Dálniční známka Švýcarsko 2021

Ve Švýcarsku je prodej dálničních známek trochu atypický. Ve Švýcarsku můžete totiž dálniční známky zakoupit pouze s označením roční za cenu 40 CHF a platnost je od začátku prosince do konce ledna. Vzhledem k této možnosti a malé efektivitě objížděk a okresních cest, jde o nepříjemný výdaj při cestách po dálnicích. Zpoplatněny jsou dálnice i některé silnice. Roční dálniční známku lze zakoupit v okolí hraničních přechodů, na benzínových pumpách či poštách a platí od 1. 12. předešlého roku do 31. 1. roku následujícím po datu známky, celkem tedy 14 měsíců.

Kromě motocyklů a automobilů do 3,5 t je třeba platnou nálepkou označit i přívěs/karavan. Pokud budete projíždět vozem nad 3,5 t, místo dálniční známky na hraničním přechodě zaplatíte poplatek za těžká vozidla. Silniční daň za využívání silničních úseků se ve své výši daně odvíjí od hmotnosti a typu vozidla. Zpoplatněn je i průjezd tunelů Great Saint Bernard a Munt la Schera.

Cena dálniční známky ve Švýcarsku 2021

Platnost známkyDo 3,5tNad 3,5t
1 rok40 CHFdle typu vozidla
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku a zaplatit dálniční poplatky

Švýcarskou dálniční známku lze koupit:

 • Benzínové pumpy
 • Hraniční přechody
 • ÚAMK – Žlutý Anděl
 • Pobočky Cash Point
 • Některé provozovny ABA
 • Obchodní místa švýcarského automotoklubu TCS
 • Celní úřady
 • Švýcarské pošty
 • Seznam prodejních míst najdete na oficiálním webu evz.admin.ch
 • Odkazy mapa zpoplatněných silnicezv.admin.ch

Poplatky za průjezd tunelů

Ve Švýcarsku je zpoplatněn průjezd dvou tunelů do Itálie a tunelu mezi městy Kandersteg a Goppenstein s vlakovou přepravou vozidel. Jde o tunely Great Saint Bernard a Munt la Schera, které vedou do Livigna a Lötschberg, mezi městy Kandersteg a Goppenstein.

Poplatky za průjezd tunelů pro jednu cestu osobním automobilem

 • Großer St. Bernhard od €27,90
 • Munt la Schera od €42

Výše poplatku pro průjezd tunelem Grand Saint Bernard se odvíjí od kategorie daného vozidla.

Rozlišují se kategorie:

 • A1: motocykly
 • A2: automobily do 3,5 t s celkovou výškou do 2 m
 • B1: vozidla do 3,5 t s výškou od 2 do 3 m
 • B2, B3: nákladní vozidla a autobusy s dvěma nápravami a výškou nad 3 m

Švýcarská dálniční známka online

Švýcarská dálniční známka se v ČR dá pořídit online. Prodej zajišťuje na svých webových stránkách MTX. V České republice lze Švýcarskou dálniční známku zakoupit v některých provozovnách, například v pobočkách směnárny Cash Point nebo na pracovištích Ústředního automotoklubu ÚAMK, ve vybraných provozovnách ABA, na pobočkách směnárny Tourist centrum či v uvedené prodejní síti MTX. Seznam prodejních míst najdete na oficiálním webu evz.admin.ch. Stránky jsou dostupné v němčině, francouzštině, italštině a samozřejmě angličtině.

Kam nalepit dálniční známku

Dálniční kupón je na vozidle umístěn na vnitřní straně čelního skla, na levém kraji skla či za zpětným zrcátkem. U přívěsů a motocyklů je třeba známku vylepit na lehce přístupném, nevyměnitelném dílu. Známka musí být na levém okraji čelního skla nebo pod zpětným zrcátkem nalepena celou svojí plochou. Při umístění dálničního kupónu je třeba přímo nalepit na čelní sklo a nepoužívat třeba lepicí pásky.

V případě, že došlo k poškození čelního skla a ke znehodnocení dálniční známky, lze také požádat o její náhradu. Se žádostí je třeba doložit fakturu za nové čelní sklo a současně dokázat, že vám za poškození dálniční známky nenáleží náhrada za pojištění vozidla. Další informace i žádost o náhradu poškozené dálniční známky lze podat i v některém z celních úřadů přímo na hraničních přechodech.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky ve Švýcarsku

Kdo nemá dálniční známku a je švýcarskou policií přistižen, zaplatí pokutu 200 švýcarských franků a je zároveň donucen si ji okamžitě koupit. Celkem jízda bez známky vás nakonec celkem vyjde na 240 CHF. Podobnou pokutu zaplatíte při nekorektním připevnění. Přenášení známek není dovoleno. Švýcarská policie je velice pozorná a zcela nekompromisní.

Dálniční síť Švýcarsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1St. Margrethen – St. Gallen – Zürich – Bern – Lausanne – Genève – Francie A41410 km
A2Německo A5 – Basel – Luzern – Stans – Altdorf – Bellinzona – Itálie A9295 km
A3Francie A35 – Basel – Zürich – Sargans180 km
A4Německo – Schaffhausen – Zürich – Altdorf165 km
A5Luterbach – Solothurn – Neuchâtel – Yverdon-les-Bains105 km
A6Biel/Bienne – Bern – Wimmis71 km
A7Německo – Frauenfeld – Winterthur35 km
A8Spiez – Sarnen – Hergiswil94 km
A9Baillagues – Lausanne – Sion – Sierre, Eyholz – Brig-Glis230 km
A12Bern – Fribourg – Vevey80 km
A13St. Margrethen – Chur – Bellinzona195 km
A14Emmen – Holzhäusern20 km
A16Francie – Delémont – Biel/Bienne98 km
Dálniční síť Švýcarsko


Filzstift at the German language Wikipedia [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Ve Švýcarsku nelze požádat o osvobození či slevu z nákupu dálniční známky. Osoby s bydlištěm a vozidlem registrovaným přímo ve Švýcarsku mají možnost požádat o osvobození z platby silniční daně. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Švýcarsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h120 km/h