Domů » Cestování » Eurotunel: Podmořské cestování mezi Francií a Anglií

Eurotunel: Podmořské cestování mezi Francií a Anglií

Plánujete cestu z Francie do Anglie a nazpět? Nejrychlejší a nejsnazší spojení nabízí Eurotunel. Eurotunel, známý také jako Channel Tunnel, je ohromující inženýrský zázrak spojující Spojené království s pevninskou Evropou. V našem článku se podrobněji podíváme na význam tohoto dopravního koridoru, na kolik vás vyjde jízdenka a také na to, jak převoz vozidlem v tunelu probíhá a na co si dát pozor.

Eurotunel: Podmořské cestování mezi Francií a Anglií

Podmořské cestování tunelem z Francie do Anglie a nazpět

Eurotunnel (Eurotunnel Le Shuttle) je podmořský tunel pod Lamanšským průlivem (kanál La Manche), jehož plány spojit tyto dvě země jsou staré již několik set let. Tunel je označován jakousi stavbou století a byl otevřen v roce 1994.

Eurotunel je tzv. nejrychlejším spojením mezi Francií a Anglií, tedy jak se snadno přepravit přes kanál La Manche. Tento, přibližně 50 km, dlouhý tunel směřuje z francouzského Calais do anglického Folkestone a naopak. Terminál na francouzské straně se nachází na okraji Calais na výjezdu dálnice 42 z dálnice A16. Terminál na anglické straně se zase nachází v městě Folkestone a je umístěn na dálnici M20 na sjezdu 11A.

Tunel měří 50 km, z toho asi 38 km je pod mořským dnem v průměrné hloubce 25 a 45 km. Jízda tunelem trvá přibližně 35 minut. Eurotunel je aktuálně třetím nejdelším tunelem a s 38 kilometry pod mořem je nejdelším tunelem na světě, který je pod vodou.

Tunel se skládá ze tří paralelních tunelů:

 • První tunel je určen pro dopravní vlaky jezdící z Francie.
 • Druhý tunel vede z Anglie, kde jezdí dopravní vlaky.
 • Třetí tunel je mezi nimi a je tzv. servisním tunelem, který je využíván v případě nouze nebo při komplikacích.

Každý den přepravuje Eurotunel tisíce cestujících a nákladních vozidel, umožňuje pohodlnou a rychlou cestu mezi oběma břehy průlivu.

Přesun osob v tunelu zajišťují dopravní rychlovlaky. Tyto vlaky jsou schopné jet až 300 km/h, avšak cestování v tunelu je omezeno, a vlaky mohou jet maximální rychlostí až 160 km/h. 

Vlakové soupravy jsou určeny pro přepravu osobních aut, motocyklů, dodávek nebo i autobusů. Do těchto speciálních vagónů se vejde do dvou pater až 5 osobních vozů. Najednou vlak může přepravit až 180 aut. 

Jízda tunelem je jedinečným zážitkem. Při průjezdu cestující ocení bezpečnost, spolehlivost a komfort, který Eurotunel poskytuje. Nejenže zkracuje dobu cesty mezi Anglií a Francií na pouhých 35 minut, ale také přispívá k ochraně životního prostředí, především tím, že nabízí perfektní alternativu k letadlům a trajektům, což také snižuje emise skleníkových plynů.

Eurotunel cestovaní Francie a Anglie

Jak probíhá bezpečné zajištění převozu?

Eurotunelem mohou projíždět pouze dopravní vlaky. Jsou to speciální vlakové soupravy, které jsou určené pro přepravu motocyklů, osobních vozidel, ale také dodávek nebo autobusů.

Provoz tunelu je mimořádně tichý a bez komplikací. V dopravní špičce se uvádí, že jsou až 3 vlakové soupravy v provozu za hodinu. Což znamená, průměrně až 60 jízd denně.

Ve francouzské Calais a také anglickém Folkestone se na obou Check-in stanovištích otevírají až 2 hodiny před odjezdem brány do tunelu. Tyto brány se opět zavírají asi 45 minut před odjezdem. 

