Zajímavosti
🕓 4 min

Celoroční pneumatiky: Výdrž, výhody a nevýhody

Celoroční pneumatiky. Je to spásné řešení, nebo vám jen přidělají vrásky? Pojďme se podívat na jejich výhody, nevýhody a také na to, jak dlouho vlastně vydrží. Doporučíme, pro jaké řidiče jsou vhodné a kdo by se jim měl naopak raději vyhnout.

Obsah: Celoroční pneumatiky Zobrazit

    Pneumatiky. Velké téma, které zajímá každého řidiče. V dnešním článku se podíváme na řešení, které by vám mohlo ulehčit spoustu starostí. Jenže jak už to tak bývá, nic není úplně dokonalé a i v tomto případě existuje pár háčků.

    Celoroční pneumatiky

    Celoroční pneumatiky možná znáte i pod názvem univerzální, případně pneumatiky do každého počasí. Jsou vyráběné tak, aby kombinovaly vlastnosti zimních pneumatik s těmi letními. Proces výroby proto není tak jednoduchý jako u běžných modelů, což se odráží na výsledné ceně. Jsou na ně totiž větší nároky. Musí si umět poradit s širokým rozsahem teplot i různými povětrnostními podmínkami, aniž by nějak zhoršily ovladatelnost vozu.

    Kde s celoročními pneumatikami dá jezdit? Nejlépe v mírnějších městských podmínkách. Jde hlavně o to, abyste s nimi nevyjeli do třeskutých mrazů, sněhu a ledu. S mírnou zimou si poradí, ale v extrémních podmínkách už byste mohli mít problémy. Doporučujeme je hlavně řidičům, kteří nejezdí tak často a kdyby zima byla opravdu tuhá, mohou auto nechat doma a jet do práce MHD.

    Výhody a nevýhody celoročních pneumatik

    To, že se nemusí celoroční pneumatiky měnit každý půl rok, je určitě velké plus. Nemusíte čekat, až servis dokončí výměnu a vlastně vůbec si se servisem nemusíte lámat hlavu. Takže když si odepíšete servis, ušetříte nejen čas, ale i peníze. Zároveň vůbec neřešíte, jak pneumatiky skladovat.

    Pak je tu otázka ceny. Ta je u celoročního typu sice o něco vyšší, ale zase nemusíte kupovat druhou sadu. Výhoda by to byla, pokud by univerzální pneumatiky dosahovaly kvalit těch běžných. Bohužel je to trochu komplikovanější. Vše si probereme v kapitole Jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky.

    Nyní k nevýhodám. Poněkud problematický je nižší výkon. Jak už jsme zmínili, celoroční pneumatiky se snaží vyhovět naprosto odlišným nárokům zimy i léta. A proto nemohou být naprosto dokonalé jak pro léto, tak pro zimu.

    Mají své limity a kvalitním zimním/letním pneumatikám se nevyrovnají. To ale neznamená, že byste je měli odepsat. Například v létě se chovají o něco lépe než v zimě. A naopak, pokud náhle nasněží a vy vyjedete s univerzálním typem, pořád to bude lepší, než kdybyste měli letní obutí. Oceníte je zejména během končícího jara, kdy nás čas od času překvapí mrazíky, se kterými si letní pneumatiky neumí dobře poradit.

    Jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky

    Celosezónní pneumatiky se opotřebovávají méně než zimní pneumatiky. Bohužel však nedisponují takovým nájezdem jako pneumatiky letní. V celkovém součtu nájezdových vzdáleností je tedy duo letní/zimní předčí. Celková životnost celoročních pneumatik se udává v rozmezí 40 000 až 160 000 km dle modelu a výrobce.

    Verdikt

    Bydlíte ve městě a nepatříte mezi náročné řidiče? Pak jsou pro vás celoroční pneumatiky jako dělané. Pokud je váš roční nájezd v řádech jednotek tisíc kilometrů a nebydlíte někde v divočině na horách, pak s nimi budete spokojení a opravdu se vám vyplatí. A naopak – pokud očekáváte časté výjezdy v mrazech a sněhu, případně se chystáte na delší trasy a jízdu po dálnicích, raději zvolte sadu klasických pneumatik.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *