že alkohol v krvi cyklisty nepřesahuje 1 promile, uděluje se pokuta do výše 25 000 Kč.  

Proč je nebezpečné řídit kolo pod vlivem alkoholu?

Řízení kola pod vlivem alkoholu je nebezpečné z několika důvodů. Alkohol snižuje schopnost řídit kolo, zpomaluje reakce a zhoršuje motoriku. Zároveň přidává na odvaze, což rozhodně není dobrá kombinace. Při nehodě na kole nemáte takovou ochranu jako řidič motorového vozidla. Následky proto bývají vážné, ne-li fatální.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články