Kupující nepřepsal vozidlo: Co dělat a jak postupovat?
Prodej vozidla nekončí jen pouhým podpisem kupní smlouvy, předáním klíčů a dokladů. Jednou z nejdůležitějších povinností kupujícího je přepsání vozidla na sebe v registru vozidel. Co ale dělat, pokud nový majitel tuto povinnost nesplní a odmítá vozidlo přepsat? V takovém případě může být nutné provést tzv. nucený přepis vozidla. V tomto článku si vysvětlíme možná rizika spojená s touto situací a poradíme, jak správně postupovat, abyste se vyhnuli problémům – a ideálně jak podobné situaci úplně předejít.
Zobrazit
Přepis vozidla krok za krokem
Přepis vozidla na nového majitele je běžný úkon, který není nijak složitý. Nejlepším řešením je, když prodávající a kupující navštíví společně kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Na úřadě pak společně podají žádost o změnu vlastníka v registru silničních vozidel a předloží všechny potřebné dokumenty.
Jaká je lhůta na přepis vozidla a jaké hrozí sankce?
Podle zákona má kupující povinnost přepsat vozidlo na sebe do 10 pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy. Pokud k přepisu v této lhůtě nedojde, hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč – a to nejen kupujícímu, ale i prodávajícímu, pokud situaci nijak neřeší!
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.