Mrtvý úhel: Neviditelný zabiják

0
2009
Mrtvý úhel
Mrtvý úhel

Mrtvý úhel je strašák každého řidiče. Ani dokonalé nastavení zpětných zrcátek ho nedokáže úplně eliminovat a musíte s ním počítat. U některých vozů se do tohoto slepého místa může vejít i celé auto. A je vám nejspíš jasné, že něco takového může skončit nehodou. Mít dokonalý přehled o dopravní situaci kolem auta je nesmírně důležité, tudíž by měl každý řidič tento pojem znát. V tomto článku si to tedy vysvětlíme. 

Co je to mrtvý úhel

Mrtvý úhel je oblast kolem vašeho vozidla, kterou i přes dobře nastavené zpětné zrcátka a kamery nemůžete kontrolovat. Jediným způsobem je otočení hlavy, ale to spustíte oči ze silnice před vámi. Podle modelu automobilu a jeho výbavy může být oblast mrtvého úhlu tak velká, že se vám do ní schová cyklista, motorkář, auto a nebo třeba chodec. V podstatě každý dopravní prostředek má mrtvý úhel. Tedy nejen osobní automobily, ale také kamiony a lodě. A mrtvý úhel není jen jeden.

Jaké jsou druhy mrtvých úhlů

Důležité je uvědomit si, že váš automobil nemá jen jeden mrtvý úhel. Ale existuje hned několik případů, kdy si řidič musí hlídat mrtvý úhel. Například u velkých SUV je známý mrtvý úhel, který vzniká kvůli silným A sloupkům. To jsou sloupky mezi čelním sklem a dveřmi řidiče či spolujezdce. Neschová se vám za něj automobil jedoucí za vámi, ale mohou vás potrápit třeba na křižovatce. Stejně tak nebezpečné mohou být pro chodce, protože prostě bude stát na místě, kam vy neuvidíte. 

V čem spočívá nebezpečí mrtvého úhlu

Jak jsme si již řekli, tak do oblasti mrtvého úhlu se vám může schovat celý osobní automobil i nákladní vůz. Velice nebezpečné jsou také motocykly s cyklisté, jelikož se rád proplétají dopravou. Vy se tak rozhodnete změnit jízdní pruh nebo zatočit a velký problém bude na světě. 

Kdy kontrolovat mrtvý úhel?

Tuhle situaci si možná pamatujete z autoškoly. Při výjezdu od pravého obrubníku musíte zkontrolovat nejen zrcátka, ale měli byste se také podívat za sebe. Tímto právě eliminujete cyklistu schovaného v mrtvém úhlu. Takový střet bude pro obě strany velice nepříjemný. Další situace, kdy je potřeba hlídat si mrtvý úhel, je změna jízdní pruhů a pozor si dejte také při vjíždění do nepřehledných křižovatek.

K čemu slouží přídavná zrcátka

Přídavná zrcátka se týkají hlavně nákladních automobilů. Na základě právních předpisů EU musí být vybaveny speciálními přídavnými zrcátky, které napomáhají k eliminaci mrtvého úhlu. Dokoupit si je samozřejmě můžete i pro svůj automobil. Jedná se o o zakřivená zrcátka, které si připevníte k těm stávajícím. Pokud jsou správně nastaveny, tak vám zobrazí to, co boční zrcátka ne.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno