Kolony online aktuálně. Kde, jak a dá se jim předcházet?

0
2787
Jak vznikají kolony
Jak vznikají kolony

Jak se vyhnout a jak si poradit s kolonami a omezením provozu? Přinášíme přehled o kolonách online v ČR a Chorvatsku. Můžete je jako motorkář předjíždět? A jak vlastně vznikají?

Obsah: Kolony online aktuálně. Kde, jak a dá se jim předcházet?

Aktuální kolony online

Kolony na D1 a další kritické úseky

Hledáte aktuální kolony na D1? Nebo vás trápí, jaké jsou kolony v Brně či kolony v Praze? Není nic jednoduššího než sledovat dopravní situaci online. Dnes už máme snad každý chytrý telefon v kapse, a tak si před jízdou ověřte, jak to vypadá. A jestli máte tu možnost, raději zvolte okliku.

Kde najdete informace o kolonách online?

Kolony v Chorvatsku

  • Chystáte se na dovolenou? Aktuální situace na cestách v Chorvatsku je k dispozici v této mapě. Praktická doporučení, jak se vyhnout kolonám, najdete v našem článku Za kolik do Chorvatska autem.

Jak předcházet kolonám?

Vzniku kolon se přitom dá předcházet a na teoretické rovině se dá říci, že i taková dálnice D1 by mohla být bez větších potíží průjezdná. Zpoždění na silnicích se dá z části eliminovat pomocí několik doporučení.

Sledujte informační tabule

Pozorně sledujte dění na silnicích a vnímejte informační tabule. Tam se můžete dozvědět cenné informace ohledně zpomalení dopravy, či jejím úplném zastavení. Naladit si též můžete odpovídající rozhlasovou stanici, odkud se dozvíte důležité informace o vývoji dopravy.

Pomoci může i navigace do auta

Používat můžete dynamické navigace do auta, které vám včas řeknou, kde je problém a navedou vás na lepší a rychlejší trasu. Jestli máte navigaci kvalitní, tak ve spojení s informacemi o kolonách online vás jen tak něco nezaskočí.

Pravidlo zipu

Dodržujte pravidlo zipu. Je platné při souběžné jízdě a umožňuje řidičům, aby se plynule sjeli do jednoho pruhu. Při správném provedení dokáže předejít zbytečnému zastavení dopravy.

V přiloženém videu můžete vidět, že kolona může vzniknout naprosto bez příčiny. Auta jedou stejnou rychlostí a nic jim do cesty nevjede. I přesto ale zastaví.

Předjíždění kolony na motorce

Podle zákona 361/2000 sbírky a paragrafu č. 57 smí kolonu z pravé strany předjíždět nebo objíždět cyklista, který jede stejným směrem. Základní podmínkou je, aby měl vpravo dostatek místa. To se ale týká jen cyklistů. 

A jak je to s motorkami a skútry? Podle paragrafu č. 17 nesmíte v koloně předjíždět, jestli nemáte dostatek místa na zařazení se před vozidlo nebo vozidla, která chcete předjet. Kdybyste toto nedodrželi, jedná se o přestupek. Policisté to ale většinou neřeší, alespoň do chvíle, než se stane nehoda. Potom hrozí pokuta do výše 2500 Kč. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno