Domů » Pro řidiče » Dechová zkouška – vše, co jste potřebovali vědět

Dechová zkouška – vše, co jste potřebovali vědět

0

Policista vás vyzval k dechové zkoušce. Jste automaticky v průšvihu? Musíte se podrobit? A existují situace, kdy je zkouška neplatná? Na vše jsme se podívali v následujícím článku.

Dechová zkouška – vše, co jste potřebovali vědět

Při namátkové policejní kontrole může dojít k dechové zkoušce. Kromě policie k ní vyzývá vojenská policie, obecní strážník a v běžném denním provozu také zaměstnavatel nebo lékař.

Ve všech případech byste se měli podrobit (i krevní zkoušce), jinak se jedná o přestupek, případně hrubé porušení pracovního řádu. A za to všechno jsou tvrdé postihy.

To, že vám policista dává dýchnout, ještě neznamená, že má skutečně podezření na opilost. Nebo že jste jeli nějak vyloženě špatně. Nejčastěji se provádí právě dechová zkouška, ale můžete se setkat i s odběrem slin nebo potu (test na drogy). Poslední variantou je krevní zkouška, na tu se chodí do určeného zdravotnického zařízení.

Jak správně dýchnout

Osoba určená vám předloží zařízení s trubičkou, do kterého budete „foukat“. Vydechujte poctivě, zhluboka z plic. Celá dechová zkouška stojí na tom, že se vypařující alkohol z krve dostává do plic během procesu dýchání, a tedy ho i v nějaké míře vydechujete. To, kolik alkoholu se vypaří do dechu, závisí na jeho množství krvi. Jedná se o přesně stanovenou hodnotu podle tzv. Henryho zákona.

Provádí se dva typy měření:

  • Orientační – měření provedeno jakýmkoliv elektronickým detekčním přístrojem. Jakmile se zjistí přítomnost alkoholu, přistoupí se na odborné měření. Výsledky orientační dechové zkoušky nelze použít jako důkaz ve správním nebo trestním řízení.
  • Odborné – za použití přístroje Dräger. Přistupuje se k němu, když bylo orientační měření pozitivní. Jedná se vlastně o opakované provedení dechové zkoušky certifikovaným a kalibrovaným zařízením, výsledek se dá použít ve správním nebo trestním řízení.

Jestli jste nadýchali, čekají vás problémy. Pokuta za řízení pod vlivem alkoholu je často to nejmenší.

alkohol za volantem v zahraničí

Dá se zařízení oklamat?

Jak oklamat alkoholtester? V teoretické rovině by to nejspíš šlo pomocí zrychleného dýchání. Ale dostat se dobrovolně do hyperventilace není moc dobrý nápad. Mohlo by se vám udělat špatně a policista by si taky mohl myslet, že jste se zbláznili. Navíc, rychlejším dýcháním se zrychluje tep a krevní oběh, takže se odpařuje větší množství plynů. Ve finále by proto zkouška mohla dopadnout ještě hůř.

Policejní přístroje jsou opravdu přesné a těžko je nějakými fígly s dýcháním oklamete. Jelikož je nulová tolerance, i s nízkou hladinou alkoholu v dechu máte problém a nejspíš poputujete na krevní test nebo budete podrobeni odbornému měření (po provedení odborného měření není nutné lékařské vyšetření a odběr krve).

Nulová odchylka není zcela nulová

Existuje určitá výjimka – hladina alkoholu v krvi řidiče vozidla do 0,2 promile. V odkázaném textu se dozvíte, že pokud opakovaně nadýcháte do 0,24 promile a nepřiznáte se k požití alkoholu, bude proveden úřední záznam. A tím to končí. Takový postup policie vychází z toho, že existuje nějaká fyziologická (= normální) hladina alkoholu v krvi a ani krevní test by neprokázal, že jste skutečně pili.

Zároveň existuje odchylka přístroje Dräger, který Policie ČR a městská/obecní policie používá. Výrobce ji stanovil na 0,04 promile. Takže i s touto hodnotou můžete při měření nějakým způsobem počítat.

Kdy je měření neplatné

Pokud budete dýchací zkoušku mařit, případně se stane nějaká jiná okolnost, která měření znehodnotí, policista vás nejspíš odešle na odběr biologického materiálu do zdravotnického zařízení.

O „neplatném“ měření se můžeme bavit v situaci, kdy se hodnoty pohybují v mezích odchylek přístoje Dräger nebo když vám naměří 0,24 promile včetně, což se rovněž považuje za negativní výsledek dechové zkoušky. Pokud tedy není jinak zjištěno, že jste skutečně konzumovali.

Odmítnutí dechové zkoušky

Dechová zkouška je povinná. Pokud se nepodrobíte, jedná se o přestupek. Tento přestupek se neřeší na místě, ale postupuje do správného řízení. Následky jsou:

  • pokuta 25 až 50 tisíc Kč,
  • zákaz řízení až na 2 roky,
  • 7 trestných bodů.

Když si to spočítáte, v některých případech vás odmítnutí dechové zkoušky může vyjít dráž, než kdybyste se podrobili. Potom je tu druhý extrém – když hladina přesáhne 1 promile, už se jedná o trestný čin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články