Domů » Pro řidiče » Autoškola » Jízda na dálnici » Jízda v pruzích – vše, co jste potřebovali vědět

Jízda v pruzích – vše, co jste potřebovali vědět

0

Zajímají vás pravidla ohledně jízdy v pruzích? Připravili jsme pro vás shrnující článek, kde najdete vše, co potřebujete vědět. Ať už se jedná o střídavou jízdu, záchranářskou uličku anebo třeba jízdu v levém a prostředním pruhu. S námi už chybu neuděláte!

Jízda v pruzích – vše, co jste potřebovali vědět

Střídavá jízda

Na střídavou jízdu narazíte v úsecích, kde je nutná jízda v zúžení. Příslušná značka dává vědět, že před vámi není dost místa pro jízdu dvou aut vedle sebe. Zpomalte a přizpůsobte se ostatním. Během střídavé jízdy jedou řidiči cik cak za sebou v jednom a druhém pruhu.

  • Co se během střídavé jízdy nesmí? Jak neudělat chybu a jaké hrozí pokuty? To vše se dozvíte v samostatném článku >> Střídavá jízda. Jak jezdit?
Střídavá jízda
Střídavá jízda

Jízda v levém a prostředním pruhu

Podle zákona se smí v obci jezdit v jakémkoliv jízdním pruhu, levém i prostředním. Existují však výjimky – v určitých situacích musíte levý krajní pruh uvolnit. Mimo obec je situace trochu jiná, máte povinnost jet jen v pravém pruhu. Do levého pruhu se smíte zařadit ve 4 situacích. Speciální situace potom vzniká v případě souběžné jízdy nebo jízdy v zúžení.

Jaká jsou pravidla pro jízdu v levém a prostředním pruhu v obci a mimo ni? A co se stane, když pravidla nedodržíte? Dočtete se v článku >> Jízda v levém a prostředním pruhu v obci a mimo obec.

Záchranářská ulička

Záchranářskou uličku tvoří řidiči proto, aby umožnili bezpečný průjezd vozidel Integrovaného záchranného systému (IZS). Neslouží však pro ostatní řidiče. A kdyby ji někdo zneužil k rychlejšímu projetí kolony, hrozí mu pokuta. Řidiči během její tvorby bohužel často chybují. Pravidla jsou přitom jednoduchá a existuje na to i šikovná mnemotechnická pomůcka.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička


Předjíždění zprava

Podjíždění neboli předjíždění zprava je ze zákona zakázané – tedy když k němu dochází mimo obec. A za porušení padají docela vysoké pokuty, které sahají až do výše 10 000 Kč. Tak jako u všeho i zde ale existují 2 výjimky, případy, kdy se mimo obec podjíždět smí. Například když využíváte odbočovací nebo připojovací pruh.


Pravidlo ZIPování

S pravidlem zipu se setkáte hlavně na dálnicích a vysokorychlostních silnicích. Věděli jste, že je od roku 2000 dokonce i v zákoně? ZIP se uplatňuje tam, kde řidiči nemohou jet ve svém jízdním pruhu. Začínají se do něj řadit před místem, kde se dva druhy spojují v jeden.

Pravidlo ZIPování
Pravidlo ZIPování

Připojovací a odbočovací pruh

Připojovací a odbočovací pruhy jsou budované proto, aby umožnily bezpečné zařazení do průběžného jízdního pruhu nebo jeho opuštění. Jak používat připojovací pruh? Jednak je důležité nabrat tu správnou rychlost. Za druhé musíte mít na zřeteli bezpečnost ostatních účastníků provozu.

Co všechno byste si měli ohlídat? Tak například mrtvý úhel, blinkr a další. Dobrou zprávou je, že když pojedete rychleji než auta v pruhu průběžném, nedopouštíte se přestupku podjíždění.

Dopravní značka Cyklisté

Předjíždění cyklisty

Jak postupovat v situaci, kdy před vámi jede cyklista a vy ho máte v úmyslu předjet? Novela silničního zákona od roku 2022 ustanovila v této věci pár změn. Nově byste měli během předjíždění od cyklisty dodržet vzdálenost 1,5 metrů. Ale tam, kde je nejvyšší povolená rychlost 30 km/h se vzdálenost při předjíždění snižuje na 1 metr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články