Zajištění převozu Eurotunelem zahrnuje několik důležitých kroků a opatření, která mají zajistit bezpečnost a plynulý průběh cestování pro pasažéry a jejich vozidla.

 1. Rezervace a rezervní místa: Před cestou Eurotunelem je třeba si rezervovat místo na vlaku. Pro osobní automobily a autobusy je nutné v předstihu rezervovat jízdenky, zatímco pro nákladní vozidla platí pevně stanovený systém rezervací. Je důležité mít rezervované místo, aby byla zajištěna dostupnost a usnadněno naložení vozidel na vlak.
  Vytvoření rezervace je možné buď na oficiálních stránkách webu Eurotunelu eurotunnel.com nebo pomocí aplikace LeShuttle. Aplikaci je možné si stáhnout pro telefony Android nebo pro iOS. Rezervace jízdenky je velmi snadná a je velmi důležité při objednávce zadat všechny informace i ty doplňující.
 1. Check-in stanoviště: Po projetí Check-in stanovištěm se můžete zastavit v terminálech pro cestující, kde jsou umístěny toalety, obchody nebo také možnost občerstvení.
 1. Kontrola na vstupu: Před vstupem do Eurotunelu jsou prováděny bezpečnostní kontroly vozidel, všech zavazadel a také cestujících. Kontroluje se identita pasažérů, provádí se kontrola bezpečnostních pravidel a předem stanovených postupů, včetně prohlídky vozidla, karavanů a také zavazadel pomocí bezpečnostního zařízení. Zde je nutné mít k předložení svoji rezervaci a také kreditní nebo debetní kartu, se kterou jste si lístek objednali a zaplatili. Mimo to jsou potřeba kompletní cestovní doklady, doklady od vozidla a další potřebné doklady pro bezproblémové cestování.
 1. Nástup na vlak: Po úspěšné kontrole je umožněn přístup na nástupiště na vlak, který převáží cestující a vozidla přes Eurotunel. Cestou jsou řidiči navigování modrými informačními cedulemi, směrovými šipkami v zelené barvě a také hlasovými oznámeními. Vlaky jsou vybaveny speciálními vagonovými jednotkami, které umožňují bezpečné a pohodlné přepravení vozidel.
 1. Cesta tunelem: Po naložení vozidel se vlak vydává na cestu tunelem. Cesta trvá zhruba 35 minut. Během cesty vlakem, zůstáváte jako cestující ve svém vozidle, aby byla zajištěna bezpečnost a komfort cestujících.
 1. Výstup na cílové stanici: Po příjezdu na cílovou stanici vozidla vyjíždějí z vlaku pokračují v cestě na svůj konečný výstup. Výstup z Eurotunelu probíhá systematicky a pod dohledem personálu.

Eurotunel je pečlivě sledován a monitorován 24 hodin denně. Provádějí se pravidelné kontroly tunelu a bezpečnostních systémů, aby se minimalizovala pravděpodobnost technických poruch a zajistila maximální bezpečnost pro cestující.

Jaké jsou orientační ceny za jízdenku Eurotunelem?

Jak již bylo řečeno, tak cestu Eurotunelem je nutné si rezervovat předem. To znamená, že čím dříve bude rezervace vytvořena, tím výhodnější cenu můžete dostat. 

Velkou výhodou je i to, že zde neexistují žádné jiné poplatky, například palivové příplatky nebo žádné omezení zavazadel, jak tomu například bývá v letecké dopravě. 

Na oficiálních stránkách eurotunnel.com je možné vytvořit objednávku na konkrétní jízdenku. Ceny za průjezd Eurotunelem jsou orientační a liší se podle závislosti na aktuálních nabídkách, sezóně nebo podle dostupnosti. Cena se také mění podle kategorie vozidla, dle směru a také době času. 

