Domů » Zajímavosti » Jednoduchý návod jak vyměnit kolo u auta

Jednoduchý návod jak vyměnit kolo u auta

0
Jednoduchý návod jak vyměnit kolo u auta

Je to opravdu tak jednoduché?

Výměna kola u automobilu je považováno za velice triviální úkol, který by měl dokázat naprosto každý. Je tomu ale skutečně tak? Pojďme si společně projít hlavní zásady, které je nutné při defektu a následné výměně kola mít na paměti.

Krok první

Jak se tedy zachováme, máme-li podezření na defekt pneumatiky? Logicky musíme okamžitě nalézt přehledné místo, kde se dá bezpečně zastavit. Samozřejmě čím dříve tím lépe, abychom dokázali zamezit poškození ráfku. Tato zásada ale neplatí při jízdě po dálnici. Zde může být vysoce nebezpečné odstavení vozu u krajnice. Proto se doporučuje „obětovat“ ráfek a co nejrychleji dálnici opustit.

Nezapomeňte na trojúholník

Nyní již máme auto bezpečně odstavené. Co ale dál? Dalším důležitým a dle zákona i povinným krokem je padesát metrů za odstaveným vozidlem umístit výstražný trojúhelník.

Co vůbec potřebujeme?

Nyní se můžeme chutě vrhnout do samotné výměny kola. Připravíme se tedy potřebné vybavení – klíč na kola, hever a samozřejmě rezervní kolo. Hodí se ale míti po ruce i sprej WD-40 či jiný uvolňovací přípravek. Jistě se vám v autě neztratí ani pracovní rukavice.

Samotná výměna začíná

Častou chybou řidičů je to, že automobil začínají okamžitě zvedat heverem. Nejprve je ale třeba zatažené šrouby kol tak zvaně „utrhnout“, snad ani nemá cenu zmiňovat, že šrouby povolujeme křížem. Pokud totiž vůz nejprve zvedneme heverem a až poté budeme povolovat šrouby, začne se celé auto na heveru kolébat a hrozí jeho pád, který může mít fatální následky na zdraví a život lidí, kteří se na výměně kola podílejí.

Poté, co máme povolené šrouby a auto zvednuté na heveru, stačí šrouby rukou vyšroubovat. Zničené kolo sundáme. Nasadíme nové. Ty doporučujeme namazat pastou proti korozi či jiným ošetřujícím přípravkem. Rukou našroubujeme šrouby a lehce dotahujeme. Opět dodržujeme postup „do kříže“.

Voila, máme vyměněné kolo

Poté můžeme automobil spustit opět na zem, kde šrouby dotáhneme. Ideální je samozřejmě použít momentový klíč. Pokud ho ale nevlastníte postačí běžný klíč na kola. Musíme ale postupovat jemně, abychom šrouby nepřetáhli. Nyní stačí pouze překontrolovat tlak v pneumatice a voila. Můžete pokračovat ve vaší cestě.

Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...