
Mrtvý úhel je strašák každého řidiče. Ani dokonalé nastavení zpětných zrcátek ho nedokáže úplně eliminovat a musíte s ním počítat. U některých vozů se do tohoto slepého místa může vejít i celé auto. A je vám nejspíš jasné, že něco takového může skončit nehodou. Mít dokonalý přehled o dopravní situaci kolem auta je nesmírně důležité, tudíž by měl každý řidič tento pojem znát. V tomto článku si to tedy vysvětlíme.
Co je to mrtvý úhel
Mrtvý úhel je oblast kolem vašeho vozidla, kterou i přes dobře nastavené zpětné zrcátka a kamery nemůžete kontrolovat. Jediným způsobem je otočení hlavy, ale to spustíte oči ze silnice před vámi. Podle modelu automobilu a jeho výbavy může být oblast mrtvého úhlu tak velká, že se vám do ní schová cyklista, motorkář, auto a nebo třeba chodec. V podstatě každý dopravní prostředek má mrtvý úhel. Tedy nejen osobní automobily, ale také kamiony a lodě. A mrtvý úhel není jen jeden.
Jaké jsou druhy mrtvých úhlů
Důležité je uvědomit si, že váš automobil nemá jen jeden mrtvý úhel. Ale existuje hned několik případů, kdy si řidič musí hlídat mrtvý úhel. Například u velkých SUV je známý mrtvý úhel, který vzniká kvůli silným A sloupkům. To jsou sloupky mezi čelním sklem a dveřmi řidiče či spolujezdce. Neschová se vám za něj automobil jedoucí za vámi, ale mohou vás potrápit třeba na křižovatce. Stejně tak nebezpečné mohou být pro chodce, protože prostě bude stát na místě, kam vy neuvidíte.
Další mrtvé úhly:
- Okenní nebo dveřní sloupky
- Opěrka hlavy vašeho spolujezdce
- Hlava vašeho spolujezdce
- Vnitřní a vnější zrcátka
- Zadní okna
- Jestliže prší, tak část čelního skla, která je schovaná pod stěrače