Podle údajů uvedených v objednávce se vypočítá na stránkách Eurotunelu konkrétní cena za lístek. Na výběr máte z několika tarifů, které můžete zvolit. Logicky vyšší cena za jízdenku slibuje další možnosti a komfortnější služby navíc. Na jednotlivých odkazech najdete popis typu jízdenky a další informace. Cena za jízdenku zahrnuje přepravu auta a až celkem 9 cestujících.

Typ jízdenkyZkrácený popis jízdenkyCeny 
Short Stay Saver Jízdenka je vhodná na krátkou cestu (cestování na maximálně 5 dní a méně)Ceny od 87 GBP za vozidlo v každém směru
StandardJízdenka je vhodná na delší cestování (cestování na 6 dní a více)Ceny od 109 GBP za vozidlo v každém směru
Standard RefundableJízdenka je vhodná na cestování, jak dlouho je potřeba, rezervace jízdenky je možné zrušit s možností vrácením celé částky.Ceny od 149 GBP za vozidlo v každém směru
Short Stal FlexiplusJízdenka je vhodná na dlouhodobé cestování, jízdenku je možné zrušit s vrácením celé částky. Další výhodou je i to, že se můžete k tunelu dostavit kdykoliv během rezervovaného dne a také přednostní nástup. Součástí je také exkluzivní salonek s občerstvením.Ceny od 209 GBP za vozidlo v každém směru
FlexiplusJízdenka je vhodná na dlouhodobé cestování, jízdenku je možné zrušit s vrácením celé částky. Další výhodou je i to, že se můžete k tunelu dostavit kdykoliv během rezervovaného dne a také přednostní nástup. Součástí je také exkluzivní salonek s občerstvením.Ceny od 269 GBP za vozidlo v každém směru

Další doplňující informace o tarifech a jednotlivých jízdenkách najdete na oficiálních stránkách eurotunnel.com v sekci “Ticket”.

Ceny za jízdenky Eurotunelem se mohou lišit v závislosti na různých faktorech (typu vozidla, počtu cestujících, sezóny a předstihu rezervace, či dostupnosti). Níže uvádíme orientační informace o cenách jízdenek pro osobní automobily.

Cesta z Folkestone do Calais (jedna cesta)Čas od 8:00 – 09:59
Standard jízdenka139 EUR*
Standard Refundable (jízdenka s možností vrácení peněz)179 EUR**
Flexiplus (kdykoliv se dostavit a nastoupit v den rezervované cesty, jízda s možností vrácení peněz a přednostní nástup)269 EUR***
*Platnost 18 měsíců od data zakoupení, není možné vrácení peněz.
**Platnost 18 měsíců od data zakoupení, možnost vrácení peněz.
***Neomezená možnost nastoupení a vystoupení kdykoliv v den rezervované cesty včetně možnosti vrácení peněz.

Doporučujeme vám si ověřit aktuální ceny a dostupnost jízdenek prostřednictvím oficiálních webových stránek eurotunnel.com nebo prostřednictvím kontaktu s jejich zákaznickou podporou.

Kolik vyjde cestování v Eurotunelu

Jaké jsou obavy z cestování Eurotunelem?

Cestování Eurotunelem je obecně považováno za bezpečné a spolehlivé, ale existují obavy, které mohou vyvstat v souvislosti s touto formou přepravy.

Co se týká otázky bezpečnosti přepravy, tak ta byla nejdůležitějším aspektem při plánování a realizace samotného tunelu. 

Jednou z obav je teroristické nebezpečí a útoky. Bezpečnost je zcela klíčová, a proto je tunel neustále monitorován a sledován před případnými hrozbami. 

Další obavou může být technická závada nebo porucha v průběhu jízdy. I přes pečlivou údržbu a pravidelné kontroly se mohou vyskytnout nečekané problémy. V případě technické závady na vlaku nebo jiné nouzové situace je v provozu servisní tunel, který slouží jako útočiště a umožňuje evakuaci cestujících. Takové případy jsou však vzácné a provozovatelé tunelu se snaží minimalizovat rizika technických poruch.

Jak vytvořit objednávku 

Jak již bylo řečeno, tak cestu Eurotunelem je nutné si rezervovat předem. To znamená, že čím dříve bude rezervace vytvořena, tím výhodnější cenu můžete dostat. 

