Pro řidiče
🕓 5 min

Bezpečná jízda na motorce pro začátečníky i profíky

Jak vypadá bezpečná jízda na motorce? Poznejte zásady, se kterými získáte větší jistotu a které dopomohou k jízdě bez nehod. Opakování je matkou moudrosti, a tak následující rady vřele doporučujeme i ostříleným motorkářům.

Obsah: Bezpečná jízda na motorce pro začátečníky i profíky Zobrazit

    Základy, bez kterých to nejde

    Na webu BESIP se píše, že máte poznávat, přemýšlet a předvídat. Což jsou vlastně takové elementární zásady bezpečné jízdy a daly by se aplikovat třeba i na defenzivní jízdu v autě. Samozřejmě toho je mnohem víc, co pro sebe a své okolí můžete udělat.

    Vhodné oblečení, doplňky a přilba

    Bezpečnostní předpisy jsou alfou a omegou, kterou si osvojíte v autoškole. Je to takový základ společně s tím, že máte správné řidičské oprávnění. Bez něj na motorku nesedejte.

    Další důležitý prvek bezpečnosti na motorce je oblečení. Základem jsou kalhoty, bunda, rukavice, boty. U motorkáře je důležité, aby ho chránilo v případě pádu, tedy aby bylo odolné proti prodření. Zároveň by mělo být komfortní a praktické. Nelimitovat v pohybu, a zároveň poskytovat dostatečné pohodlí za každého počasí.

    V létě se budete nejspíš trochu potit, taková je daň za bezpečí, kterou byste měli zkrátka přijmout. Pozor na zimu. Kdyby oblečení neizolovalo, mohli byste ztuhnout a zhorší se vaše schopnosti řidiče.

    U oblečení dbejte i na bezpečnostní (reflexní) prvky. Dovedou zlepšit vaši viditelnost, čímž opět předejdete některým nebezpečným situacím. Pamatujte na pravidlo „vidět a být viděn“.

    Co se přilby týče, tak snad ani nemusíme zmiňovat, že bez ní se jezdit prostě nesmí. Jednak je na to zákon, za druhé vám helma dokáže zachránit život. Nezapomínejte na své oči. Ty vám ochrání štít, ale třeba i brýle. Mezi další šikovné doplňky patří chrániče, airbagová vesta nebo bunda.

    Pozor na rychlost a zatáčky

    Příliš vysoká rychlost může mít tragické následky. Dávejte si pozor hlavně na zatáčky a na to, jakou máte trajektorii. Nezatáčejte příliš brzy a sledujte výjezd – stroj jede tam, kam směřují vaše oči. Na druhou stranu ani pomalá jízda není žádná výhra a bezpečná jízda na motorce se rozhodně za všech okolností nerovná tomu jet pomalu. Jestli jste začátečníci, mohli byste spadnout.

    Nejezděte zbytečně blízko krajnicím

    Využívejte svůj jízdní pruh. Tedy jezděte tak, abyste byli blíž ke středové čáře, v levém kraji jízdního pruhu. Samozřejmě pracujte s aktuální situací. Když je to potřeba, vyhněte se druhému řidiči.  

    Když pojedete u krajnice, spousta řidičů to vezme jako pobídnutí k předjíždějí v jednom pruhu a mohli by vás smést. K nehodě může dojít kvůli špatnému stavy vozovky při okraji. Třeba i tehdy, když je tam štěrk, prach a další neřády.

    Vyhněte se mrtvému úhlu

    Hlídejte si mrtvé úhly vozidel, i to je pro bezpečnou jízdu na motorce naprosto zásadní. I když mají řidiči zrcátka správně nastavená, v této oblasti vás neuvidí. Pozor hlavně při proplétání se dopravou, v zácpách atd. Nejezděte v zákrytu za sloupem zadního okna.

    Sledujte situaci na silnici a v okolí

    Nesledujte silnici přímo před sebou, ale celý úsek, po kterém jedete, alespoň deset metrů dopředu. Mějte přehled o tom, co se děje.

    Když dojde na nejhorší a vy se leknete, snadno si přivodíte pád nebo dokonce nabouráte. Prudké brzdění vás hodí do smyku. Pamatujte také na to, že motorka má delší brzdnou dráhu.

    Základem bezpečné jízdy na motorce je proto bedlivě sledovat situaci na silnici a v jejím okolí. Ve městě si dávejte pozor na chodce a děti. Zejména ty jsou nevyzpytatelné, nikdy nevíte, kdy se nerozeběhnou do vozovky kvůli míči atd. Předvídejte situaci.

    motorka

    Předjíždějte bezpečně

    To se týká hlavně předjíždění. Když si nejste jistí, jestli stihnete předjet, tak to nedělejte. Nepředjíždějte ani tehdy, když si nejste jistí, že vás zpozoroval druhý řidič. A když nemáte dostatečný přehled o tom, co se děje před vozidlem před vámi, tak ani tehdy se do toho raději nepouštějte. Za vozidlem jezděte vlevo a předjíždějte vždy co nejkratší dobu. Hned jak je to možné, zařaďte se do pruhu, neotálejte.

    Kontrolujte technický stav motorky

    Pravidelné návštěvy servisu, platná STK, ale třeba i správné pneumatiky. To všechno je pro vaši bezpečnou jízdu důležité. V zimních měsících bývá potíž se zahřátím pneu na provozní teplotu. Jen tak mají ty správné jízdní vlastnosti. Rychlý ohřev nabízí cestovní pneumatiky.

    Jestli jste příznivce tuningu, buďte opatrní. Nejen, že vás mohou potkat potíže na STK. Ale i na silnicích. Když vás přistihnou policisté s něčím, co se jim nebude zdát a nebude to odpovídat vašim dokladům, mohou vám dokonce oznámit, že vaše motorka je nezpůsobila k provozu. A vy nesmíte pokračovat dál. S tím souvisí i povinná výbava. Mějte ji v pořádku. Jinak vám hrozí pokuta až 2000 Kč.

    bezpečná jízda na motorce

    Nemějte strach

    Tímto vás samozřejmě nechceme nabádat k tomu, abyste machrovali a jezdili jako blázni. Ale mít strach kvůli nedostatku zkušeností a být na motorce celý „zkoprnělí“ také není správná cesta. Jízda potom není plynulá a spíš hrozí, že dojde k nepříjemnostem.

    Začátečníkům radíme, aby se s motorkou seznámili mimo hustý provoz, třeba někde na méně frekventovaných silnicích. Na co se zaměřit?

    • Rozložení váhy a jak se mění v náklonu,
    • zatáčky,
    • brzdění,
    • otáčení,
    • rozjezdy.

    Brzděte s rozvahou

    Brzdění je kapitolou samou o sobě. Jak už jsme říkali, prudké zabrzdění vám může přivodit pád. Navíc počítejte s tím, že má motorka dlouhou brzdnou dráhu. Natrénujte si, jak správně pracovat se zadní i přední brzdou. Než se vydáte na frekventované silnice, musíte to zvládat na jedničku.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *