Domů » Pro řidiče » Kolony online aktuálně. Kde, jak a dá se jim předcházet?

Kolony online aktuálně. Kde, jak a dá se jim předcházet?

0

Kolony jsou velkým problémem, který sužuje většinu měst a také dálnic. Jak se jim vyhnout, jak si poradit s kolonami a omezením provozu? Přinášíme vám přehled o kolonách online v ČR a Chorvatsku. A také rady a tipy, jak kolonám předcházet a jak se jim popřípadě vyhnout.

Kolony online aktuálně. Kde, jak a dá se jim předcházet?

Aktuální kolony online

Kolony na D1 a další kritické úseky

Hledáte aktuální kolony na D1? Nebo vás trápí, jaké jsou kolony v Brně v Praze či dalších jiných velkých městech? Není nic jednoduššího než sledovat dopravní situaci online. Dnes už máme snad každý chytrý telefon v kapse, a tak si před každou můžeme ověřit, jak situace na silnicích vypadá. A jestli máte tu možnost, raději zvolte okliku, protože ve většině případů se to vyplatí. 

Kde najdete informace o aktuálních kolonách online?

 • Zelená vlna Rozhlasu – aktuální dopravní informace poslouchejte v Zelené vlně na Radiožurnálu. 
 • TSK Praha – dopravní informace z Prahy a tipy na místa, kde se mohou tvořit kolony 
 • Dopravníinfo – informační portál ŘSD

Kolony v Chorvatsku

 • Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Aktuální informace o kolonách najdete zde:
 • hak.hr – aktuální situace na cestách v Chorvatsku
 • Praktická doporučení, jak se vyhnout kolonám na cestě do Chorvatska, najdete v našem článku s názvem Cesta do Chorvatska autem.
Aktuální kolony online v České republice
Aktuální kolony online v České republice

Je možné předcházet kolonám?

Kolony jsou velkým problémem na našich silnicích. Některým kolonám zkrátka nelze předcházet, protože jsou to případy jako dopravní nehoda nebo omezení ve formě stavebních prací na silnici. Pak na silnicích potkáme kolonu, která se vytvoří z ničeho nic.

Vzniku kolon se přitom dá v některých případech předcházet a na teoretické rovině se dá říci, že i taková dálnice D1 by mohla být bez větších potíží průjezdná. Zpoždění na silnicích se dá z části eliminovat pomocí několik doporučení.

Jak se tvoří kolony?

Kolony, které se z ničeho nic vytvoří na komunikacích jsou pravděpodobně vytvořené z těchto příčin:

 • Neznalost okolí, a proto pomalá jízda.
 • Agresivní řidič nebo příliš opatrní řidiči.
 • Neschopnost plynulé jízdy.
 • Jízda v levém nebo prostředním pruhu.
 • Náhlé změny v počasí.
 • Nedodržování bezpečné vzdálenosti.
 • Nevěnování se plně řízení a dění na silnici.
 • Špatné ZIPování.

Kolony se tvoří rychle a jednoduše. Jedno vozidlo zpomalí, další auto zpomalí o trošku více a další zpomalí ještě o něco víc a takto to pokračuje dál. Řetězovým efektem se auto zastaví a vytvoří se kolona. 

Jak se tvoří kolony?
Jak se tvoří kolony?

Jak předcházet vzniku kolon?

Zabránit vzniku kolon mohou jen řidiči, zkrátka ti, co je způsobují a vytvářejí. Řešení je jednoduché.

 • Jezděte bezpečně – defenzivní jízda.
 • Jezděte plynule (máte tak dostatek času pro plynulou změnu rychlosti).
 • Jízda v pravém jízdním pruhu (levý pruh a ostatní další se používají jen na předjíždění, objíždění, popřípadě odbočování).
 • Správné ZIPování
 • Dodržování bezpečné vzdálenost mezi vozidly.

Připravte si plán trasy (včasné zařazení do odbočovacího pruhu a podobně).

Jak předcházet a nebo se vyhnout již vytvořeným kolonám? 

Sledujte informační tabule

Pozorně sledujte dění na silnicích a vnímejte informační tabule. Tam se můžete dozvědět cenné informace ohledně zpomalení dopravy, či jejím úplném zastavení. Naladit si též můžete odpovídající rozhlasovou stanici, odkud se dozvíte důležité informace o vývoji dopravy.

Pomoci může i navigace do auta

Používat můžete dynamické navigace do auta, které vám včas řeknou, kde je problém a navedou vás na lepší a rychlejší trasu. Jestli máte navigaci kvalitní, tak ve spojení s informacemi o kolonách online vás jen tak něco nezaskočí.

Pravidlo zipu

Dodržujte pravidlo zipu. Je platné při souběžné jízdě a umožňuje řidičům, aby se plynule sjeli do jednoho pruhu. Při správném provedení dokáže předejít zbytečnému zastavení dopravy.

Jak předcházet vzniku kolon?
Jak předcházet vzniku kolon?

Kruhový experiment

V přiloženém videu můžete vidět, že kolona může vzniknout naprosto bez příčiny. V tomto experimentu se můžete přesvědčit o tom, jak snadno a rychle se vytvoří kolona díky neplynulé jízdě. Auta jedou stejnou rychlostí a nic jim do cesty nevjede. I přesto ale zastaví. Je to především z důvodu toho, že ne všichni řidiči mohou být schopni udržovat konstantní rychlost jízdy. Z videa je zřejmé že někteří řidiči museli úplně zastavit.

Předjíždění kolony na motorce

Podle zákona 361/2000 sbírky a paragrafu č. 57 smí kolonu z pravé strany předjíždět nebo objíždět cyklista, který jede stejným směrem. Základní podmínkou je, aby měl vpravo dostatek místa. To se ale týká jen cyklistů. 

A jak je to s motorkami a skútry? Podle paragrafu č. 17 nesmíte v koloně předjíždět, jestli nemáte dostatek místa na zařazení se před vozidlo nebo vozidla, která chcete předjet. Kdybyste toto nedodrželi, jedná se o přestupek. Policisté to ale většinou neřeší, alespoň do chvíle, než se stane nehoda. Potom hrozí pokuta do výše 2500 Kč. 

Nejčastější dotazy

Kde najdete informace o aktuální kolonách online?

Zelená vlna Rozhlasu – aktuální dopravní informace poslouchejte v Zelené vlně na Radiožurnálu, TSK Praha – dopravní informace z Prahy a tipy na místa, kde se mohou tvořit kolony nebo Dopravniinfo – informační portál ŘSD.

Jak se tvoří kolony?

Kolony se tvoří rychle a jednoduše. Jedno vozidlo zpomalí, další auto zpomalí o trošku více a další zpomalí ještě o něco víc a takto to pokračuje dál. Řetězovým efektem se auto zastaví a vytvoří se kolona. Je to z důvodu neznalosti okolí, agresivní řidič nebo příliš opatrní řidiči nebo neschopnost plynulé jízdy či nevěnování se plně řízení.

Jak předcházet vzniku kolon?

Zabránit vzniku kolon mohou jen řidiči, zkrátka ti, co je způsobují a vytvářejí. Řešení je jednoduché: jezděte bezpečně, jezděte plynule, správně ZIPujte, dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly a jezděte v pravém jízdním pruhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články