Domů » Pro řidiče » Defenzivní jízda – znáte pravidla bezpečného řízení?

Defenzivní jízda – znáte pravidla bezpečného řízení?

0

Defenzivní jízda se vyučuje na autoškolách, ale i ve speciálních kurzech. Víte, jak se na silnicích chovat, tak abyste předešli dopravním nehodám? Pojďte si to s námi zopakovat.

Defenzivní jízda – znáte pravidla bezpečného řízení?

Bezpečnost za volantem a bezpečnost na silnicích. Tyhle dva pojmy závisí na každém řidiči individuálně. Ač se policie snaží přestupkům předcházet různými preventivními akcemi, například speed marathonem, nakonec je to všechno jen na nás.

Dodržování pravidel je důležité nejen kvůli bodovému systému, ale hlavně proto, abychom vždy dojeli/došli domů bez úhony. Defenzivní jízda je jedním ze způsobu, jak toho docílit. O co se vlastně jedná?

Co to je defenzivní jízda

Defenzivní jízda = bezpečná jízda. Tento termín zavedl v 50. letech Američan Harold Smith, který později založil národní profesionální výcvikovou společnost řidičů. Hned zpočátku si vzal za cíl snížit nehodovost, jelikož ta byla v tehdejší době alarmující. Na silnicích umíralo víc lidí než ve válce.

Jako defenzivní jízdu pojmenoval styl ježdění, který splňuje pět stanovených pilířů. Nejde tedy o prázdné, blíže nespecifikované slovní spojení, který si může každý vykládat, jak se mu zachce. Naopak, jde o „standardizovaný“ styl jízdy, která splňuje určitá pravidla.

Tyto principy vytvořil na základě toho, v čem řidiči nejčastěji chybovali a co ve většině případů vedlo k nehodám. Pravidla defenzivní jízdy se rozšířila po celém světě a dnes se vyučují na autoškolách, ale i ve speciálních kurzech, které se věnují bezpečnému chování na silnici.

Reakční doba řidiče hraje klíčovou roli při defenzivní jízdě, kde schopnost rychle vnímat a adekvátně reagovat na okolní situace může výrazně přispět k bezpečnosti na silnici.  

Defenzivní jízda v České republice

Defenzivní jízda se všemi svými pravidly se u nás začala prosazovat už v 60. letech v bývalém Československu, a to především díky dopravním psychologům a odborníkům J. Pourovi, J. Štikarovi a J. Hoskovcovi. Rozpracovali ji jak pro autoškoly, tak pro další, zdokonalovací kurzy pro hotové řidiče.

I dnes se můžete na různé kurzy defenzivní jízdy přihlásit. Ač je v určité formě zabudovaná do osnov autoškol, ne vždy se jí jednotlivé instituce věnují v takovém rozsahu, v jakém by bylo záhodno.

Jaké jsou přínosy defenzivní jízdy

Defenzivní jízda vám zajistí bezpečí. Díky ní se můžete vyhnout naprosté většině nejčastějších dopravních nehod, mezi které patří nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě atd. Ale pozor, nejde jen o to, že ty chyby neuděláte vy.

Obrovskou výhodou tohoto stylu řízení je to, že se dokážete vyhnout chybám ostatních. Když budete opatrní a předvídat, všimnete si včas, že někdo řídí nebezpečně. A zareagujete dřív, než dojde k nejhoršímu.

Spousta odborníků po celém světě tento styl jízdy prověřovala a podle jejich studií má následující přínosy:

  • Snižuje nehodovost
  • Zvyšuje bezpečí na silnici
  • Snižuje opotřebení automobilů
  • Je ekologičtější

Tedy kromě toho, že vás mine pokuta za překročení rychlosti, díky defenzivní jízdě budete mít větší kontrolu nad situací a zlepší se i vaše schopnost předvídat. Což se vyplatí jak ve městech, tak v odlehlých oblastech, kde vás může překvapit například zvěř.

řidič za volantem

Principy defenzivní jízdy

Několikrát jsme v textu zmínily pravidla defenzivní jízdy. Která to jsou? Pojďme se nejprve podívat na ta úplně původní, která formuloval otec defenzivní jízdy, Harold Smith:

  1. Předvídejte, co se bude dít. Podle Smithe byste měli jet tak, abyste byli schopní odhadnout, co se stane v dalších 15 vteřinách. A to nejen s ohledem na auto před vámi. Všímejte si i dalších věcí, které se okolo vás dějí.
  2. Používejte periferní vidění. Jak bylo zmíněno v prvním bodě, dívejte se i na chodce, ostatní motoristy, případně osoby, které sice nestojí na přechodu, ale mohly by vám pod kola nečekaně vběhnout. To platí zejména o dětech.
  3. Nefixujte se jen na auto před sebou. Dívejte se do stran.
  4. Dívejte se do zpětných zrcátek. Pohlídáte si s jejich pomocí své okolí.
  5. Dávejte o sobě vědět. A to jak pomocí blinkrů nebo klaksonu, tak skrze oční kontakt a další, méně „okaté“ způsoby, které jsou neméně důležité.

Základní pětku Harolda Smithe skvěle rozpracoval již zmíněný BESIP. Udělal z ní celé desatero pravidel defenzivní jízdy.

  1. Jezděte tak, abyste se nedostali k limitu svých možností. A aby to nehrozilo ani vozidlu za vámi.
  2. Sledujte vozovku a její okolí.
  3. Snažte se předvídat chování ostatních.
  4. Jízdní úkony provádějte až po pečlivém vyhodnocení situace.
  5. Dávejte své úmysly najevo ostatním účastníkům provozu zřetelně a včas.
  6. Nevjíždějte rychle někam, kam nevidíte.
  7. Zachovávejte si dostatečný odstup od ostatních řidičů.
  8. Když si plánujete jízdu, nechávejte si dostatečnou časovou rezervu. Ať nemusíte zbytečně pospíchat.
  9. Ustupte druhým, i když je v dané situaci právo na vaší straně.
  10. Dbejte na to, aby vaše vozidlo bylo v dobrém stavu.

Jak vidíte, nejde o žádné složité techniky a pokročilé věci. Je to soubor jednoduchých doporučení, které zvládne dodržet úplně každý, ať už začátečník, nebo řidič profesionál.

K tomuto desateru BESIP vypracoval další rady, které defenzivní jízdu dál rozvíjí a konkretizují. Radí například, abyste vždy jezdili odpočatí, střízliví a hlídali si i vedlejší účinky léků. Kritické je hlavně chování na křižovatkách, ale i předjíždění. V obou situacích radí maximální opatrnost a kontrolu nad situací. Upozorňují i na nebezpečí v zimě či za špatného počasí.

Zdroj: BESIP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články