V Rakousku mají 6 druhů ekologických nálepek. Napříč zemí existuje hned několik regionů, kde platí nízkoemisní zóny – bez ekologické známky do nich nesmíte, jinak hrozí tučná pokuta. Opatření se netýkají jenom měst, ale i některých dálnic a silnic. Zjistěte o emisních zónách a rakouských ekologických známkách vše, co jste potřebovali vědět. Kde je koupit, kolik stojí a jaká je ta pravá pro vaše auto?
Obsah: Emisní zóny a ekologické známky Rakousko Zobrazit
Ekologické zóny v Rakousku
Naši sousedé si potrpí na různá zelená opatření. A tak kromě Rakouska najdete ekologické zóny i v Německu. V evropském měřítku se však nejedná o nějaký ojedinělý výstřelek. Nízkoemisní zóny totiž najdete například i ve Francii, Švýcarsku, ale také Nizozemsku a dalších zemích. První vznikaly ve Švédsku už v 90. letech.
Co se Rakouska týče, první oblasti, kam nesmí neodpovídající vozidla, zavedlo v roce 2012. Netýkalo se to hned hlavního města. Do Vídně toto opatření dorazilo až o dva roky později, v roce 2014.
Celkem existuje 6 druhů nálepek. Ty řidiči dostávají v závislosti na tom, jakou normu Euro jejich vozidlo splňuje (6 nálepek = 6 euronorem). Stejně jako v Německu i zde se setkáte s různě přísnými nařízeními v závislosti na regionu.
Nařízení se týká vozidel třídy N (motorová vozidla s nejméně 4 koly určená pro dopravu nákladů, typicky firemní vozidla), tedy dodávek a nákladních automobilů, patří sem také nákladní automobily N2 a těžké nákladní automobily N3.
Pro osobní vozidla (kategorie M) zatím obecná povinnost mít ekologickou plaketu neplatí. Nicméně, pokud vlastníte vozidlo kategorie N1, což mohou být i některé dodávky nebo vozidla registrovaná jako nákladní kvůli daňovým výhodám, je třeba mít platnou ekologickou plaketu pro vjezd do nízkoemisních zón.
Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.