 1. Vytvoření rezervace je možné buď na oficiálních stránkách webu Eurotunelu eurotunnel.com nebo pomocí aplikace LeShuttle. Aplikaci je možné si stáhnout pro telefony Android nebo pro iOS.
 1. V první řadě je nutné zadat směr cesty, kdy cestu plánujete a zdali chcete pouze jednosměrnou jízdenku nebo i s vrácením zpět. V dalším kroku musíte uvést, zdali je vaše vozidlo registrováno ve Velké Británii či Francii nebo v jiné zemi. Vozidla, která jsou z Británie nebo Francie mohou zadat pouze registrační značku vozidla, ovšem ostatní vozy musí uvést jak výrobce, tak i model auta. U motocyklů je nutné uvést jak typ, tak i velikost. 
 1. Po vyplnění modelu vozidla musíte uvést, zdali budete mít karavan nebo vaše vozidlo bude mít střešní či jiné nosiče. Dále je nutné zadat zemi trvalého bydliště. Mimo to musíte uvést, na jaké palivo vaše vozidlo jezdí. Eurotunelem je možné přepravovat vozidla na benzín, naftu, elektrické vozy nebo i hybridy. Naopak vozidla na hořlavý pohon, tj. LPG, CNG a další podobné vozy nebudou vpuštěni právě z důvodu bezpečnosti. Tyto vozidla nejlépe když zvolí cestování trajektem. Více informací o klasifikaci vozidel a jejich pohonu jsou detailně popsány na stránkách eurotunnel.com
 1. V další kroku si zarezervujete konkrétní čas jízdenky. Ceny jízdenek se liší podle času. Dále je nutné vybrat si čas odjezdu. Poté je nutné vybrat typ vstupenky. Ty se liší cenou a také nabízenými doplňkovými službami. Ty jízdenky, které jsou dražší obvykle mají k dispozici služby jako přednostní nástup, možnost vrácení jízdenky nebo možnost nastoupení kdykoliv v den rezervované cesty. 
 1. Při objednávce je nutné uvést všechny informace i ty doplňující. Aby byla správně stanovena cena a také bylo zajištěno správně umístění a přidělený prostor pro vás a váš vůz.

Další informace pro cestování do Francie a Anglie

Nejčastější otázky a odpovědi

Kolik průměrně stojí jízdenka na Eurotunel?

Jízdenku na Eurotunel je nutné rezervovat předem. To znamená, že čím dříve bude rezervace vytvořena, tím výhodnější cenu můžete dostat. Ceny za průjezd Eurotunelem jsou orientační a liší se podle závislosti na aktuálních nabídkách, aktuálnosti sezóně nebo podle dostupnosti. Cena se také mění podle kategorie vozidla, dle směru a také době času. Průměrně se cely pohybují od 87 GBP do 269 GBP.

Jak se liší ceny Eurotunelu?

Ceny za jízdenky Eurotunelem se mohou lišit v závislosti na různých faktorech, včetně typu vozidla a poté doplňků jako jsou karavany nebo střešní nosiče a podobně, počtu cestujících, sezóny, dostupnosti a předstihu rezervace. Dále se cena mění podle směru a také času kdy chcete Eurotunelem cestovat. Eurotunel nabízí několik jízdenek a tarifů. Logicky vyšší cena za jízdenku slibuje další možnosti a komfortnější služby navíc. 

Jak funguje zajištění převozu vozidla Eurotunelem?

Eurotunelem mohou projíždět pouze dopravní vlaky. Speciální vlakové soupravy, které jsou určené pro přepravu motocyklů, osobních vozidel, ale také dodávek nebo autobusů. To znamená, že Eurotunelem není možné projíždět prostřednictvím motorek nebo vozy. Nutná je rezervace místa, dostavení se na Check-in stanoviště, pak přichází kontrola vás a vašich zavazadel na vstupu a pak nástup na vlak a samotná cesta.

Zdroj: eurotunnel.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články